Vila Tugendhat hostí až do 5. listopadu výstavy Suomi a Brno a Echoes – 100 Let Finského Designu a Architektury

Autor: dne 7 října 2017

Jejich součástí bude přednáška o spolupráci firmy ARTEK a brněnského architekta Františka Kalivody.

Výstava Echoes – 100 Let Finského Designu a Architektury, připravena velvyslanectvím Finska, oslavuje prostřednictvím poutavého vyprávění o finském designu a architektuře 100. výročí nezávislosti Finska (1917–2017).

Výstava Suomi a Brno v technickém podlaží vily Tugendhat, jejíž součástí je také původní nábytek navržený Alvarem Aaltem, na několika názorných příkladech prezentuje vzájemné vztahy mezi osobnostmi moravské metropole, v tomto případě reprezentované architektem Františkem Kalivodou, a finskými protagonisty uměleckého, kulturního a společenského dění  (Alvar a Aino Aalto, Nils Gustav Hahl aj.), odehrávajícího se v období mezi světovými válkami.

Součástí doprovodného programu bude přednáška kurátora výstavy a vedoucího Oddělení architektury Muzea města Brna Jindřicha Chatrného o spolupráci Františka Kalivody s firmou ARTEK, která se uskuteční 18. 10. od 19 hod. v technickém podlaží vily Tugendhat.

Vznik finské společnosti ARTEK (art+tekniikka – umění+technika) v roce 1935 iniciovali Alvar a Aino Aaltovi, Maire Gullichsenová a Nils Gustav Hahl s myšlenkou „prodávat nábytek a podporovat moderní kulturu bydlení pomocí výstav i jinak“. Funkce a estetika nábytku ARTEKU byla založena na originální myšlence Aaltova L-systému, konstrukčně využívajícího tvárnosti ohýbané lepené překližky, s níž designér několik let experimentoval, aby dosáhl optimální pružnosti a pevnosti v zátěži. V jeho invenci vznikaly desítky jedinečných a nadčasových realizací – židlí, křesel, stolků, pohovek. Export nábytkového sortimentu do Československa firma zajišťovala od roku 1937 za spolupráce brněnského architekta Františka Kalivody (1913–1971), který působil jako generální zástupce společnosti. Propagace a prodej probíhala zejména prostřednictvím pražské a brněnské prodejny firmy AKA (kterou založil v roce 1932 brněnský architekt Bohuslav Fuchs s rodinou). Kalivoda tímto mimo jiné uskutečňoval své představy o vzájemné mezinárodní spolupráci a šíření idejí internacionálního stylu.

 

Napište odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *