reklama

České lvy ovládla Bába z ledu! Celkem získala šest lvích sošek

reklama

Film Bába z ledu letos na slavnostním předávání cen Český lev zvítězil na plné čáře. Vybojoval celkem šest sošek, a to za nejlepší film, režii, scénář, herce v hlavních rolích Pavla Nového a Zuzanu Kronerovou a herečku ve vedlejší roli Petru Špalkovou.

Prestižní ceremoniál v pražském Rudolfinu se však nesl nejen v duchu vyhlašování nejlepších výkonů, ale i politické kritiky, kterou odstartovala Olga Sommerová, jejíž snímek Červená zvítězil v kategorii Nejlepší dokumentární film.

„Tento slavnostní večer vysílá Česká televize, která nepatří žádnému oligarchovi, ale nám občanům. V případě, že by mocní chtěli zničit svrchovanost televize veřejné služby, vyzývám kolegy filmaře a všechny občany, přátele demokracie, abychom se společně a důrazně spojili a postavili se proti tomu a uhájili svobodnou českou televizi. Děkuji vám,“ řekla režisérka. K ní se pak přidali další vyhlášení vítězové, mezi nimiž nechyběl ani Jan Svěrák, který označil kritiku České televize ze strany Miloše Zemana za největší útok na její nezávislost od roku 2000.

K nelehké politické situaci na Slovensku se pro změnu vyjádřila Zuzana Kronerová v momentě, kdy přebírala sošku za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. „Jsem smutná, znepokojená a přiznám se, že i rozzuřená na to, co se děje na Slovensku. Prosím vás, nedopusťte toto v Čechách. Nedopusťte, aby arogance moci bránila svobodě a demokracii,“ prohlásila herečka.

Její kolega Pavel Nový při přebírání ceny za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli dal přednost osobnějšímu poděkování. „Chci hlavně poděkovat lidem, kteří se zasloužili o to, že tady po jedenácti letech můžu stát – to je moje rodina, kamarádi a taky báječné rehabilitační sestry v Kladrubech, na příbramském aru a v nemocnici v Motole,“ řekl herec. Vzpomínalo se také na osobnosti, které v nedávné době přibyly v hereckém nebi. Janu Třískovi, Vladimíru Brabcovi, Mariánu Labudovi, Jiřímu Ornestovi, Jaroslavu Šmídovi a dalším významným umělcům bylo v pořadu věnováno pár minut k uctění jejich památky.

O něco radostnější byla novina, s kterou přišla Jitka Čvančarová předat cenu za nejlepší televizní film. Při příchodu si nenápadně obálkou zakrývala rostoucí těhotenské bříško, načež moderátorka Adéla Vinczeová se prořekla: „Ty vypadáš tak spokojeně, ale já vím, že jsi spokojená, protože jste přišli dva.“

Výsledky:

Nejlepší film: Bába z ledu – producenti Pavel Strnad, Petr Oukropec
Nejlepší dokumentární film: Červená – režie Olga Sommerová, producent Pavel Berčík
Nejlepší režie: Bába z ledu – režisér Bohdan Sláma
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Bába z ledu – Zuzana Kronerová
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Bába z ledu – Pavel Nový
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Bába z ledu – Petra Špalková
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Po strništi bos – Oldřich Kaiser
Nejlepší scénář: Bába z ledu – Bohdan Sláma
Nejlepší kamera: Po strništi bos – Vladimír Smutný
Nejlepší střih: Špína – Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková
Nejlepší zvuk: Po strništi bos – Jakub Čech, Claus Lynge
Nejlepší hudba: Křižáček – Irena a Vojtěch Havlovi
Nejlepší filmová scénografie: Lajka – Aurel Klimt, Martin Velíšek, František Lipták
Nejlepší kostýmy: Milada – Simona Rybáková
Nejlepší masky: Milada – Andrea McDonald
Nejlepší televizní film nebo minisérie: Spravedlnost – režie Peter Bebjak
Nejlepší dramatický televizní seriál: Svět pod hlavou (Česká televize) – režie Marek Najbrt a Radim Špaček Mimořádný přínos české kinematografii: Alois Fišárek
Cena Magnesia za nejlepší studentský film: Atlantida – Michal Blaško
Nejlepší filmový plakát: Po strništi bos – Jiří Karásek, Lukáš Fišárek
Cena filmových fanoušků: Po strništi bos – Jan Svěrák

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama