reklama

5KV – 5 let umění a designu v Kvalitáři

reklama

Ateliér Biagetti, Arik Levy nebo Milan Knižák. Na první pohled nesourodý výběr umělců, ale spojuje jeden zásadní moment. Schopnost vnímat design a umění jako jednu prolínající se konstantu. Kvalitář oslovil špičkové tvůrce i mladé talenty z oboru a přivezl je do Prahy. Na výroční výstavě 5KV, oslavující pět let trvání galerie, se představí umělecká a designérská elita. A navíc v překvapivých souvislostech.

Dvojice kurátorů – Monika Čejková a Adam Štěch – se soustředila na výběr exponátů z minulosti i dnešní doby, na kterých je patrné, jak design ovlivňoval a ovlivňuje umění a naopak. Zajímavým příkladem je tvorba italského designéra Martino Gampera. Ten ve svých projektech zpochybňuje klasický způsob průmyslové produkce a zamýšlí se nad alternativním životním postojem k produktům, které nás obklopují a navazuje tak na přelomové dílo italského designéra Enzo Mariho.

Posedlost lidským tělem, vyprázdněnost vztahů nebo závislost na penězích. To jsou hlavní témata Ateliéru Biagetti, slavného studia se základnou v Miláně. Své práce pravidelně a s velkým úspěchem prezentují na přehlídce Salone del Mobile. A v Praze vůbec poprvé ukáží práce z kolekce Body Building, které zdárně oscilují na hranici kýče.

Úspěch na poli umění i designu si dokázal připsat Thomas Traum. Jeho dekadentní, postapokalyptické vize mají své místo v komerčním světě, je podepsaný pod kampaněmi pro Chanel nebo Kenzo, tak i v tom uměleckém. „Věříme v sílu a čistotu myšlenky a naším cílem je dosáhnout kreativní dokonalosti.“ přibližuje Traum svůj koncept.

Atraktivní severský design na výstavě 5KV reprezentuje Fredrik Paulsen. Švédský designér, který rád experimentuje s klasickou typologií nábytku či interiérových doplňků představí stoličky Prism, které jsou především variabilními interiérovými objekty.

Zahraniční výběr doplňují také Češi. Práce Tadeáše Podrackého a Jakuba Berdycha jsou plné drzé svébytnosti a vtipné nadsázky. Nejinak je tomu i u prací Milana Knižáka, které i po letech překvapí svou nadčasovou aktuálností. Jeho unikátní dialog s věhlasným Alessanderm Mendinim bude pomyslným vrcholem připravované výstavy.

K výstavě vzniká limitovaná módní kolekce a produkty, jejímiž autory jsou Jakub Berdych, Romana Drdová, Shawn Maximo a Nik Timková.

Seznam vystavujících umělců:

Atelier Biagetti

Arik Levy

Jakub Berdych

Sarah Crowner

Federico Díaz

Romana Drdová

Olafur Eliasson a Frederik Ottesen

Martino Gamper

Hilda Hellström

Jakub Jansa

Fernando Laposse

Sabine Marcelis

Shawn Maximo

Edgar Orlaineta

Toilet Paper – Maurizio Cattelan a Pierpaolo Ferrari

Fredrik Paulsen

Tadeáš Podracký

Robert Stadler

Studio Swine

Nik Timková

Thomas Traum

Zeitguised

+

Milan Knížák, Alessandro Mendini

Kvalitář je unikátní prostor v centru Prahy, který razí myšlenku, že jednotlivé složky umění se mají doplňovat a fungovat společně. Prezentuje aktuální umělecké trendy, prodává české výtvarné umění, realizuje architektonické projekty pro náročnou klientelu, nabízí původní nábytek od předních osobností designu a disponuje odborníky, kteří rozumí současnému světu umění. Podobný koncept reprezentuje v České republice jako jediný.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama