reklama

5 častých chyb při skladování granulí. Mohou hrozit plísně i ztráta aroma

reklama

Mezi časté chyby chovatelů psů patří i špatné skladování granulí. Vybrat vhodné a zdravé krmivo je prvním krokem a druhým, neméně důležitým (a často opomíjeným), je pak i jejich správné skladování. Správným skladováním zachováte přirozené aroma granulí či zabráníte nebezpečnému plesnivění, které může pejskovi nehezky zdravotně ublížit. A jaké jsou nejčastější chyby v uchovávání granulí?

Chovatelé si myslí, že granule vydrží věčně

„Lidé skladování často neřeší, především díky tomu, protože si myslí, že když granule mají suchou konzistenci, tak se nemohou zkazit a vydrží věčně. Což je ale velký omyl. Stejně jako lidské jídlo, tak i to zvířecí má limitovanou trvanlivost. Pejsci mají také citlivé zažívání a takové prošlé nebo dokonce plesnivějící granule mohou přinést nehezké zažívací potíže,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.  Obecně granule mají expiraci 12 – 36 měsíců. To ale platí, pokud granule neotevřeme, pak je jejich „životnost“ jen pár týdnů.

Skladování v garáží či ve sklepě

Lidé, kteří kupují velká balení granulí, často dělají tu chybu, že krmivo skladují v pytlích v garážích či ve sklepě. Přitom to jsou místa, co se týká skladování jakýchkoliv potravin, vysloveně nevhodná, a především díky své časté vlhkosti.  Problémem je, že se jedná o prostory, která jsou mnohdy dostatečně nevětrané a zároveň vlhké, a tuto vlhkost mohou granule „nasát“. Dalším problémem může být i specifická „vůně“ sklepa nebo garáže, kterou mohou granule snadno „načichnout“. A pejsci se svým specifickým čichem toto snadno poznají a granule nemusí pak chtít konzumovat.

Malým psům se kupují velká balení

Pokud kupujete balení granulí s gramáží do 8 kg a ihned spotřebujete, tak byste se neměli expirace obávat. Ale mnoho pejskařů si kupuje granule ve velkém tzv. „do foroty“ a zde již může po nějaké době nastat problém.  „Granule by se po svém otevření měly upotřebit do dvou měsíců. Což především, pokud máte malá psí plemena, může být problém a to především (a paradoxně), krmíte-li svého pejska kvalitním přírodním krmivem. Ty totiž neobsahují chemická dochucovadla či konzervanty, které trvanlivost „uměle“ prodlužují. Vydrží tedy čerstvá po otevření kratší dobu. Máte-li malého například Yorkšíra, tak se rozhodně nevyplatí kupovat balení po 30 kg. Ideální jsou balení do 15 kg,“ dodává odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz

Skladování v plastových pytlích

Máte-li granule v plastových pytlích, tak se doporučuje je skladovat ve speciálních uzavíratelných barelech, které pomáhají granulím, aby si udržely svoji čerstvost i vůni.  Navíc plastové pytle mohou obsahovat nebezpečné a karcinogenní ftaláty (změkčovadla plastů), které pak při dlouhém skladování mohou přecházet do samotných krmiv. Naštěstí mnoho výrobců již prodává granule např. v papírových recyklovatelných pytlích. Ty jsou lepší tedy nejen z ekologického hlediska, ale i z výživového. 

Míchání „nových“ a „starých“ granulí

Další častou chybou je také to, že když již granule skladujeme ve speciálních barelech, tak při nákupu nových granulí barel jen dosypeme. Jedná se ale o chybu. Takto se pouze dostanou starší granule opět na samé dno zásob a hrozí jejich plesnivění i kontaminace čerstvých granulí. Nádobu na granule také pravidelně myjte. Hromadí se v ní drobky a zbytky tuku z granulí a ty později mohou způsobit zkažení nových granulí. To samé by mělo platit i o misce na jídlo. Tu pejskovi pravidelně také myjte.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama