reklama

67 % Čechů bude v roce 2025 trpět obezitou nebo nadváhou

reklama

I letos si 11. října připomeneme Světový den obezity. Tento den byl vyhlášený v roce 2015 s cílem pomoci lidem dosáhnout a udržovat zdravou váhu a bojovat proti obezitě. Jen do loňské kampaně se celosvětově zapojilo více než šest milionů lidí. I přes to, že tento neduh moderní civilizace získává poměrně velkou pozornost médií a odborníků, je obezita čím dál tím větší hrozbou současnosti.

V České republice počet obézních lidí neustále roste na rozdíl od většiny evropských států. V roce 2015 trpělo obezitou nebo nadváhou 61 % Čechů. Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládá, že se v roce 2025 tento počet zvýší na 67 %, což by Českou republiku posunulo na 14. místo z 53 evropských států[1]. Alarmující zjištění WHO je, že se celosvětová obezita od roku 1980 zdvojnásobila a dnes tvoří obézní lidé 30 % světové populace. Toto procento navíc bude i nadále růst. Předpokládá se, že v roce 2030 bude z celkové populace Severní Ameriky 52 % obézních lidí.

Zdravotní rizika

Obezita je přitom velmi riskantní. Zvyšuje pravděpodobnost zdravotních problémů, jako jsou rakovina, cukrovka či další kardiovaskulární, respirační nebo digestivní nemoci. Zvýšená hmotnost přirozeně způsobuje onemocnění svalů, kloubů a kostí a rovněž může vést k vážným psychickým problémům i reprodukčním potížím.

Důvod vzniku obezity se dá vyjádřit jednoduchou matematickou rovnicí: příjem > výdej. Jednoduše řečeno, obezita vzniká v takové situaci, kdy přijatá energie dlouhodobě převažuje nad energií vydanou. Konkrétní příčiny jsou pak nasnadě: sedavý způsob života, nedostatek sportovních aktivit nebo konzumace jídla z fastfoodů a potravin s vysokým obsahem cukru a tuku.

Co s tím?

Mnoho lidí stále nevnímá obezitu jako nemoc, ale spíše jako pouhý tělesný nedostatek. V tomto ohledu chybí důraz na prevenci a systematický přístup v léčbě. Vědci z Mezinárodního centra prevence obezity na Univerzitě Johnse Hopkinse přitom spočítali, že k výrazné změně k lepšímu by stačilo, kdyby lidé cvičili 25 minut tři dny v týdnu. Existuje ale také mnoho dalších způsobů, jak nasměrovat společnost ke zdravějšímu životnímu stylu a lepším stravovacím návykům. Mezi vhodná opatření patří třeba zvýšení daňových odvodů za nezdravá jídla, viditelnější označování etiket s nutričními hodnotami potravin, osvěta o rizicích a prevenci před touto nemocí nebo individuální poradenství pro rizikové pacienty.

Začněte u sebe

Návrhy na možná zlepšení prevence obezity ale neznamená, že se zdravým životním stylem nemůžete začít sami. Základem je kromě pravidelného pohybu také výběr vhodných potravin. „Především se zaměřte na vyvážený jídelníček a dopřejte svému tělu potřebné živiny. Hlídejte si správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Nezapomeňte také na dostatek vitamínů, minerálů a vlákniny,“ říká Susan Bowermanová, výživová expertka společnosti Herbalife, a dodává: „Skvělou volbou je zařadit do jídelníčku tzv. superpotraviny, které jsou svým složením výživově nejbohatší na světě.“ Mezi ně patří zelené potraviny (chlorella, spirulina), semínka a ořechy (chia, vlašské ořechy), ovoce (granátové jablko, amalaki), zrna (quinoa, rýže) nebo luštěniny (hrách, čočka).

Pomoc s výběrem správných potravin můžete hledat také u společnosti Herbalife, která je předním prodejcem produktů podporujících zdravý životní styl. Má největší podíl na trhu (19 %) a její produkty jsou nejvíce používány v Latinské Americe, především v Brazílii, Mexiku a Kolumbii. Euromonitor, přední společnost provádějící průzkum trhu, dokonce umístil Herbalife na první místo žebříčku firem zabývajících se kontrolou váhy a zdravým životním stylem.

Ať už patříte mezi ty, kteří obezitou trpí, nebo ne, pamatujte, že zdravým stravováním a pravidelným aktivním pohybem nemůžete nikdy nic zkazit. Začněte hned 11. října a zapojte se do Světového dne obezity.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama