Zatímco vloni překročilo za první pololetí hranici pro ochranný limit právě 694 klientů Oborové zdravotní pojišťovny, letos OZP vrací doplatky celkem 17 902 klientům. Ochranný limit tak ve srovnání s loňským rokem překročilo dvacetpětkrát více klientů.
„Největší objem vracených peněz i nejvyšší počet klientů, kteří dosáhli na ochranný limit, je ve skupině klientů nad 70 let věku. Těm vracíme celkem 9 962 360 Kč. Významný nárůst je i u klientů mezi 65 a 70 lety, kterým vrátíme 1 696 265 Kč. Dětem do 18 let, respektive jejich rodičům, pak posíláme za druhé pololetí 85 174 Kč,“ vypočítává Aneta Prokšová, obchodní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny.
Do ochranného limitu se započítávají doplatky zaplacené v lékárně za léky na předpis. U konkrétního léku se započítává částka, kterou by člověk doplatil, pokud by si danou léčivou látku v daném množství pořídil v její nejlevnější variantě. U některých léků, které lze bez problémů nahradit levnější variantou, se tedy do ochranného limitu může započítat jen část doplatku. Ochranný limit se počítá jako součet všech doplatků za celý rok. Vrací se čtvrtletně, a to poprvé v tom čtvrtletí, kdy konkrétní člověk překročil svůj osobní limit.
Do roku 2017 byl ochranný limit stanovený na 5 000 Kč pro všechny s výjimkou dětí do 18 let a seniorů nad 65 let, u nichž to bylo polovic. Od letošního roku je ochranný limit pro seniory nad 70 let 500 Kč, pro seniory ve věku 65 až 70 let 1 000 Kč, stejně tak jako pro děti do 18 let, kteří mají ochranný limit také 1 000 Kč. Ostatní, tedy lidé od 18 do 65 let, mohou zaplatit nejvýše 5 000 Kč.
