reklama

5 míst, kde může vaše kůže opravdu utrpět

reklama

Věděli jste, že základním úkolem kůže je chránit organismus? Přitom sama není zcela chráněná, ani když je zatažená obloha. Mraky totiž propouští až 90 % UV paprsků. Přesto, že je Slunce jen středně velká hvězda, je nám svou vzdáleností 150 milionů kilometrů ze všech hvězd nejblíže. Energie, kterou vytvoří za jednu sekundu je srovnatelná s tou, kterou lidstvo spotřebovalo za svou dosavadní existenci. S přicházejícím létem se téma opalování stává stále aktuálnějším, ale jsou i místa, na kterých žhavé paprsky opalují celý rok. Podívejte se, jestli není vaše zvolená letošní destinace z těch, kde vám dá Slunce pořádně zabrat a o to více je třeba se zde chránit kvalitními přípravky.

Sluneční paprsky jsou sice v tropických zemích intenzivnější než v České republice, což je dáno vzdáleností od rovníku, ale škodlivé jsou všude stejně. Pokud patříte k milovníkům teplého počasí, nezapomínejte na prostředky, které chrání před škodlivými vlivy slunečního záření. Předejdete tak nepříjemnostem se spálenou kůží a budete se moct věnovat zábavnějším povinnostem. Péči, kterou věnujete ochraně před Sluncem, vám kůže vrátí i za několik let.

Andalusie
Andaluské pobřeží Costa del Sol je nejslunečnějším místem v Evropě. Obloha je zde téměř vždy azurově jasná a Slunce pálí více, než 300 dní v roce. Nedá se však říci, že zbývajících 16 týdnů je počasí rapidně horší. Malebné vesničky a pozůstatky maurské architektury jsou hlavními tahouny, kvůli kterým Andalusii navštěvují stovky tisíc turistů ročně. Při cestě na historické území Španělska můžete vybírat z luxusních letovisek Marbella, Estepona, nebo Fuengirola, kde slunce potká mráček jen zřídka. Nezapomeňte však svou kůži chránit, i kdyby vás zrovna zastihla oblačná obloha.

Thajsko
Slunce nepřestává po celý rok pálit také v jihovýchodní Asii. Komplex pláží Salad je turisticky velmi oblíbeným místem, kam se jezdí především rekreovat a opalovat. Nachytat bronz tu není žádná věda, ve východní části thajského mořského prostoru jsou sluneční paprsky opravdu silné. „Jako ochrana před nevyzpytatelnými slunečními paprsky skvěle poslouží produkt SPF Sun Protecting Factor 50 plus. Neobsahuje zbytečné zatěžující textury, a proto je tolik oblíbený,“ říká Jana Jankovičová, zástupkyně značky Daylong pro Českou a Slovenskou republiku. Zkušenost s řadou Daylong Sensitive má i Juliana Antožyová, autorka blogu Life is better in bikinis. „Pamatuji si, že v Thajsku bylo takové vedro, že se turisté, ale i místní polévali na každém kroku vodou. Chránit si obličej a kůži před extrémním sluncem byla každodenní samozřejmost,“ vzpomíná. Tropickou zemi, kterou Thajsko bezesporu je, provází vysoké teploty i vlhkost. V letních měsících zde teploty běžně dosahují nad 35°C a kůže by zde bez ochranných prostředků mohla být ve velkém ohrožení. Kromě vnější ochrany je také nezbytné dodržovat pravidelný přísun tekutin.

Ekvádor
Jihoamerický Ekvádor je považován za zemi věčného jara a vzhledem k poloze se zde střídají pouze dvě období – sucha a dešťů. Teploty se zde po celý rok pohybují kolem 21°C a díky tomu, že je tato země situována nedaleko rovníku, je intenzita slunečního záření po celý rok totožná. Značné rozdíly jsou však mezi denními a nočními teplotami. Počasí je zde ovlivňováno Humboldtovým proudem, který obtéká Galapágy a mísí se s Jižním rovníkovým proudem.

Arizona
Arizona leží na jihozápadě USA a je jedním ze států Čtyř rohů, které se díky své čtvercové podobě setkávají v jediném bodě. V tomto místě je vyznačený památník a každý si může zvolit, ve kterém ze čtyř států chce zrovna být. Pouštní klima a výjimečně horké letní měsíce jsou pro tuto oblast typické. Arizonské město Yuma je dle Guinessovy knihy rekordů vedeno, jako místo s největším množstvím slunečního záření. Je zde zaznamenáno průměrně 11 hodin svitu denně, což je ročně přes 4 tisíce hodin. V České republice dosahuje sluneční svit ročně „pouhých“ 1 600 hodin.

Dolomity
Léto nemusí být pouze ve znamení pláží. Mnozí svou dovolenou rádi tráví aktivními způsoby, mezi něž patří i horská turistika. Oblíbeným místem pro výšlap je největší italské jezero Lago di Garda, které je zasazené uprostřed vápencových skal. Kůži je tu však nutné chránit stejně, jako u moře. Ve vyšších nadmořských výškách je totiž sluneční záření mnohem intenzivnější, než v nížinách. Ve výšce 1 500 metrů je tak sluneční záření zhruba o 20 % vyšší. Vhodným ochranným prostředkem předejdete i podrážděné kůži, kterou vítr v kombinaci se sluncem vysouší. V těchto oblastech nezapomínejte ani na speciální ochranu rtů.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama