reklama

Studie VŠE: Oborová zdravotní pojišťovna je nejzdravější zdravotní pojišťovnou

reklama

Oborová zdravotní pojišťovna je nejzdravější zdravotní pojišťovnou v České republice. Ukázala to studie Národohospodářské fakulty Vysoké školky ekonomické. Ta srovnávala pojišťovny zejména na základě reálných ekonomických ukazatelů a právě OZP vyšla jako finančně nejzdravější zdravotní pojišťovna.

„Jsem přesvědčen, že je to proto, že se snažíme řídit pojišťovnu tak, aby byla jak dlouhodobě ekonomicky stabilní a vytvářela rezervy, tak zároveň maximalizovala služby a benefity pro pojištěnce,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. „A samozřejmě mě velmi těší – ale nepřekvapuje – že se OZP umístila nejvýš,“ dodává Kouřil.

„České ekonomice se daří nadmíru dobře. Přesto zdravotní systém nevytváří dostatečné rezervy. Ve studii jsme modelovali dvě situace. Krátkou, ale za to hlubokou recesi, jako v roce 2009, a jednu delší dvouletou, ale mírnější, jako v letech 2012 – 2013. V prvním případě dojdou ve zdravotnictví peníze na začátku roku 2020, ve druhém případě na konci roku 2020. Proto jsme přesvědčení, že je důležité znát podrobně finanční kondici nejen systému jako takového, ale i jednotlivých pojišťoven,“ řekl Štěpán Křeček z Katedry hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty VŠE, autor studie.

„Myslím, že to nejcennější na studii je přepočet finančních rezerv na počet úhradových dní. Neboli údaj, kolik dní by pojišťovny vydržely platit poskytovanou péči pouze ze svých rezerv. A to celkově není ani měsíc. Věřím, že doma by nikdo nechtěl hospodařit tak, aby měl peníze na výdaje jenom na měsíc dopředu. Přesto dnes díky ekonomickému růstu poskytovatelé péče tlačí na rozpuštění rezerv do vyšších plateb. Takže jsem rád, že jsme i od nezávislé instituce slyšeli, že je třeba šetřit, že pojišťovny ve skutečnosti velké rezervy nemají. Je jen logické v době růstu spořit na horší časy,“ dodává Kouřil.

Ekonomická analýza zdravotních pojišťoven v České republice pro rok 2018 hodnotila jednotlivé zdravotní pojišťovny v řadě ekonomických kritérií jako je například právě objem rezerv přepočtený na úhradové dny; hodnotila ale také investice pojišťoven do prevence nebo do kvality klientské péče.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama