reklama

O ajťáky je na pracovním trhu boj, musí čelit záplavě nabídek

reklama

Na českém pracovním trhu chybí dlouhodobě tisíce odborníků z oblasti informačních technologií. Navíc se nezdá, že by se situace v dohledné době zlepšila. Mimo jiné i proto, že počet absolventů studijních oborů v oblasti informačních a komunikačních technologií v současnosti klesá. Poptávka po IT profesionálech tak mnohonásobně převyšuje nabídku. Společnostem i státním institucím v této situaci usnadňuje hledání specializovaná firma Techloop, která se zaměřuje na nábor IT odborníků. Těm naopak  pomáhá zorientovat se v záplavě nabídek a vybrat tu nejlukrativnější.

V IT odvětví  se napětí na trhu práce stává velmi zřetelné a pro mnohé firmy představuje přímou překážku pro jejich další růst. Společnosti v ČR by uživily až třikrát větší počet IT profesionálů. Veřejné instituce i komerční firmy často nabízejí i nadstandardní podmínky od možnosti kariérního růstu po nejrůznější zaměstnanecké benefity, aby požadované odborníky získaly. I uchazeči bez dokonalého resumé si v oboru mohou dovolit požadovat nadprůměrné finanční ohodnocení.

V hlavním městě si IT specialista přijde na 50 až 100 tisíc korun hrubého měsíčně v závislosti na jeho specializaci a odbornosti. Z dat a zkušeností společnosti Techloop výplývá, že největší zájem je mezi českými firmami o vývojáře. Nejžádanějším IT pracovníkem je tak u nás PHP developer, kterého následují vývojáři v jazycích Java, JavaScript, .NET a C++.

S obtížemi při hledání a výběru nového zaměstnání se potýkají i samotní uchazeči. V současné době musí  firmy denně řešit otázky technologického zabezpečení a IT podpory. Je proto zřejmé, že IT vývojáři dostávají  denně desítky pracovních nabídek od personálních agentur. Obrovský zájem o jejich služby ale ajťákům situaci spíše komplikuje, protože je pro ně velmi obtížné se na trhu práce zorientovat a po čase je pracovní nabídky spíše obtěžují.

Klíčem je diskrétnost a vzájemná shoda

S komplikovanou situací na pracovním trhu se při náboru ajťáků potýká až 67 % českých firem.  HR agentury proto hledají inovativní řešení, která by oběma stranám otázku lidských zdrojů a profesního rozvoje ulehčila.  Jedno z nich nabízí společnost Techloop, která  se svou specializovanou platformou dokáže spojit firmy a IT specialisty na základě jejich konkrétních požadavků. Navíc uchazeči o místo jednají s firmou anonymně, což mnohým z nich vyhovuje.

Na základě uživatelské zpětné vazby v nedávné době Techloop představil nová vylepšení databáze a webu. Při hledání vhodného zaměstnavatele nebo kandidáta teď uživatelům stačí pouze pár kliknutí. Společnosti, které mají problém s náborem IT odborníků, tuto platformu často využívají. Nabízí totiž diskrétnost a cílené propojení pouze těch firem a expertů, kteří si na základě svých představ a požadavků s největší pravděpodobností nakonec podají ruce. Techloop navíc úspěšné uchazeče o práci odměňuje bonusem v podobě 500 euro a firmám umožňuje svou databázi uchazečů využít bezplatně.

„V dnešní době je pro veřejné instituce, ale i komerční firmy, velmi složité získat nové IT profesionály. My nabízíme jednoduchou a efektivní platformu, kde si v pár krocích uchazeči vyplní svůj profil. Na základě jejich kritérií pak umožníme firmám, které odpovídají jejich požadavkům a představám, aby je napřímo kontaktovaly. Celý tento proces od registrace po podepsání smlouvy u nás v průměru trvá 2,5 měsíce,“říká João Duarte, CEO společnosti Techloop, která firmám s náborem nových IT profesionálů pomáhá v České republice už od roku 2016.

Jací vlastně programátoři jsou?

Nikoho asi nepřekvapí, že poměr mužů a žen mezi ajťáky jasně vyznívá ve prospěch mužů. Podle dat Techloopu je mezi ICT odborníky pouze 13 % zástupců něžného pohlaví, zbylých 87 % tvoří muži. V tomto rize maskulinním prostředí tak panuje osobitá atmosféra, kterou se snažila zmapovat softwarová společnost JetBrains. Podle jejího průzkumu například programátoři při práci velmi rádi poslouchají hudbu, pouští si jí 77 % z nich.

Do sluchátek si nejraději dávají elektronické rytmy a naopak nejmenší oblibě se u nich těší punk rock a R&B. Na ajťákově stole častěji narazíte na kávu než na čaj, protože ji pro dobití energie preferuje 57 % z nich. Převážná část ajťáků také vykazuje podobné pracovní návyky – drtivá většina jsou praváci (86 %), dávají přednost klávesnici (80 %)  před myší a třetina z nich  (31 %) nejraději pracuje z domova. Upřednostňují práci s nejběžnějším operačním systémem Windows, a celých 85 % dotázaných se neubrání práci o víkendu. Od počítačových obrazovek si neodpočinou ani ve svém volném čase. 65 % jich je totiž nadšených hráčů počítačových her, ze kterých si nejraději zapaří RPG hry a strategie.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama