reklama

80 % očních vad je léčitelných při včasném zachycení

reklama

Na letošní 10. říjen připadá Světový den zraku. U této příležitosti odborníci připomínají, jak důležitou roli v péči o zdraví očí hrají preventivní prohlídky. Přestože česká oftalmologie je na velice vysoké úrovni, k očnímu lékaři chodí pravidelně méně než třetina Čechů.

Čeští pacienti bohužel stále podceňují pravidelné kontroly u oftalmologů. Přitom preventivní prohlídky zraku by měly být samozřejmostí stejně tak, jako návštěvy praktického lékaře nebo zubaře.

V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po pětačtyřicátém roce. Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě,“ říká primářka oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová, a dodává: „Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například lidé silně krátkozrací, diabetici anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal.

U dospělých se nejčastěji z očních vad vyskytuje krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, které je dnes možné díky moderním technologiím ve většině případů úplně odstranit.

Povzbudivé je, že 80 % zrakových vad je léčitelných. Současná oftalmologie nabízí nejen včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale také implantaci vysoce kvalitních nitroočních čoček nebo odstranění očních vad nejmodernějším laserem. Světovým trendem jsou rychlé bezkontaktní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem. Jejich výhodou je okamžitý návrat k běžným činnostem, a to bez nutnosti oční korekce. Tento způsob odstraňování dioptrií funguje v České republice přes deset let,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová. „Z výsledků nedávného australského výzkumu s názvem Blue Mountains Eye Study navíc vyplynulo, že lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu nebo vetchozrakosti mají o 40 % vyšší naději, že se dožijí vysokého věku,“ dodává.

Ve stáří je strašákem šedý zákal. Prevence může zachránit před slepotou

Zájem o oční operace se za poslední léta v ČR zvýšil. Ze statistik vyplývá, že vzrostl hlavně počet lidí, kteří podstoupili operaci šedého zákalu neboli katarakty. Toto onemocnění nejčastěji postihuje seniory nad 65 let a je možné ho odstranit pouze pomocí lékařského zákroku. Ročně se u nás provede přibližně 80 tisíc operací katarakty, při nichž je pacientům vyměněna nitrooční čočka.

„Vznik šedého zákalu je multifaktoriální, v jeho vývoji hraje roli řada faktorů – věk, metabolické změny v čočce, výživa, dědičnost, a proto jeho vzniku nelze zabránit prevencí. Diagnózy šedého zákalu se ale nemusíte bát, díky moderním postupům dnes operujeme šedý zákal ambulantně, zcela bezbolestně a současně s šedým zákalem dokážeme odstranit i dioptrie,” vysvětluje Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Problémem šedého zákalu je, že se dlouhou dobu nemusí nijak projevit. O to více je i v pozdějším věku na místě navštěvovat očního lékaře pravidelně. Šedý zákal by se v žádném případě neměl nechávat tzv. “dozrát”. Tato vada se dá odstranit snadno, na následky neléčeného šedého zákalu ale může pacient oslepnout.

U příležitosti Světového dne zraku se v několika městech České republiky konají různé osvětové akce upozorňující, jak se o zrak správně starat. Lidé si na vybraných místech budou moci také nechat vyšetřit zrak zdarma. V Brně můžete v rámci Dne otevřených dveří navštívit Oční kliniku NeoVize, kde si budete moci nechat vyšetřit zrak a probrat vaše oční problémy s odborníky.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama