reklama

62 procent lidí je obézních nebo má nadváhu, ukázalo vážení návštěvníků obchodního centra

reklama

Osvětová akce projektu Nebudu obézní ukázala alarmující stav české společnosti. Při vážení návštěvníků obchodního centra jich totiž jen 32 procent mělo zdravou (ideální) váhu. Čtvrtina lidí, kteří se ve středu postavili na váhu, pak měla BMI (index tělesné hmotnosti) vyšší než 30, což je hranice obezity, 39 procent lidí mělo tento index v rozmezí 25 až 30, což značí nadváhu. Čtyři procenta lidí pak měla podváhu.

Organizátoři akce, která trvala od jedné do šesti odpoledne, zvážili 133 lidí. Nejvíc vážil dvoumetrový muž, který měl 168 kilogramů. Jeho BMI dosahovalo morbidní obezity. Průměrný věk všech zvážených byl 48 let. Převažovaly ženy, bylo jich 63 procent.

Výsledky vážení potvrzují dlouhodobou statistiku. „V České republice trpí obezitou podle oficiálních zdrojů více než 25 % dospělé populace. Když však sloučíme výskyt nadváhy a obezity, dojdeme k číslu, které přesahuje 70%. To jsou hodnoty převyšující evropský průměr. Za zvláště alarmující fakt považuji, že se výskyt obezity a nadváhy posouvá do mnohem mladšího věku,“ upozorňuje spolupracující lékařka projektu Nebudu obézní Šárka Svobodová z Ambulance III. Interní kliniky Fakultní polikliniky VFN.

Projekt na příkladech lidí, kteří se rozhodli pod dohledem odborníků zhubnout, ukazuje, že v dnešní době existují možnosti, jak s vahou bojovat. „Obezita je závažná nemoc. Bylo prokázáno více než 600 různých genů, které se podílí na vzniku a rozvoji obezity ze 40 – 70%.  I když je toto číslo poměrně vysoké, nelze přičítat nárůst výskytu obezity posledních desetiletí v populaci pouze dědičným vlohám. Ty se nemohly během posledních 30 let nijak významně měnit. Je zřejmé, že se na vzniku tedy podílí i mnoho dalších faktorů zevního prostředí – strava, nedostatek pohybu, stres a podobně,“ upozorňuje lékařka Svobodová. Dodala, že lékaři v dnešní době mají k dispozici i léky, které slouží vždy jen jako pomocná berlička – přesto významná.

O projektu Nebudu obézní

U příležitosti Světového dne obezity byl spuštěný projekt Nebudu obézní. Tato nemoc totiž trápí čím dál tím víc lidí. Nový projekt chce ukázat konkrétní možnosti, jak s touto nemocí bojovat. Vždyť na problémy spojené s obezitou a nadváhou zemře na celém světě 2,8 milionu lidí ročně[1]. Zlepšení situace stavíme na třech pilířích – lékařích, zdravé stravě a správném pohybu. Obézní lidi, kterých je v České republice zhruba čtvrtina, chceme namotivovat k tomu, aby svůj problém řešili. K tomu slouží ambasadoři, kteří na projektu spolupracují, a snaží se být vzory. Jejich příběhy a další rady jsou všem zdarma dostupné na stránkách www.nebuduobezni.cz a na sociální síti Facebook.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama