reklama

8 z 10 lidí sní o polyamorním či otevřeném vztahu. Kdo si jej vyzkoušel, většinou nelituje

reklama

Více než 9 z 10 lidí má svou tajnou sexuální fantazii. Mezi jedny z nejčastějších podle nedávného průzkumu patří touha vyzkoušet si otevřený nebo polyamorní vztah. Pro necelou třetinu lidí je to dokonce největší sexuální fantazie. V reálu si tento vztah ovšem vyzkoušela jen pětina lidí. Pro sedm z deseti z nich to však byla pozitivní zkušenost, 61 procentům dokonce vylepšila stávající vztah.

Sexuální fantazie lidí bývají různé. Nejčastěji muži i ženy sní o sexu ve třech, sexu okořeněném BDSM, milování na netradičních či veřejných místech či o erotickém zážitku s osobou stejného pohlaví. „Tajné sexuální fantazie má podle dostupných průzkumů celých 96 procent lidí. Zajímavé je, že zatímco muži si často přejí, aby se jim jejich fantazie plnily i v realitě, ženy si své tajné sexuální fantazie nechávají raději pro sebe,“ komentuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. Podle nového průzkumu prezentovaného na každoroční konferenci organizace Society for the Scientific Study of Sexuality rovněž celých 81 procent lidí alespoň jednou snilo o tom být v otevřeném nebo polyamorním vztahu (pozn. milostný partnerský vztah více než dvou lidí zároveň) a 30 procent jich dokonce přiznává, že polyamorie je jejich vůbec největší sexuální fantazií.

Pro 7 z 10 lidí byl otevřený vztah pozitivní zkušeností

Průzkum oslovil bezmála 3 tisíce lidí, z nichž se 40 procent identifikovalo jako ženy, 56 jako muži a 4 procenta jako non-binární. Ačkoliv rovnou 84 procent respondentů přiznalo, že mají chuť si svoji hlavní sexuální fantazii jednou vyzkoušet, jen pětina z nich skutečně polyamorní či otevřený vztah vyzkoušela. A pro většinu, konkrétně 70 procent z nich to byla zkušenost příjemná. Devět z deseti lidí z této skupiny dokonce uznalo, že prožít si reálně svou sexuální fantazii o otevřeném vztahu daleko předčilo jejich očekávání a 61 procent se nechalo slyšet, že tento zážitek dokonce zlepšil jejich stávající vztah.

Na to, že otevřené vztahy přinášejí pozitivní aspekty do životů zúčastněných osob, ostatně poukázala i dřívější studie vědců z kanadské York Univerzity uveřejněná v odborném žurnálu Social Psychology. „Pozitivní vliv otevřeného nebo polyamorního vztahu může tkvět v tom, že různí partneři přinášejí člověku různé druhy uspokojení jeho potřeb v různé kvalitě: jeden partner je například lepší milenec, druhý zase lepší pečovatel,“ dodává k tématu Adam Durčák. „V klasickém vztahu různorodost spočívá v tom, že se partneři překvapují. Ať už se jedná o překvapení ve smyslu večeře v neznámé restauraci, lístků do kina, nebo nové sexuální hračky,“ uzavřel Durčák.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama