reklama

Polovina Čechů má nadváhu – 11. říjen upozorňuje na rostoucí obezitu populace

reklama

Více než polovina Čechů má problémy s váhou. Nadváha a obezita se týká nejen dospělých, ale i mladší generace. Může za to nedostatek pohybu a nesprávné stravovací návyky. Jak jste na tom vy? Znáte svůj index tělesné hmotnosti?


Rostoucí nadváha je problémem na celosvětové úrovni. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) se týká nadváha nebo obezita v průměru 39 % žen a mužů ve věku nad 18 let na celém světě. V České republice se toto číslo vyšplhalo na celých 62 %.1 Nadváha a obezita však nesouvisí jen s optickým hromaděním nadbytečného tuku.

Projevuje se negativně také na našem zdravotním stavu a přináší celou řadu onemocnění, jako cukrovku druhého typu, artrózu (onemocnění kloubů), vysoký krevní tlak, aterosklerózu (kornatění tepen), neplodnost nebo nádorová onemocnění. Na tento rostoucí problém se snaží upozornit Světový den obezity, který každoročně připadá na 11. října.

Zjistěte, jak jste na tom

K posouzení tělesné stavby člověka se mezinárodně používá index tělesné hmotnosti, obvykle označovaný zkratkou BMI (z angl. Body Mass Index). „BMI vychází z poměru hmotnosti a druhé mocniny výšky a výsledek se porovnává se statistickými tabulkami pro daný věk a pohlaví. Díky výpočtu BMI zjistíte, zda je vaše váha v normě nebo zda trpíte nadváhou či podvýživou,“ vysvětluje Susan Bowermanová, výživová specialistka společnosti Herbalife.

Muži jsou více aktivní, ženy jí zdravěji

Nejčastější příčinou nadváhy a obezity je nevyvážený příjem a výdej energie. Pokud výdej energie převýší její příjem, hubneme. Naopak pokud energii obsaženou ve stravě přijímáme více než ji vydáme, tloustneme. Nadváha a obezita je pak projevem dlouhotrvající nerovnováhy mezi stravováním (energetickým příjmem) a pohybem (energetickým výdejem).

Kombinace nevyváženého jídelníčku, sedavého zaměstnání, lenošivého trávení volného času a nedostatek sportovních aktivit jsou pro vzrůstající obezitu stěžejní. „Zamyslete se nad svým životním stylem a udělejte si přehled v tom, kolik a jaké jídlo a pití zkonzumujete během dne. Současně si přeberte, zda máte dostatek aktivního pohybu. Po takové revizi si připravte plán „nového já“, díky kterému vybalancujete zdravé stravování a fyzickou aktivitu,“ radí Susan Bowermanová.

Celkem 40 % dospělých mužů a žen v Česku se nevěnuje pravidelně žádné sportovní ani rekreační pohybové aktivitě. Obecně však muži sportují více než ženy. Pohybem stráví týdně v průměru 3,6 hodiny, zatímco ženy 3,2 hodiny. Ženy se naopak více zabývají jídelníčkem. 21,4 % žen jí ovoce alespoň dvakrát denně, zatímco u mužů je to pouhých 12 % z nich.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama