reklama

6 kroků ke zdravé pleti

reklama

Pleť je jednou z prvních věcí, které na druhých zaregistrujeme. Každá z nás samozřejmě touží po krásné a svěží pleti jako z reklamy, ale realita tomu příliš nenahrává. V zemích vyspělého světa se dnes stále více žen potýká s problémy nezdravé pleti. Na vině bývají vlivy vnějšího prostředí (smog, klimatizace v budovách, výfukové plyny, ale i laky na vlasy nebo parfémy) a zároveň i vnitřní vlivy (špatná životospráva, nedůkladné odličování, kouření či nedostatek spánku). Nezdravá pleť se projevuje nejrůznějšími způsoby, základem je tedy vědět, jaký problém trápí právě tu vaši pleť. V následujících 6 krocích vám poradíme, jak na to.

1. Identifikujte problém

Jedním ze zásadních bodů vedoucích ke krásné pleti je rozpoznání problému. Svědí vás pokožka? Je napnutá? Vnímáte pálení či dokonce bodavou bolest na některých místech tváře? Pachatelů může být hned několik – počínaje počasím, přes novou kosmetickou řadu až po vážnější příčiny v podobě kožních nemocí, jako je ekzém nebo nemoc růžovka. Pokud se vaše situace nezlepšuje ani po dodržování následujících rad, nebo se ještě dále zhoršuje, rozhodně vyhledejte dermatologa.

2. Dotkněte se pleti

Je vaše pleť na dotyk hladká? Nacházíte ucpané póry, akné či černé tečky? Zdravá pleť by neměla být ani příliš mastná, ani vysušená. Jacquie Carter, beauty expertka firmy Herbalife, doporučuje čištění pleti dvakrát denně: „Vaše pleť i přes noc produkuje maz, který se po kontaktu s vlasy a povlečením stává nosičem bakterií. Ranní očistu pleti v žádném případě nevynechávejte,“ dodává. Abyste docílila hladké pleti, nezapomeňte provádět pravidelný peeling. Vyberte si ale takový, který je k pokožce jemný a obsahuje velmi malé abrazivní částečky, výtažky z aloe vera a vitamíny. Peeling vám pomůže odstranit ucpané póry, a vaše pleť tak bude opět dýchat.

3. Kompaktnost barev

Připomíná vaše pokožka spíše barevný semafor než alabastr? V zásadě ani tak nejde o barvu pokožky jako spíše o jednotnost barvy. Míváte tmavé kruhy pod očima anebo různě velké tmavé či světlé skvrny na kůži? Důvodem mohou být například potravinové nebo jiné alergie, vystavování se slunečním paprskům bez UV ochrany, hyperpigmentace, ale také hormonální změny. Někdy však prostě stačí naučit se spát více hodin. Ne nadarmo se říká „vyspat se do růžova“.

4. Hydratujte a zase hydratujte

Voda je skvělá pro hydrataci vašeho těla stejně jako pro pleť. Naučte se mít vždy po ruce sklenici vody, pijte pravidelně alespoň osm sklenic denně. Časem si vypěstujete návyk a nebudete se muset do pitného režimu nutit. Také zvyšte podíl ovoce bohatého na vodu, jako jsou citrusové plody, melouny či jablka.

5. Upravte jídelníček

Stav vaší pleti je do velké míry ovlivněn tím, jakou stravu přijímáte. Podle východní filozofie je zdravotní stav odrazem stavu trávicího systému. Pokud chcete oslňovat zdravím zářící hladkou pletí, pak věnujte větší pozornost tomu, co jíte. Zásobujte se antioxidanty například z borůvek, jahod nebo malin. Přijímejte zdravé tuky z ořechů a avokáda. Nezapomeňte ani na zelenolistou zeleninu obsahující kvalitní vitamíny, vodu a antioxidanty. A hlavně nekažte své snahy nezdravými potravinami, jako jsou chipsy, čokolády, sušenky a průmyslově zpracované potraviny. Zapovězeny jsou samosebou i cigarety a časté popíjení alkoholu.

6. Chraňte se před UV zářením

Ztenčování ochranné ozónové vrstvy má pro nechráněnou pokožku fatální důsledky. Pokud nechcete, aby vám pleť přidávala 10 i více let, volte denní krém s UV faktorem. Používejte jej celoročně, nejen v létě. Prevence je zde mnohem jednodušší než následná péče.

A pamatujte si, že zdravá a krásná pleť je vždy ten nejhezčí make-up!

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama