reklama

10 bodů jak správně vybrat hračky, protože kdo si hraje, nezlobí

reklama

Hry a hračky dětem pomáhají poznávat svět kolem sebe, jeho fungování, podněcují jejich tvořivost, představivost, zvídavost, učí děti myslet, soustředit se a řešit problémy, rozvíjí jemnou i hrubou motoriku, posilují rovnováhu i koordinaci pohybů, mají vliv na sebevědomí a samostatnost dětí. Jak ale vybrat tu správnou hračku?

S výběrem hraček se potýkají všichni, co mají děti, ať už vlastní nebo nějaké ve svém okolí. My vám proto nyní přinášíme 10 bodů, co při výběru hračky zohlednit.

1. Holky s holkama, kluci s klukama

Na trhu existuje celá škála hraček typických pro kluky a pro holky. A ačkoli se v dnešní době více řeší tolerance ke svobodnému výběru pohlaví, stále převládají holčičky, které se převlékají za princezny, a kluci jako superhrdinové a ochránci všeho a všech.

Proč ale dětem zabraňovat vyzkoušet si roli opačného pohlaví? V dospělosti si často stěžujeme, že se muži/ženy neumí vžít do druhého partnera. Tak proč chlapcům odpírat dětské kočárky a péči o panenku, když je předpoklad, že se v budoucnu jako otec bude starat o své dítě? A proč by si holčičky nemohly hrát s auty, když je jednou s největší pravděpodobností budou také řídit? Kdy jindy mají děti trénovat, když ne teď?

Vybíráte hračku jako dárek? Inspirujte se vybranými hračkami dle pohlaví dítěte, se kterými zaručeně uspějete:

TOP hračky pro holky: Panenky (miminka i barbínky) – kočárky, korálky a jiné ozdobičky pro malé parádnice, kreativní sady na vyrábění, kostýmy princezen.

TOP hračky pro kluky: Auta a autodráhy, roboti superhrdinové, kostýmy policistů, hasičů, nářadí.

TOP hračky pro všechny: Vláčkodráhy, dětské kuchyňky, kreslící magnetické tabule, lego a další stavebnice, kouzelné cihličky

2. Na věku záleží

Ať už vybíráte hračky pro novorozence, batole, předškoláka nebo žáka školou povinného, mějte na paměti, že byste se měli řídit nejen věkem, ale také schopnostmi, dovednostmi, zralostí, povahou a hlavně zájmy obdarovávaného.

Pro menší děti vybírejte spíš menší a celistvé hračky, které odpovídají jejich síle a schopnosti je udržet a nehrozí rozebrání či rozbití hračky na menší části, které by mohlo dítě vdechnout, spolknout nebo by ho mohly jakkoli zranit. Naopak platí, že čím starší dítě, tím větší a složitější hračku zvládne. Pokud věk dítěte nedokážete odhadnout sami, sledujte označení věku na hračkách nebo se zeptejte přímo prodejce/výrobce. Měl by být schopen vám poradit.

Pro snazší orientaci přinášíme výčet věkových skupin vždy s několika tipy na hračky:

Hračky pro novorozence

Za novorozence považujeme miminko od narození zhruba do 1 měsíce věku. Pokud pro něj vybíráte hračku, doporučujeme nejdříve zkonzultovat s rodiči, abyste tzv. nenosili dříví do lesa (často už spoustu hraček mají).

Novorozenci nejsou schopni si zatím s ničím vědomě hrát. Nejvíce ho v tomto období zajímají rodiče a vlastní tělo. Učí se vnímat okolí prostřednictvím svého sluchu a čichu, proto buď volte hračku pro pozdější využití (např. nejrůznější chrastítka, kolotoč nad postýlku) nebo zvolte spíše praktický dárek (pleny, dětskou kosmetiku). Určitě také nezapomeňte na dáreček pro novopečené rodiče. Jistě je tím potěšíte.

TIP na hračku pro novorozence:

Hračky pro 3měsíční dítě

Od 3 měsíce se začíná dítě více zajímat o své okolí. K čichu a sluchu se již přidává zrak a hmat. Volte proto hračky vhodné pro rozvoj těchto smyslů. Vhodná je např. hrací deka s hrazdičkou, na které je umístěno několik předmětů k důkladnému zkoumání (chrastítka, zrcátka, šustítka atd.). Dítě si na ní také procvičuje zádové svaly v pozici na bříšku („pasení koníčků“) a břišní svaly při lehu na zádech. V tomto období jsou vhodné také všechny ožužlávací gumové hračky či kousátka.

TIP na hračku pro 3měsíční dítě:

Hračky pro půlroční dítě

Půlroční (šestiměsíční) dítě bývá často již velmi aktivní a vyžaduje více pozornosti a rozptýlení. Začíná se také rozvíjet jemná motorika – dítě mačká tlačítka, chytá a pouští předměty. Jakmile pochopí princip příčiny a následku, začnou ho bavit hračky interaktivní – po určité aktivitě hračka např. vydá zvuk, roztočí se, otevře atd. V tomto věku jsou vhodné také první obrázkové knížky se zvířátky.

TIP na hračky pro půlroční dítě:

Psychomotorický vývoj dítěte

Zajímá vás nejen, jakou hračku pro vaše děťátko vybrat, ale také třeba to, kdy se otočí na bříško, kdy bude lézt a sedět a kdy chodit? Přečtěte si podrobný popis vývoje dítěte po měsících od narození až do tří let věku na webu maminkam.cz.

Hračky k prvním narozeninám

Pro roční dítě volte hračky rozvíjející koordinaci svalových pohybů a jemnou motoriku: odrážedla, aktivní chodítka, hopsací zvířátka. Vhodná jsou také barevná leporela, pastelky a hračky napodobující svět dospělých (panenky, auta, nádobí atd.).

Tatínkové a autodráhy

Máte ve svém okolí tatínka, který už plánuje, že svému potomkovi bez ohledu na pohlaví zakoupí k prvním narozeninám autodráhu nebo auto na dálkové ovládání? Schvalte mu to! Splní se jeden klukovský sen a dárek k prvnímu výročí stavu otcovského bude na světě! A než děti k autodráze dorostou, může si tatínek s radostí hrát sám…

TIP na hračky pro roční dítě:

Chodítko ano či ne?

Dříve oblíbená chodítka, do kterých se dítě „posadilo“ a nechalo se rejdit po bytě, se ukázala jako velmi nevyhovující z hlediska správného fyzického vývoje. Trpíte na bolavá záda? Našlapujete spíše na špičky? A dávali vás vaši rodiče do chodítka? Už víte, odkud vítr vane. Pokud chcete vašemu dítěte pomoci ke správnému vývoji, zakupte raději chodítko aktivní, tedy takové, které dítě tlačí před sebou. Na trhu jich existuje celá řada v různých provedeních.

Hračky pro dvouleté dítě

Dvouleté děti už jsou velmi schopné pohybu, koordinace a většinou i mluvy. Můžete proto již pořídit první koloodrážedlo. V tomto věku si děti velmi rády hrají s vodou či na písku. Pokud tedy zvolíte hračku v tomto duchu, určitě neuděláte chybu. Ze stavebnic v tuto chvíli vede Lego duplo.

TIP na hračky pro dvouleté dítě:

Hračky od tří let

Ve třech letech většina dětí zamíří do mateřské školy. Začíná se učit interakci s ostatními vrstevníky, začleňuje se do kolektivu. V tomto věku děti milují zvířata všeho druhu, stavebnice, domina, pexesa, karty, jednoduché puzzle a tvoří a malují své první výtvory.

TIP na hračky pro děti od 3 let:

TIP

Hitem posledních let jsou dřevěné vláčkodráhy. Ta by u vás rozhodně neměla chybět, ať už máte doma holčičky či chlapečky. Rozvíjí fantazii, prostorovou orientaci, logiku. Pořídit můžete několik sad klidně i od různých výrobců (Brio, Woody, Tesco, Lidl, Bigjigs, Maxim) – jsou totiž vzájemně kompatibilní.

Hračky pro předškoláky (od 5 let)

I když se blíží nástup do školy, hra je pro děti stále nesmírně důležitá. Pro toto období jsou ideální společenské hry, stavebnice, kreativní sady nebo hlavolamy. Vhodné je také vybírat hračky, které děti připraví na život malého školáka. V kurzu bývají také dětské kuchyňky nebo nářadí, ale také panenky a domečky pro ně či autodráhy a auta na ovládání.

TIP na hračky pro předškoláky:

  • Panenky (miminka i barbínky)
  • auta nebo vláčky
  • postavičky z filmů a her
  • Lego
  • vystřihovánky, kreativní sady
  • pískové obrázky, sádrové odlitky
  • pracovní sešity pro předškoláky
  • karetní hry – např. UNO

Hračky pro školáky a puberťáky

6-11 let

Ve školním věku děti baví především společenské hry, experimentování, pozorování, ale také hračky kreativní a naučné: počítaní si mohou procvičovat na různých počítadlech nebo s výukovými puzzle, k naučení abecedy a rozšiřování slovní zásoby mohou kromě slabikáře využít pestrých karet či Albi boxů. S logickým myšlením jim mohou pomoci např. Hlavolamy.

Tipy na hračky pro děti 6-11 let:

12-16 let

Snad nejhůře se vybírají „hračky“ pro teenagery. Mají vysoké nároky, nechtějí už „dětské“ hračky, ale spíše něco, čím ohromí či předčí své vrstevníky. Znáte hoverboard neboli tzv. kolonožku? I to může být jeden z ideálních dárků. Vhodné jsou také různé interaktivní hračky v podobě různých robotů či elektronických stavebnic. Poohlédnout se můžete i po dronu, RC vrtulníku nebo kvadroptéře.

3. Kvalitní materiál

Hračky se vyrábějí z nejrůznějších materiálů – od umělé hmoty, přes dřevo, kovy, papír a lepenku, textil, porcelán či keramiku. Ačkoli největší množství hraček je vyrobeno z plastu, zkuste dát prostor i dalším materiálům. Např. dřevěná klasika nikdy nezklame a neomrzí.

Při nákupu českých hraček většinou neprohloupíte. Výrobci podléhají velmi vysokým nárokům na certifikaci české kvality. Důkazem může být stále stoupající poptávka po českých hračkách.

4. Hamty hamty, ať mám víc než tamty

V případě hraček je na místě držet se známého „méně je více“. Velké množství předmětů ke hraní dítě spíše rozptyluje a ruší od soustředěné hry. Má totiž pocit, že by si mělo hrát se vším a v podstatě si nedokáže vybrat, co dřív. Skáče od jednoho k druhému, u ničeho dlouho nevydrží. Pokud mu dopřejete „luxus“ v podobě menšího počtu hraček, uvidíte, jak jeho fantazie a kreativita poroste. A jistě i vás překvapí, co vše je schopné vymyslet.

TIP:
V případě, že máte dětský pokoj zahlcen hračkami, proberte je a nechte dítěti jen pár hraček. Ostatní schovejte a postupně obměňujte – např. kus za kus. Uvidíte, jak si dítě začne hraček více všímat, zkoumat je a vymýšlet s nimi nové a nové činnosti.

5. Bezpečnost především

Nejdůležitějším kritériem by pro každého rodiče i dárce měla být rozhodně bezpečnost nabízené hračky. Ověřujte certifikáty, atesty. V Česku existuje speciální označení – Bezpečné hračky nebo Bezpečná a kvalitní hračka. Nákupem takto označených hraček se vyhnete nekvalitním a nebezpečným hračkám. Značka CE vás ujistí, že hračka prošla testováním v souladu s bezpečnostními standardy a splňuje náležitosti daných směrnic zemí EU.

6. Rozvíjej mě, má hračičko

Hračky by měly děti především rozvíjet, stimulovat co nejvíce smyslů. Není vhodné úzké zaměření, dítě by mělo mít možnost hrát si s hračkou více způsoby. Navíc by měla umožnit pohyb při hraní, procvičování jemné i hrubé motoriky.

Vybírejte je vždy o fous složitější než ty předešlé, kterých si dítko už tolik nevšímá.

Jak stimulovat všechny smysly vašeho dítěte za použití věcí v domácnosti nebo ve vašem okolí? To prozradí článek Lékařka doporučuje: Nejlépe se dětem rozvíjí mozek poznáváním všemi smysly.

7. Čím víc funkcí, tím líp… nebo hůř?

Interaktivní hračky pro děti se v současnosti těší velké oblibě. Podstatou interaktivních hraček je zapojení dítěte do hry s danou věcí, kdy musí přijít na její podstatu, aby dosáhlo různých výsledků. Tyto hračky v dětech probouzejí zvídavost a nutkání zkoumat příčinu a následek a jejich touhu po zvládnutí aktivity.

Mezi velmi oblíbené interaktivní hračky rozhodně patří Albi: Kouzelné čtení, s mnoha variacemi pro různá věková rozhraní. Povedenou interaktivní stavebnicí je např. Georelo. Ani nejmenší děti nemusí přijít zkrátka! Pořiďte jim třeba některou z mnoha interaktivních kostek.

Dejte ale pozor! Některé interaktivní hračky mají až příliš funkcí a dítě by jimi mohlo být zahlceno. I zde proto platí, že je třeba vybírat dle věku a mentální kapacity dítěte.

8. Digidoba

S interaktivitou úzce souvisí i elektronické hračky všeho druhu. Nejedná se však pouze o mobilní telefony, tablety či digitální hry, ale také o různé mluvící postavičky, roboty atd. Je jen na vás, zda a v jakém rozsahu se rozhodnete pustit svého potomka do světa digitální doby a dopřejete mu nekončící prostor počítačových her nebo zda využijete výhod umělé inteligence k dalšímu vzdělávání a rozvoji dítěte.

9. Výdrž a praktičnost

Děti si svou oblíbenou hračku chtějí brát prakticky všude: ven i do vany, do postýlky i ke stolu a ve chvilce smutku či strachu se k ní chtějí přitulit. Berte na to ohled i při jejich výběru (hraček, ne dětí :-D). Měly by být dobře omyvatelné (příp. pratelné), odolné proti pádu, dětským kusadlům i slinám, po poškození by se měly případně dát opravit.

Hračky z půdy
Uchování pro další generaci – hodně hraček po našich babičkách se uchovalo na půdách a na chalupách. Vydrží takto i současné hračky? Nebo je spolkne konzumní doba? Zkuste na to myslet při nákupu…

10. Mami, tati, pojďte si hrát

Největší inspirací a největším učitelem je pro děti život sám. Proto je zapojujte do běžných činností, vařte s nimi, uklízejte, věšte prádlo, tankujte či umývejte auto. Na oplátku se od nich zase nechte přenést do světa fantazie, vraťte se do svých dětských let a zase si zahrajte na princezny zavřené ve věži (z plastových kostek), které čekají na prince (s přilbou z hrnce, mečem z vařečky) na bílém koni (resp. osedlaném koštěti), nasedněte do vesmírné lodi z kartonu a prohánějte se vesmírem až k Saturnu (lustr u stropu), zpívejte písničky, říkejte básničky, tancujte, smějte se a dovádějte. Přítomnost rodiče totiž žádná hračka nenahradí…

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama