reklama

Češi špatně snáší letní vedra a málo pijí

reklama

Podle průzkumu společnosti Rondo Data 36 % populace špatně snáší letní vedra a téměř 18 % z dotázaných vypije méně než litr vody denně. Klimatizaci v práci či doma má necelá polovina lidí.

Kombinace horkého počasí a nedostatečného pitného režimu mohou způsobovat malátnost a bolesti hlavy. Varovným signálem dehydratace je již samotný pocit žízně. V letních měsících se doporučuje vypít denně nejméně 2-3 litry tekutin, nejlépe vody či neslazených nápojů. Podle výsledků společnosti Rondo Data ale 18 % Čechů nevypije denně více než litr tekutin, dalších 32 % pak vypije maximálně 1-2 litry.

Lidé ve městech přitom nemusí za vodu ani utrácet peníze a mohou doplnit tekutiny také díky pítkům s pitnou vodou, která jsou umístěna v ulicích. „Například v hlavním městě jsou pítka v provozu po celé léto a obyvatelé i návštěvníci Prahy je zde mohou využívat k osvěžení zdarma,“ uvádí tisková mluvčí Barbora Lišková z TSK Praha.

Z průzkumu dále vyplynulo, že letní vedra špatně snáší 36 % z dotázaných, naopak nadšených z horka je jen něco málo přes 15 % lidí, což vede také k častějšímu využívání klimatizace.

Klimatizaci má podle průzkumu Rondo Data doma nebo v práci (případně ve škole) zhruba 43 % lidí. Také s ní by se ale mělo chladit v horkých dnech opatrně, protože může způsobit řadu zdravotních potíží. „Nejnáchylnějšími partiemi při nadměrném působení klimatizace jsou krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř a křížová oblast. Chladný vzduch by rozhodně neměl foukat přímo na tělo, jinak hrozí zatuhnutí například nejenom šíjových, ale i obličejových svalů. Nadměrný chlad pak může zapříčinit také bolest hlavy,“ říká primářka MUDr. Michaela Tomanová, ředitelka Infinity Clinic.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama