reklama

3 vlasové milníky v životě ženy. Jak na nadměrné vypadávání v těhotenství, po porodu a v klimakteriu?

reklama

Těhotenství, porod a klimakterium. Tři významná období v životě žen, které spojuje hormonální nerovnováha. Ta může vést až k nepříjemnému vypadávání vlasů. Proč trápí zrovna tyto skupiny žen a jak s tím bojovat?

S problémem vypadávání vlasů do naší ordinace obvykle přicházejí častěji ženy než muži, a jsou to většinou ty, které trápí nadměrná ztráta vlasového porostu v období těhotenství, po porodu nebo pak dámy v období klimakteria,“ zmiňuje svou zkušenost MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., z Kliniky preventivní dermatologie.

V těhotenství obvykle ženy vnímají změny kvality a kvantity svých vlasů nejvýrazněji mezi druhým a třetím měsícem těhotenství. Tělo se v té době potýká v náročnými hormonálními změnami, které mohou vést až k vypadávání vlasů. I v této chvíli je ale dobré řešit problém s lékařem, může se totiž také jednat o zhoršenou funkci štítné žlázy. Mnoho nastávajících maminek naopak později překvapí zlepšení kvality vlasů, které je spojené se zvyšující se hladinou estrogenu.

Po porodu přichází utlumení produkce estrogenu a návrat zpět k původním hodnotám, to může mezi třetím a šestým měsícem od porodu vést k nadměrnému vypadávání vlasů, které někdy bývá spojované s kojením, potýkají se s ním ale i nekojící maminky. Problém by měl do roku od porodu odeznít, pokud se tak nestane, pobavte se o tom se svým dermatologem.

Snížená produkce estrogenu souvisí také s vypadáváním vlasů v období klimakteria. Hladina tohoto hormonu, který pomáhá vlasům růst a zároveň oddaluje jejich vypadnutí, náhle ubývá a my tak s kartáčem v ruce pozorujeme důsledek zkráceného cyklu života vlasů. Vypadávání vlasů v menopauza nepomáhá ani zvýšená produkce androgenů neboli mužských hormonů.

Co je ještě v normě?

„Za normálních okolností vypadne denně okolo 100 vlasů. Při umývání šamponem to může být mezi 200 až 250 vlasy. Nicméně abychom se mohli vyhnout celodennímu sbírání každého vypadnutého vlasu, lze nadměrné vypadávání vlasů označit tak, že vlasy padají více než obvykle,“ vysvětluje doktorka Rajská.

Kvalita a hustota vlasů se velmi liší člověk od člověka, je tedy dobré brát v potaz svůj standard. Všímejte si dlouhodobějšího zvýšeného padání, které může ukazovat na problém.

Co s tím?

Pokud pro vás není řešením hormonální léčba, zkuste své zdraví podpořit stravou. Zaměřte se na železo, zinek, vápník a hořčík. Zda máte všech látek dostatek, vám může pomoci zjistit váš lékař krevními testy nebo vyšetřením vlasu.

Jak dále podpořit růst vlasů?

  1. U vlasů platí, že vyžadují volnost a vzdušnost. Noste je co nejvíc rozpuštěné nebo volnější účesy a vyvarujte se upnutých drdolů a copánků.
  2. Pokožce hlavy dopřejte pravidelnou masáž. Prokrvíte ji tím a podpoříte růst nových vlasů.
  3. K péči o vlasy využívejte jen kvalitní kosmetiku bez umělých složek.
  4. Fénu, kulmy či žehličky využívejte co nejméně, lepší je nechat vlasy volně proschnout.
  5. Vlasové masky, zábaly nebo hodinová olejová masáž hlavy, to vše může podpořit dobrou kvalitu vlasů a pokožky hlavy.

„Jako podporu domácí terapie provádíme na klinice například mezoterapie, kryalizace sněhem kyseliny uhličité nebo tekutým dusíkem, případně lze využít výborné terapeutické účinky biostimulační lampy,“ uzavírá dermatoložka Rajská.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama