reklama

Powerbanku vybírejte pečlivě, výrobci označením často klamou zákazníky

reklama

Nastává období jarních výletů do přírody, při kterých můžeme různým způsobem využít náš chytrý telefon. Vedle běžného použití pro navigaci na turistických trasách či cyklostezkách si můžeme vycházky a vyjížďky na kole zpestřit například geocachingem, lovením Pokémonů nebo třeba jen vyhledáváním zajímavostí či dopravního spojení na internetu. Při intenzivním používání displeje a GPS se ale baterie telefonu rychle vybíjí, a musíme tak hledat elektrickou zásuvku nebo náhradní zdroj energie. Ideálním pomocníkem na cestách jsou powerbanky.

Výrobci smartphonů téměř úplně opustili možnost jednoduché uživatelské výměny baterií, pro prodloužení výdrže mobilního zařízení mimo dosah nabíječky tak nezbývá než použít externí akumulátor – powerbanku. „Výhody kvalitních powerbank spočívají v jejich vysoké kapacitě a možnosti dobíjet jimi nejen mobilní telefony, ale také tablety nebo třeba digitální fotoaparáty. Pro efektivní využití powerbank je ale třeba dodržovat stejná pravidla, jako u ostatních typů dobíjecích baterií,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do mobilních přístrojů. „Především bychom neměli powerbanky vystavovat extrémně nízkým ani vysokým teplotám a skladovat je nabité, aby nedocházelo k degradování jejich kapacity,“ dodává Radim Tlapák.

Větší nemusí být vždy lepší
Powerbank existuje na trhu obrovské množství různých typů. Ty se liší zejména kapacitou udávanou v mAh, tedy v miliampérhodinách. Odlišují se však též tvarem, hmotností a například i materiálem vnějšího obalu přenosné baterie. Téměř vždy platí přímá úměra, že čím vyšší má powerbanka kapacitu, tím je větší a těžší. Vhodnou kapacitu powerbanky lze jednoduše spočítat. Pamatujte však, že nestačí podělit nominální kapacitu v mAh kapacitou baterie smartphonu. Z kapacity powerbanky je totiž třeba odečíst 30 % z celkové hodnoty napětí, které musí přístroj vydat na samotný proces napájení. Ale zjednodušeně lze říci, že baterii telefonu s kapacitou 3 000 mAh lze z powerbanky s nominální kapacitou 10 000 mAh dobít zhruba třikrát. Vzhledem k aktuální kapacitě baterií běžných smartphonů je pak jasné, že powerbanky s kapacitou kolem 2 000 mAh budou sice malé a lehké, ale pro úplné dobití baterie telefonu zpravidla nedostatečné.

Do hry ovšem vstupuje ještě další faktor – nesprávné či přímo klamavé označení nominální kapacity powerbanky. „Bohužel není výjimkou, že se skutečná kapacita powerbanky liší od výrobcem uváděné hodnoty až o několik desítek procent. Problematické jsou především čínské padělky powerbank známých značek zakoupené v neprověřených obchodech. Běžný uživatel pak prakticky nemá šanci prokázat, že jeho powerbanka nedosahuje slibované nominální kapacity a s reklamací pravděpodobně neuspěje. A pokud ano, musel by vadnou powerbanku odeslat na své náklady zpět prodejci, například do Číny,“ varuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, jenž nabízí kvalitní externí baterii T6 power ME III s kapacitou 10 000 mAh. Tato powerbanka umožňuje nabíjet mobilní telefony a tablety včetně Apple zařízení, MP3 přehrávače či navigace. Díky dvojici USB portů navíc může napájet dva přístroje zároveň.

Jak poznat falešnou powerbanku?
Falešné powerbanky, nesoucí logo některého ze známých výrobců, se prodávají prakticky výhradně po internetu a jejich prodejci často slibují závratnou nominální kapacitu v rozmezí 50 000 až 100 000 mAh. Pro srovnání: kvalitní značkové powerbanky mají kapacitu 10 000 až 20 000 mAh. Baterie s kapacitou 50 000 a více mAh by nutně musela být velká, těžká, a tedy nevhodná pro přenášení v kabelce či batohu. Podvodní prodejci ale na fotografiích tyto powerbanky často prezentují ve velikosti srovnatelné s mobilním telefonem, přestože ve skutečnosti by musela být baterie s takto velkou kapacitou mnohem větší. „Když k nabídce powerbanky s obrovskou kapacitou přidáme cenu v řádu několika stokorun, je prakticky jisté, že zákazník obdrží přenosnou baterii s naprosto odlišnými parametry, než bylo prodejcem prezentováno. Zároveň hrozí riziko použití nekvalitních akumulátorů a dalších elektronických komponent, a tedy i poškození samotné powerbanky nebo mobilního zařízení, které k ní připojíme,“ uzavírá Radim Tlapák z BatteryShop.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama