reklama

8 HLAV ŠÍLENSTVÍ: Vladivojna La Chia na podzim představí recitál věnovaný básnířce Anně Barkovové

reklama

Nespoutaný hudební fenomén Vladivojna La Chia, její (pětičlenné) 4Trio – ve složení Terezie Kovalová, Sylvie Bee, Petr Uvira, Luboš Pavlík, Marie Ladrová – a herečka Gabriela Míčová, držitelka Ceny Thálie a Českého lva.  Renomované osobnosti české kulturní scény přivede na jedno jeviště pozoruhodný recitál 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ věnovaný tvorbě znovuobjevené ruské básnířky a novinářky Anny Barkovové: 2. 10. v Opavě, 17. 10. v Brně, 19. 10. v Ostravě, 27. 11. v Lounech, 28. 11. v Praze a 29. 11. v Kutné Hoře.

Komponovaný hudebně-dramatický večer, jehož autorkou je Vladivojna La Chia, spoluautorkou a režisérkou Marta Nováková, nabízí v mnoha ohledech mimořádně intenzivní, až mysticko-intelektuální zážitek. Básně zhudebněné Vladivojnou do lyrických i expresivních skladeb střídají svérázné postřehy a komentáře nelichotivé reality v nesvobodné zemi – citace z dopisů a deníkových zápisků v sugestivním podání Gabriely Míčové coby Anny Barkovové. Vše podbarveno nenápadně neklidnými videoprojekcemi.

S tvorbou a osobností Anny Barkovové se Vladivojna seznámila prostřednictvím filmu 8 hlav šílenství (režie Marta Nováková), ke kterému složila hudbu (a byla za ni nominována na Českého lva). Na tuto svou práci navázala netradičně pojatým filmovým soundtrackem – vlastní filmovou hudbu přearanžovala do písní na básně Anny Barkovové, které nazpívaly osobnosti od alternativy po mainstreem. Poté se rozhodla k dalšímu kroku, dát písním z alba koncertní akustickou podobu. Na jaře 2017 v pražském Klementinu proběhl první Vladivojnin koncert složený výhradně ze zhudebněných básní Anny Barkovové. Následovalo vystoupení v Anežském klášteře a v polovině dubna 2019 Vladivojna  představila polodefinitivní podobu recitálu. Ohlasy byly nebývalé.

Má cesta k Anně byla docela dobrodružná. Když jsem si poprvé pročítala její poezii, překvapilo mě, jak byla nadčasová, i když se z velké části dotýkala lágrového života. Postava Anny, kterou ve filmu ztvárnila Aneta Langerová, v sobě měla obrovskou vnitřní sílu, zdánlivě krutý smysl pro humor a jakýsi nadhled a břitkou inteligenci. Její deníkové zápisky a dopisy byly tak syrové, upřímné a zvláštním způsobem půvabné, že jsem se rozhodla Anně věnovat i ve své další práci,“ vysvětluje Vladivojna La Chia a dodává: „Začala jsem dávat dohromady repertoár složený výhradně ze zhudebněných básní. A právě prostřednictvím hudby ke mně začala její poezie promlouvat s ještě větší intenzitou než ze stránek knih. Dalším impulzem k pokračování zhudebňování básní Anny Barkovové byly reakce publika na koncertech. Pochopila jsem, že slova kdysi málem zapomenuté básnířky promlouvají k lidem i dnes, možná daleko naléhavěji než ve své době.“

Recitál 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ odstartuje svou pouť letos na podzim v kompletní sestavě: Vladivojna La Chia (zpěv, basa, akustická kytara, autorka projektu, autorka hudby), herečka Gabriela Míčová jako Anna Barkovová, Terezie Kovalová (violoncello, doprovodný zpěv), Sylvie Bee (doprovodný zpěv, perkuse, klarinet), Petr Uvira (akustické kytary, doprovodný zpěv), Luboš Pavlík (bicí nástroje, perkuse, doprovodný zpěv) a Marie Ladrová (teremin, doprovodný zpěv).

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama