reklama

30. audiovizuální ceny TRILOBIT 2017 se zahledí „ke kořenům“ i do dávné historie

reklama

Dobrodružnou výpravou do 19. století, do objevitelských dob pradávných zkamenělých tvorů se stane blížící se udílení audiovizuálních cen TRILOBIT 2017. Ale setrvá rovněž v současnosti, když zevrubně nahlédne pod povrch audiovizuálních děl poprvé uvedených v českém prostředí v uplynulém roce.

Možná bude také o hledání tvůrčích zkamenělin, ale především těch nejryzejších diamantů, které se v českém audiovizuálním prostředí urodily. A v neposlední řadě se stane oslavou svého jubilea. 30. ročník cen TRILOBIT 2017 poukáže na nejhodnotnější snímky loňského roku a slavnostně je vyhlásí již tuto sobotu 14. ledna v Kulturním domě Plzeňka v Berouně za přítomnosti herců-moderátorů Martina Myšičky a Hynka Čermáka a mladého hereckého talentu Matěje Převrátila. Slavnostní ceremoniál bude přenášen Českou televizí a vysílán od 20.20 hodin na programu ČT art.

 „Příležitost moderovat ceny TRILOBIT 2017 chápu jako poctu a zároveň výzvu. Velkou váhu pro mě má i fakt, že udělování těchto cen, mimochodem s delší tradici než třeba Český lev, bere odborná porota se vší vážností a snaží se ocenit a poukázat na kvalitní audiovizuální počiny roku bez ohledu na jejich komerční úspěch či neúspěch. Také se těším, že během slavnostního večera budu mít možnost setkat se s výjimečnými osobnostmi z filmařského prostředí,“ konstatuje jeden z moderátorů letošního udílení cen, Martin Myšička a dodává: „Ačkoliv nepůjde o mou úplně první moderátorskou zkušenost, musím řici, že moderování je pro mne vlastně nová disciplína, a proto ve mně budí velký respekt. S Hynkem jsme sice na jevišti spolu hráli různé role mnohokrát, ale naše setkání v rolích moderátorů bude skutečnou premiérou.“

O ČEM BUDE DĚJ VEČERA?
Protože ceny TRILOBIT slaví své 30. výročí, také příběh slavnostního udílení cen TRILOBIT 2017 analogicky zavítá do historie, do dob objevování zkamenělin těchto dávnověkých tvorů a navíc slibuje humor, napětí a akci: „Snad mohu prozradit pouze to, že hlavní role sehrají proslulý vědec a paleontolog Joachim Barrande, jemuž bude asistovat mladý Jan Neruda při ohledávání skalnatého okolí Prahy známém jako Barrandov. Podíváme se i do přenosového vozu, zahrají výborní jazzoví muzikanti. A také, že budeme dělat všechno pro to, aby to byl večer příjemný, důstojný, avšak zároveň i takzvaně odlehčený. Víc ale zatím neprozradím, jednak proto, že stále ještě s autory a režisérem ladíme scénář a především pak chceme pracovat i s momenty překvapení,“ láká na sobotní udílení cen Martin Myšička.

Děj ztvárněný protagonisty Barrandem (Hynek Čermák) a Nerudou (Matěj Převrátil) oděnými v historických kostýmech pro umocnění autenticity dotvoří v roli začínajícího nesmělého moderátora ze současnosti právě Martin Myšička. Herci Čermák a Myšička se v průběhu večera pak navíc objeví v rolích režiséra a střihače televizního přenosu. Atmosféru dávných dob nalézání zkamenělých trilobitů, ale také let „zlatých šedesátých“, jež připomínají vznik pořádajícího Českého filmového a televizního svazu FITES, tehdy ještě pod názvem Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES, dokreslí jazzové těleso Prague Super Quartet Josefa Vejvody společně s Jiřím Stivínem, Emilem Viklickým a Františkem Uhlířem.

FINALISTÉ S ŠANCÍ NA OCENĚNÍ
Audiovizuální ceny TRILOBIT, jejichž tradice sahá až do 60. let minulého století, jsou udělovány nejhodnotnějším počinům v oblasti audiovizuální tvorby za uplynulý rok bez ohledu na jejich momentální popularitu či diváckou sledovanost. Na některou z letošních deseti cen udělovaných Českým filmovým a televizním svazem FITES aspiruje celkem 25 z celkových 108 přihlášených titulů, které odborná a dětská porota zařadily do finálového kola. Mezi finalisty, kteří se o některou z cen ucházejí, nechybí například snímky Rodinný film, Eva Nová, Jak odchází prezident, Lichožrouti, Normální autistický film, Aldabra: Byl jednou jeden ostrov a další.

O kom porota definitivně rozhodne, se přijede přesvědčit a TRILOBITU k výročí pogratulovat rovněž řada významných hostů kulturního a veřejného života. Svou návštěvou sobotní udílení tak poctí třeba režisér Jiří Menzel, herečka Emília Vašáryová, ministr kultury Daniel Herman, bratr bývalého prezidenta, vědec Ivan Havel nebo generální ředitel České televize Petr Dvořák. Někteří z hostů se zároveň stanou i předávajícími letošních křišťálových trofejí.

DOPROVODNÝ PROGRAM V KINĚ
Večernímu udílení cen TRILOBIT 2017 bude jako obvykle předcházet doprovodný program v Městském kině Beroun – pro děti Dopoledne s Večerníčkem s kvízem o ceny a odpolední program, a dále večerní blok filmů, o kterých mluvila odborná porota jako o nejžhavějších favoritech na ocenění. Součástí dopoledního programu pro děti bude pásmo oblíbených večerníčků Broučci, O loupežníku Rumcajsovi, Rákosníček a hvězdy, Jája a Pája, Tuláček a předpremiéra pohádky Tarbíci.

Od 13 hodin se v odpoledním bloku děti mohou těšit na letošní filmové favority – na animované Lichožrouty nebo na projekci snímku Aldabra: Byl jednou jeden ostrov doprovázenou osobním setkáním s jeho režisérem Stevem Lichtagem. Ten se s přítomnými podělí o své zážitky z potápění a natáčení filmu a věnuje prostor také dotazům. Přednáška se uskuteční v čase od 14.45 do 16 hodin. V podvečerních hodinách pak bude následovat projekce snímku Rodinný film a večerní program vyplní reportáž Účastníci zájezdu z pořadu Reportéři ČT a film Eva Nová.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama