reklama

Vysoký krevní tlak odhalte včas

reklama

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze je nejčastějším a nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. S tímto civilizačním onemocněním se potýká pětina obyvatel. Protože vysoký tlak nebolí, dozví se mnoho lidí o něm náhodou až během prohlídky u lékaře. Základem úspěšné léčby je přitom jeho včasné odhalení. Pomoci může domácí tlakoměr.

Na vznik vysokého krevního tlaku má vliv mimo jiné nevhodný životní styl (nedostatek pohybu, obezita, vysoký přísun soli a podobně). Postihuje častěji muže než ženy a je nebezpečný tím, že zpočátku žádné potíže nezpůsobuje.

Příznaky arteriální hypertenze jsou nevýrazné a nespecifické. Při masívním a náhlém zvýšení tlaku může mít pacient bolesti hlavy a závratě. Velmi často se arteriální hypertenze projeví až závažnými komplikacemi – cévní mozkovou příhodou nebo srdeční ischémií. Proto je důležité pravidelné měření krevního tlaku.

Kdy hovoříme o vysokém krevním tlaku?

Normální hodnota krevního tlaku se pohybuje kolem 120/80 mmHg (milimetrů rtuťového sloupce).  O vysokém krevním tlaku můžeme hovořit od hodnot 140/90 mmHg a více. U diabetiků pak již od 130/90 mmHg.

Vysoký krevní tlak je potřeba zavčasu léčit a pravidelně sledovat i v domácím prostředí.

Kupte si tlakoměr, ČPZP přispívá 500 Kč

Krevní tlak by si měl pravidelně kontrolovat každý, ale určitě chronicky nemocní pacienti s diagnózou hypertenze. I na ně pamatuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna ve svých preventivních programech příspěvkem až 500 Kč, který je určen na zakoupení pažního tlakoměru.

Příspěvek se netýká tlakoměru na zápěstí. „Podmínkou pro čerpání příspěvku je, aby pažní tlakoměr byl zakoupen v lékárně nebo zdravotnických potřebách, případně v e-shopu lékárny nebo zdravotnických potřeb,“ upřesnila tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Neléčená hypertenze zvyšuje zdravotní rizika

Neléčená hypertenze může vést až k infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhodě. Vysoký krevní tlak může zvýšit riziko dalších onemocnění srdce, onemocnění ledvin nebo očí, i riziko cévní mozkové příhody. Při mírně zvýšeném tlaku pomůže dieta, omezení stresu, pravidelný pohyb, omezení alkoholu, soli a kouření. Pokud se ani při dodržování uvedeného režimu stav do tří měsíců nezlepší, lékař nasadí léky.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama