reklama

S dětmi na cestách, v přírodě i doma bez starostí

reklama

V letních měsících dětem hrozí řada nebezpečí, a to nejen na cestách a v přírodě, ale i doma. Přinášíme čtyři nejčastější nástrahy léta, které by vašim dětem mohly pokazit prázdniny. 

Otravní paraziti a hmyz

Pokud vyrážíte s dětmi do přírody, dejte si pozor na zvýšený výskyt klíšťat, komárů ale i muchniček, kteří mohou přidělat plno starostí, protože přenášejí různé nemoci či infekce. Proti pokousání či poštípání poslouží účinné repelenty. Novorozence a batolata v kočárku ochraňte moskytiérou.

Po návratu domů z přírody si vždy pečlivě prohlédněte celé tělo, zda nedošlo k přichycení klíštěte. Nejčastěji se paraziti uvelebují v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima i na hlavě. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může po těle napadeného pohybovat delší dobu (i několik hodin), než se definitivně zakousne.

Jízda na kole

Pokud vyrážíte na delší cestu či výlet na kole, nezapomeňte na kvalitní helmu. „Helma by rozhodně měla chránit hlavu po celém jejím obvodu. Důležité také je, aby helma dobře a pevně seděla. Jenom tak totiž může účinně ochránit hlavu,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Infinity Clinic. Správně by vám měla helma sedět přibližně vodorovně a asi dva centimetry nad obočím. Zároveň by měla být dost natěsno, tak aby i s rozepnutým řemínkem při předklonu nespadla z hlavy.

Trasu výletu pak vybírejte ideálně podle nejméně zkušeného a zdatného člena výpravy, nejlépe stezky vyhrazené pro jízdní kola, kde nehrozí riziko kolize s automobily. „Na vozovce i na cyklostezce se jezdí vpravo, přitom se dodržuje bezpečný odstup od překážek a ostatních cyklistů či účastníků provozu. Při jízdě ve skupině se jezdí za sebou a s rozestupy. Nejméně zkušeného člena výpravy držte vždy uprostřed,“ doplňuje Barbora Lišková, tisková mluvčí TSK hl. m. Prahy, a.s.

Vrchol pylové sezóny

Evergreenem letních měsíců je pylová sezóna, která začíná na jaře, vrcholí v létě a končí na podzim. V letních měsících jsou nejagresivnějšími alergeny trávy, obiloviny, byliny a plevely a ke konci léta spory plísní. Alergie není radno podceňovat a je třeba je léčit včas. Alergenům je lépe se vyhýbat, protože způsobují zbytečné komplikace a zhoršování reakcí. Nezapomínejte, že pyl se zvenku dostane i do vašeho domu či bytu.

Vybavte proto okna protipylovými sítěmi, doporučují se i čističky vzduchu, a především dbejte na pravidelný úklid a pořádek. „Účinně zlikvidovat alergeny, které si doma pěstujeme, pomáhají centrální vysavače. Zajišťují totiž, na rozdíl od běžných a robotických vysavačů, 100% účinnost filtrace. Vzduch s nečistotami z vysávání je odveden zcela mimo obytné místnosti a nevrací se proto s mikročástečkami prachu zpět do pokojů. Odstraníte tak veškeré alergeny, což oceníte nejen v pylové sezóně, ale i v boji proti alergenům roztočů, zvířat a plísní,“ doporučuje Jiří Najman, odborník na centrální vysavače Husky.

Pozor na skleněné plochy

Téměř čtvrtina úrazů se dětem přihodí doma. Pády dětí do prosklených ploch jsou potom hlavní příčinou řezných poranění. Těmto zraněním lze předejít pomocí fólií na sklo, jejichž výhodou je, že i při rozbití zůstává sklo stále pohromadě a děti se tak nemají oč pořezat.

„Mezi nejrizikovější místa patří kuchyně, ložnice, obývací pokoje a místnosti s balkonovými dveřmi. Fólie se dají použít i na skleněné konferenční stolky, na plochy zrcadel, na skleněné vitríny nebo části konferenčních stěn,“ říká Ivan Pavlíček z firmy NEXT, expert za zabezpečení domů a bytů. Další výhodou folií je, že umí chránit obydlí před nepříjemným horkem, v zimě zase snižují nežádoucí úniky tepla z domácnosti.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama