reklama

Kulturní tip: Divadlo Na zábradlí v říjnu dvakrát v Divadle Bolka Polívky v Brně

reklama

Kromě vlastní tvorby chce Divadlo Bolka Polívky přivážet ty nejlepší a nejzajímavější tituly z tvorby mimobrněnských scén, aby je mohli zhlédnout i diváci moravské metropole. Rodinu domácích a zahraničních souborů, které pravidelně hostují v Divadle Bolka Polívky, tak nyní rozšiřuje legendární pražské Divadlo Na zábradlí. Kritiky i diváky oceňované a vysoce hodnocené inscenace z repertoáru Zábradlí vnesou do programu oblíbené brněnské scény nová témata, formy, režijní a herecké přístupy a především notnou dávku podnětné inspirace.

Oklikou se tak do Brna vrací i výrazný tvůrčí tým, který si po několik let diváci spojovali s brněnskou Redutou v čele s Petrem Štědroněm, Dorou Viceníkovou a režisérem Janem Mikuláškem. Na jevišti DBP se postupně představí například Jiří Vyorálek, Dita Kaplanová, ale i Jana Plodková, Leoš Noha či Petr Čtvrtníček.

V říjnu Divadlo Na zábradlí zavítá do Divadla Bolka Polívky hned dvakrát: v pátek 20. října s autorským hudebně-divadelním představením Miloše Orsona Štědroně Krásné psací stroje a v sobotu 21. října s fantaskním představením AnderSen.

„Máme radost z dalšího představení Divadla Na zábradlí u nás, tím spíš, že se Zábradlí zařadilo mezi naše stálé hosty. Jejich inscenace jsou pozoruhodné po všech stránkách. Mimořádné herecké výkony doplňuje výtvarně výrazná scéna a kostýmy, podpořené světelným designem, to vše hraje spolu a vytváří neuvěřitelný zážitek.
Představení AnderSen a Krásné psací stroje, které tentokrát do Brna přivezeme, patří mezi výjimečné divadelní počiny uplynulé sezony,“
říká ředitel DBP Ondřej Chalupský.

V Praze se Divadlo Na zábradlí v nové sezoně po dlouhých měsících vrací do svého domovského sídla na Anenském náměstí v historickém centru Prahy. V pátek 27. října totiž skončí doposud největší rekonstrukce v dějinách této scény. Letošní plánované premiéry, Dánská občanská válka 2018–2024, Mýcení a Plechový bubínek, naplňují dosavadní dramaturgický směr Divadla Na zábradlí, kterým je objevování pro divadlo předem neurčených textů.

Divadlo Na zábradlí / Krásné psací stroje – pátek 20. 10. od 19.00

Autor: Miloš Orson Štědroň

Režie: Jiří Havelka

Hrají: Anežka Kubátová, Natália Drabiščáková, Miroslav König, Leoš Noha, Jiří Vyorálek, Ladislav Hampl, Petr Jeništa, Miloš Orson Štědroň, Pavel Fiedler, Jan Švamberg

Délka představení: 90 min.

Anotace: Autorské hudebně-divadelní představení na téma slavných osobností české literatury. Tři literární velikáni (Jan Zábrana, Josef Škvorecký a Bohumil Hrabal) bojují o

existenci ve víru redaktorských nástrah a normalizace. Své souboje svádí prostřednictvím rychlých psacích strojů, v případě čtvrtého (Jiří Kolář) i za pomoci lepidla.

Divadlo Na zábradlí / AnderSen – sobota 21. 10. od 19.00

Autor: Hans Christian Andersen a kolektiv

Režie: Jan Mikulášek

Hrají: Dita Kaplanová, Jana Plodková, Magdalena Sidonová, Anežka Kubátová, Petr Čtvrtníček, Miroslav König, Ivan Lupták, Jiří Černý

Délka představení: 90 min.

Anotace: Fantazie na motivy Andersenových pohádek a dětských nočních můr.

Pohádkový svět, ve kterém si víla vezme život, opuštěné děvčátko umrzne na chodníku, cínový vojáček s jednou nohou se rozpustí, a další jímavé příběhy se smutnými konci se proplétají s autentickými vzpomínkami herců. Svobodné parafráze Andersena dávají modelovým příběhům konkrétní, reálné obrysy, přibližují je našim zkušenostem, našemu světu. Dětství jako kombinace Andersenových hororů, strachů ze tmy pod postelí i hádek rodičů.

Další zajímavý říjnový host:

Divadla Astorka Korzo´90 / Sen svätojánskej noci – středa 18. 10. od 19.00

Autor: William Shakespeare

Režie: Ondrej Spišák

Hrají: Anna Šišková, Miroslav Noga, Marta Sládečková, Marián Labuda ml., Vlado Černý, Ágnes Jókai, Róbert Jakab, Juraj Kemka, Rebeka Poláková, Zuzana Konečná, Peter Šimun, Lukáš Latinák ad.

Délka představení: 145 min. + přestávka

Anotace: Milostný čtyřúhelník představuje mladou, čistou lásku, i když zamilovaní možná ani nevědí, koho vlastně milují. Jejich protipólem je okouzlení panovníka mladou Amazonkou. A hlavně vztah, který dokáže pohnout moři a oceány – manželství krále a královny elfů a víl, mimomanželské útěky, například láska ke kuchtíkovi s hlavou osla… Příběh provází komická skupinka, která nacvičuje divadlo. A za všemi podivnými událostmi stojí Puk s kouzly, čárami a zázraky, které ovlivňují pozemský i božský svět.

O Divadle Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky se usídlilo v budově na Jakubském náměstí v Brně v roce 1993 a 17. září téhož roku zde autorským představením Bolka Polívky Trosečník zahájilo svoji činnost a svou první sezónu. Za dvacet pět let existence se zde vystřídala řada projektů principála Bolka Polívky.

V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky (DNA a Pro dámu na balkoně), tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly (Mínus dva, The Naked Truth). Zatím poslední novinkou z repertoáru je slavná inscenace Ladislava Smočka – Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho s Bolkem Polívkou v hlavní roli. Divadlo také spolupořádá legendární Manéž Bolka Polívky.

Diváci zde mohou zhlédnout širokou nabídku her hostujících českých a zahraničních souborů (Dejvické Divadlo, Činoherní Klub, Štúdio L+S, Divadlo Studio DVA, Divadlo Járy Cimrmana, Divadelní spolek Kašpar, Divadlo Kalich, Divadlo Palace, Divadlo Příbram, Divadlo Komediograf a další) a na prknech vidět známé herecké osobnosti Elišku Balzerovou, Simonu Stašovou, Ivu Janžurovou, Jitku Čvančarovou, Barboru Seidlovou, Jaroslava Duška, Pavla Lišku, Pavla Zedníčka, Milana Lasicu, Karla Rodena a další. Vedle divadelních představení jsou pravidelným doplňkem programové skladby také koncertní vystoupení předních českých a slovenských hudebníků a kapel nejrůznějších žánrů. Celosezónní aktivitou jsou také výstavy (cca 10-12 za sezonu) významných malířů, grafiků a fotografů, pořádané ve foyer divadla.

Divadlo se neustále ve spolupráci se svými partnery a především ve spolupráci s představením Jaroslava Duška ČTYŘI DOHODY věnuje také charitativní činnosti. Zisk z těchto představení rozděluje organizacím, které se věnují pomoci a podpoře tělesně postiženým, rozvoji a výchově dětí či pomoci starým lidem atp.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama