Charismatický Kodet má svoji zlatou a stříbrnou medaili

Autor: dne 9 března 2018

Jablonecká Česká mincovna vydává v rámci sběratelské série Hvězdy stříbrného plátna zlatou a stříbrnou medaili Jiřího Kodeta. Nezapomenutelný herec Jiří Kodet tak obohatí rodinu Karla Fialy, Rudolfa Hrušínského a Vladimíra Menšíka. Česká mincovna ve spolupráci s Febiofestem razí každý rok v březnu zlatou a stříbrnou medaili věnovanou hvězdě československého filmu a vzdává tak holt skvělým hercům.

Zlatou čtvrtuncovou medaili vydává Česká mincovna v limitovaném nákladu 100 ks. „V mysli a srdcích veřejnosti Jiří Kodet navždy zůstane rolí cholerického otce Krause v Pelíškách, ve filmu, který nadchl diváky i filmové kritiky,“ uvádí Jaroslav Černý z České mincovny.

Autorem pamětní medaile je již tradičně zkušený portrétista MgA. Martin Dašek. Na averzní straně najdeme civilní portrét mladého herce s opisem Jiří Kodet a na reverzní straně nezapomenutelnou větu z Pelíšků: „DÁVÁM BOLŠEVIKOVI ROK, MAXIMÁLNĚ DVA“, která je ozdobena filmovým kotoučem a celuloidovým pásem s tvářemi umělce, tak jak jej známe z mnoha filmových rolí.

Zlatou čtvrtuncovou medaili, která váží 7,78 g, o průměru 22 mm, můžete zakoupit za 13 950 Kč. Stejně jako ostatní medaile v rámci sběratelské série Hvězdy stříbrného plátna razí Česká mincovna tuto medaili i ve stříbrném provedení o váze 10 g a průměru 33 mm za 950 Kč. Obě medaile jsou v provedení proof a jsou uloženy do speciálního balení, které vypráví herecký i osobní příběh Jiřího Kodeta.

Charismatický herec Jiří Kodet pocházel z divadelní a výtvarnické rodiny. Jeho filmová kariéra trvala dlouhých 40 let. Na začátku se jednalo spíše o menší role, nejzásadnější přišly na sklonku kariéry. Po roce 1996 se Jiří Kodet objevil v povídkovém filmu Petra Zelenky Knoflíkáři a Musíme si pomáhat v režii Jana Hřebejka. Právě spolupráce s ním mu přinesla ocenění Českého lva za film Pelíšky, z kterého vzešly nesmrtelné „hlášky“, jako jeden z mála byl film oceněn jak diváky, tak kritikou. Pro Jiřího Kodeta byl i osobně odměnou, kdy si natáčení ohromně užil, protože zde mohl autenticky ventilovat svoje nahromaděné křivdy z dob komunismu.

 

Napište odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *