Legendární Divadlo Na zábradlí oslaví 60 let existence sezonou nabitou událostmi

Autor: dne 28 června 2018

Divadlo Na zábradlí po prázdninách vstoupí do jubilejní 60. sezony. Slavit se bude nejen premiérami, které repertoár obohatí o originální autorské adaptace literární a filmové klasiky i aktuální témata, ale také řadou akcí a speciálních projektů.Jedním z nich jevydání publikace o historii této osobité pražské scény či uvedení šestidílného cyklu filmových dokumentů České televize, mapujícího jednotlivá desetiletí existence Divadla Na zábradlí. Celou sezonu se nejen na sociálních sítích budou fanoušci setkávat s unikátními  portréty bývalých a současných zaměstnanců, které nafotil držitel ceny Czech Press Photo KIVA.

První premiérou sezony 2018/2019 bude 5. říjnainscenace Podivuhodný případ pana Holmese. A jak už je v  Na zábradlí zvykem, nepůjde o klasický přepis předlohy, ale o autorské přepracování příběhů této ikony světové literatury. Autorem textu i režisérem je David Jařab, který se stává vedle Jana Mikuláška dalším z kmenových režisérů Divadla Na zábradlí.

O své nadcházející inscenaci Jařab říká: „Je to taková viktoriánská rapsodie o touze přiblížit se zločinu tak blízko, že člověk, totiž muž, prostě nemůže zůstat úplně beze skvrn na své běloskvoucí košili a kožených rukavicích. Kriminální obsese dvou solitérů z dob, kdy černoši, Indové, Poláci, feťáci, ženy i děti ještě znali své místo.“ Slavného detektiva si zahraje Honza Hájek, Dr. Watsonem bude Miloslav König. Doplní je Jakub Žáček, Jiří Černý, Ivan Lupták, Magdalena Sidonová, Petr Čtvrtníček anové posily hereckého souboru Petra Bučková, kterou diváci znají ze Zlatých šedesátých, Buržoazie a z Dobrých chlapců, a Barbara Bočková, mladá, talentovaná herečka, čerstvá absolventka DAMU.

V prosinci bude následovat inscenace domácího režiséra Jana Mikuláška, který s dramaturgyní Dorou Viceníkovouoriginálním způsobem zpracovává dílo legendy světového filmu Ingmara Bergmana. Snové i psychologické motivy tohoto severského tvůrce ožijí na scéně Zábradlí v imaginativní kaleidoskop.

Již tradičně se výtvarného zpracování ujme Marek Cpin.Druhá polovina sezony se od literárních a vůbec fiktivních světů odkloní k realitě všedního dne. Herečka a režisérka Halka Třešňákováse zaměří na osobní téma emigrace pod názvem Překročit hranice. Poslední premiéra bude svěřena do rukou držitele Českého lva, filmového režiséra Marka Najbrta.

Napište odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *