reklama

Mateřská centra v Česku slaví čtvrtstoletí, na tradici navazuje MŠ YMCA

reklama

Právě před 25 lety vzniklo vůbec první mateřské centrum v tuzemsku. V Paláci YMCA v ulici Na Poříčí 12 v Praze je jako místo otevřené dětem i jejich rodičům založila největší světová mládežnická organizace YMCA. Oblíbené Rodinné centrum YMCA dnes sídlí v nedaleké Haštalské ulici, v Paláci samotném navázala na jeho tradici mateřská Školka YMCA.

Školka rodinného typu děti vede ke sportu, ale nabízí i ojedinělý způsob, jak je už od dvou let seznámit s angličtinou. Možnost zapojit děti do programu školičky je právě teď: během letního provozu v červenci a srpnu a pak i v novém školním roce od září 2017 se totiž Školka YMCA částečně otevře i dětem, které ji běžně nenavštěvují.

„Mateřská Školka YMCA přijímá děti od dvou do šesti let a v duchu ymkařské tradice probouzí u dětí zájem o sport – ne ovšem ten výkonový, ale o sport provozovaný s radostí, v duchu fair play a ve společnosti dalších kamarádů,“ vysvětluje ředitelka Školky YMCA Simona Macková.  Podle ní školka využívá celoročně vše, co jí šestipatrový Palác YMCA nabízí. Především tělocvičnu, kam ze školky vede dokonce vlastní vchod, ale i bazén a saunu umístěné jen o dvě patra níž. A nově se těší i z vlastní letní terásky, postavené v klidném vnitrobloku budovy.

Anglicky dobrovolně a hrou
Stejně přirozeně jako sportovní dovednosti tu děti vstřebávají i angličtinu, kterou na ně ve školce mluví dobrovolníci – většinou rodilí mluvčí z USA, kteří si sem s nimi přicházejí pravidelně hrát: unikátní projekt „Angličtina hrou“ zde běží už víc než rok. „Dobrovolníci, vysokoškolští zahraniční studenti, se školkou spolupracují v rámci získání odznaku Mezinárodní ceny​ vévody z Edinburghu neboli DofEAward. Ten už od roku 1956 po celém světě podporuje mladé lidi ze všech společenských vrstev na cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění,“ říká Simona Macková.

Podle ní je setkání dobrovolníků s malými dětí jedinečnou zkušeností pro všechny. „Komunikovat se učí obě strany a všichni se u toho vždycky hodně nasmějeme. A rodiče potvrzují, že nové anglické výrazy děti pak skutečně používají – občas i dost nečekaně, vždy ale naprosto bezprostředně a také s perfektním akcentem,“ říká Simona Macková. Ta se školku snaží co nejvíc otevírat všem dětem od dvou do sedmi let, jejichž rodiče hledají pro své potomky menší kolektiv s důrazem na harmonický rozvoj jejich „duše, ducha i těla.“ Právě to ostatně symbolizuje i rovnostranný trojúhelník, který má YMCA ve znaku.

Letní pražská dobrodružství
I proto je ve školce otevřeno i o prázdninách, kdy se sem navíc mohou přihlásit i děti, které jinak Školku YMCA nenavštěvují. „Na prázdniny chystáme program „Praha jako dobrodružství“. V rámci poznávání stověžaté Prahy prolezeme s dětmi zajímavé pražské věže a výškové budovy, v dalších týdnech se pak budeme věnovat podmořským zvířatům, poté rostlinám všude kolem nás, a nakonec i pravěkým tvorům,“ vypočítává Simona Macková.

Otevřená školka
„Chceme, aby školka zůstala co nejpřístupnější všem, kteří o ni projeví zájem, proto si dál držíme příznivé ceny a zůstáváme tak jednou z nejlevnějších soukromých školek v Praze,“ říká ředitelka MŠ YMCA. Poslední volná místa tu v září nabídnou zejména předškolákům, kteří se o přijetí mohou ucházet i v průběhu roku. „V dalším školním roce budeme pokračovat v angličtině s dobrovolníky a přemýšlíme už o dalších dílech velmi oblíbeného cyklu Povolání, kdy se děti seznámili například s prací policisty, baletky, kavárníka, evangelického faráře nebo lékaře. A v plánu máme i nový program nazvaný Otevřená školka: jedno odpoledne v týdnu chceme do školky pozvat děti, jejichž rodiče chtějí, aby si zvykly na dětskou společnost a adaptovaly se na školkový provoz, ať už budou chodit k nám nebo jinam. Setkání v bezpečném a přátelském prostředí bychom chtěli dětem a jejich rodičům umožnit na pár hodin každou středu v podvečer,“ plánuje Simona Macková.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama