reklama

5 věcí, kterých se vyvarovat abychom předešly nepříjemné vaginální mykóze

reklama

Vaginální mykózu dle statistik zažilo téměř 80 % žen a zhruba 50 % z nich trpí onemocněním opakovaně. Zejména v letních měsících se v důsledku teplého počasí, koupání v bazénech a dalších faktorů její výskyt zvyšuje. Jak této nepříjemné nemoci předcházet a nezkazit si tak letní radovánky? Připravili jsme pro vás 5 nejčastějších příčin, na které je třeba dávat pozor a zbytečně vznik infekce nepodporovat.

Vaginální kvasinková infekce je u žen spojena především s bělavým až nažloutlým tvarohovitým výtokem z pochvy, pocitem svědění, pálení při močení a bolestmi či úplným znemožnění sexuálního styku. Vaginální mykózu způsobuje přemnožení běžných poševních kvasinek. „Mykózy se dají do pohybu díky porušení rovnováhy na poševní sliznici a infekce má tak ideální podmínky ke svému rozpuku,“ vysvětluje MUDr. Petr Pícha, primář pražské kliniky GynCentrum. K takovému narušení může dojít na základě celé řady faktorů – zde je 5 nejčastějších:

  1. Koupání a hygiena

Sluníčko, teplo, více volného času a potřeba relaxace, to vše vybízí k návštěvě koupaliště. Bohužel chemicky upravená voda bazénů ani mikroorganismy v přírodních nádržích sliznicím vůbec nesvědčí. Navíc ve vodě nejste sami, je tedy pravděpodobné, že i v původně nezávadná voda se vlivem pár nezodpovědných přenašečů zkazí.

Pokud jste náchylná a kvasinkami trpíte pravidelně, měla byste pobyt ve vodě zvážit a případně navštívit méně frekventované bazény. U přírodních koupališť je zase třeba zjistit stav kvality vody, v tom může velmi pomoct server www.koupacivody.cz. Zejména v létě je též důležitá hygiena, zde platí „méně je někdy více“,alespoň co se mycích přípravků týče. Ženy se sklonem k mykózám by se měly v intimní hygieně vyvarovat parfémovaných mýdel a gelů.

  1. Oblečení

Teplu a nadměrnému pocení se v letních měsících asi nevyhneme. Leda bychom se zavřeli na pár měsíců do lednice či pokoje s klimatizací. A právě teplo a vlhko mají kvasinky pro své množení rády. Jak tedy „větrat“ alespoň dole, když teploměr ukazuje permanentně třicítku? Důležité je prodyšné bavlněné prádlo a vyvarování se těsných plavek nebo upnutých džínsů. Ideální je tedy sukně nebo volné kraťasy, ale pak pozor, kam si sedáte, zejména v MHD! Blízký kontakt s veřejným prostranstvím by vám mohl být též osudným. Při praní ručníků a spodního prádla dbejte na vyšší teplotu a případně je dobré je i přežehlit.

  1. Jídelníček

Rozpustilá a uvolněná nálada mívá dopad i na náš jídelníček. Chodíme více na kávičky, pijeme koktejly a dopřáváme si sladká potěšení. Věřte nebo ne nezdravá strava má na přemnožení kvasinek též velký vliv.  K rozvoji infekce přispívá zejména nadměrná konzumace sladkostí a alkoholu. MUDr. Petr Pícha z kliniky GynCentrum nedoporučuje ani příliš slaná nebo kořeněná jídla.

Určitě omezte houby, kypřicí prášky, droždí, světlé pečivo, hotové salátové omáčky, smetanu, sýr, kečup, hořčici, ovocné šťávy, sójové produkty a majonézy. Naopak jezte hodně zeleniny a ovoce. Výborný jsou baklažán, paprika, hlávkový salát, petržel, pažitka, brokolice, ředkev, okurky, ananas, pomeranč, papája, meruňky, broskve, nektarinky a avokádo. Dobrá je též konzumace bílých jogurtů s laktobacily.

  1. Oslabená imunita

Oslabenou imunitu způsobuje více faktorů. Zaprvé uvolněný životní styl spojený s nedostatkem spánku, dále přechody z klimatizovaných místností do rozpálených ulic. Značný vliv mají též alergie, které během jara a léta obtěžují velkou část populace. Obecně lze říci, že jakákoliv konzumace léčiv je spojena s oslabením imunity.

Jaroslav Hulvert z kliniky ISCARE potvrzuje: „Mykózy se více objevují u žen, které se léčí antibiotiky či užívají hormonální antikoncepci, častější jsou také u diabetiček.“ Vliv na rozvoj infekce má též psychický stres.

  1. Sexuální radovánky

Rozpustilá nálada léta souvisí se zvýšeným sexuálním apetitem jedinců. A právě vlivem sexu, především toho nechráněného, může dojít k přemnožení kvasinek. Ačkoliv jsou muži často nosiči infekce, většinou žádné klinické obtíže nepociťují, proto je velmi snadné se od nich bez přechozích indicií nakazit.

Při léčení mykózy se doporučuje, aby medikamenty užívali oba. Pokud se tedy léčíte na mykózu, podejte léky i svému partnerovi. Je též dobré, aby se i on nechal vyšetřit. Téměř nulový efekt má léčba u žen střídajících často sexuální partnery bez používání ochrany.

Diagnóza a léčba

Velkým pomocníkem pro zjištění mykózy jsou domácí zdravotní testy. Prostřednictvím nich je možné potvrdit si diagnózu v soukromí a není nutné hned běhat k lékaři. Testy je možné zakoupit v lékárně. Při testování si žena nejprve pomocí přiložené sterilní vatové tyčinky naberete vzorek vaginální tekutiny a následně jej aplikuje do testovací kazety. Výsledek se dostaví během 10 minut.

Pokud je výsledek pozitivní mohou první pomoc poskytnout volně prodejné vaginální čípky a pěny, které prostředí pochvy upraví. Pokud ale obtíže přetrvávají, je třeba navštívit lékaře. Zejména těhotné ženy by neměly návštěvu svého gynekologa zbytečně oddalovat, především kvůli možnosti negativního vlivu infekce na vývoj plodu. Odborníci též doporučují enzymoterapii, což je podpůrná léčba enzymovými léky, které tlumí účinky zánětu, ale hlavně podporují imunitní mechanismy. Z přírodních léčiv je na boj s mykózou vhodný čaj z aloisie trojlisté.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama