Německá F4: Před očima Vettela a Hamiltona se vytáhl především Zendeli

Po vítězství a 4. místě v Hockenheimu jde jezdec stáje US-Charouz Racing System Lirim Zendeli se zvýšeným náskokem do posledních dvou podniků sezony. Ale byl to takový trošku rozpačitý další díl šampionátu ADAC Formula 4.

Kvůli údajné nešikovnosti pořadatele Velké ceny (hockenheimští prý zapomněli vepsat do smlouvy s potentáty F1 účast sérií F2 a GP) se německé Formuli 4 dostalo ohromné čti – vystoupit v rámci Grand Prix. Kritikové sice neviděli rádi, že byl kvůli tomu škrtnut podnik na Sachsenringu a že šampionát absolvuje více než třetinu kalendáře 2018 právě na Hockenheimringu, s ohledem na lepší propagaci mistrovství a jeho sponzorů ale týmy a závodníci na baadenské trati rádi nastoupili. I když byl namísto obvyklých tří závodů čas jen na dva.

Příležitost předvést se před velitely Ferrari, Red Bullu a McLarenu si nechtěly nechat ujít ani dvě stáje z italského šapionátu (Jenzer a KIC), ke kterým se přidal i hostující český šampion Václav Šafář. A tak měla „Deutsche F4“ po čase i relativně objemné startovní pole 25 vozů.

Jak dopadla kvalifikace?
Kvalifikační sessions obou závodů se konaly v sobotu dopoledne. První z nich ovládli překvapivě svěřenci Fritse Van Amersfoorta. Nejrychlejší byl Dán Frederik Vesti, Belgičan Charles Weerts zajel 3. a Novozélanďan Liam Lawson 4. čas. Hegemonii pilotů nizozemské stáje dokázal 2. místem narušit pouze domácí Leon Köhler z týmu Mücke. Jezdci stáje US-CHRS, Lirim Zendeli, David Schumacher a Mick Wishofer, se museli spokojit s pozicemi 6-8 za Britem Oliverem Caldwellem (Prema). Čtvrtý Charouzův jezdec Tom Beckhäuser se kvalifikoval pro 13. startovní pozici, soukromník Šafář zajel dobrý 19. čas.

Pro nedělní závod si jezdci týmu US-Charouz vyjeli lepší výchozí pozice. Zendeli se Schumacherem se kvalifikovali do Van Amersfoortova sandviče mezi polemana Lawsona a Vestiho. Wishofer byl za dvojicí Premy, Jackem Doohanem a Enzem Fittipaldim 7., Beckhäuser si polepšil na 11. místo, zatímco Šafář tentokrát jen uzavíral tabulku.

Sobotní závod
Hned po sobotní kvalifikaci Formule 1 se mohli jezdci F4 představit zbytku fandů na tribunách, které to netáhlo k pivu na tábořišti za tribunami. V nejlepší formě se ukázal 16letý poleman Vesti, který si stylem start-cíl bezchybnou jízdu po 17 kolech dojel pro vítězství před týmovým kolegou Van Amersfoortu Lawsonem.

Zatímco překvapení kvalifikace Köhler zůstal na startu stát a propadl polem, předvedl pilot týmu US-ChRS Lirim Zendeli zase jednou výborný odpich a propracoval se ještě během prvního kola ze 6. startovní pozice na 3. místo v cíli před Enzem Fittipaldim a týmovým kolegou Davidem Schumacherem. Oba Češi v poli na body nestačili. Beckhäuser sice zajel 10. nejrychlejší kolo závodu, klasifikoval se jen jako 13. Šafářův debut v německém šampionátu skončil 22. pozicí.

Nedělní závod
Oba lídři celkové tabulky v první startovní řadě – to slibovalo zajímavý závod. Tento souboj ovšem trval jen jediné kolo. V Německu žijící Makedonec Zendeli reagoval na zhasnutí semaforu mnohem lépe, než Lawson a v kritické Parabolice dovedně odvrátil útok Lawsona se Schumacherem. Ba více: oba jeho konkurenti se lehce střetli, což mělo následkem prázdnou pneumatiku u Novozálanďana a ohnutý spoiler Němce. Dále vzadu ještě během prvního kola havarovali Beckhäuser s Köhlerem.

Ostřílený Zendeli si pak dalším bezchybným výkonem s přehledem dojel pro vítězství a plný počet bodů. Za ním se po pěkném souboji klasifikovala trojice Premy-Theodore v pořadí Oliver Caldwell, Enzo Fittipaldi a Jack Doohan před hostujícím Švýcarem Gregoirem Saucym. Zendeli, jehož velký soupeř Lawson vyšel naprázdno, tak zase jednou představoval jedinou spolehlivou oporu týmu US-Charouz: Wishofer havaroval, Schumacher dojel na 13. a Beckhäuser na 20. místě. „ Vnitročeské“ hodnocení závodů proto tentokrát vyhrál Šafář, který skončil na nenápadné 17. pozici. Šampionát, ve kterém nyní vše hovoří v Zendeliho prospěch, pokračuje za dva týdny na Nürburgringu.