reklama

Adam Plachetka a Czech Ensemble Baroque společně v recitálu Molieri: Mozart a Salieri na jednom jevišti!

reklama

Sólista Vídeňské opery a Metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka a špičkový soubor Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka připravili unikátní projekt Molieri: Klasicistní recitál, jehož osu tvoří na jedné straně proslulé árie z Mozartových oper Don Giovanni, Figarova svatba a dalších a na straně druhé neméně kvalitní, ale koncertnímu publiku podstatně méně známé árie z oper Antonia Salieriho (například Falstaff, La grotta di Trofonio či Axur Re d‘ Ormus). Jedinečný hudební zážitek si diváci mohli vychutnat 23. ledna v Praze na Žofíně. Další koncerty jsou na programu 31. ledna v Havířově, 1. února v Besedním domě v Brně a 2. února v Kroměříži.

„Mozart a Salieri – setkání virtuosní hudby obou na jednom podiu je vzácností. Pojďte s námi porovnat velikost s průměrností, a zda vůbec poznáme, která je která …..?“ zve na recitál Molieri šéfdirigent Czech Ensemble Baroque Roman Válek a dodává: „Stará hudba pro moderní věk – čím je blízká soudobému člověku zmítajícímu se ve vichru vědeckotechnické revoluce 21. století?  Harmonií, rytmem a všemi archetypy vzrušujícími člověka od nepaměti – ať už seděl u ohně nebo v honosné loži Burgtheatru. Nevšední zájem o barokní hudbu svědčí o tom, že právě toto poselství v ní soudobý uštvaný člověk neomylně cítí a podobně jako melodie rockových hvězd, je schopen zaníceně vnímat i Bacha nebo Mozarta. Život – smrt, láska – nenávist, sladkost – hořkost, světlo – stín, nebe nebo peklo. To jsou témata barokních oper, oratorií, koncertů a symfonií, jež představujeme publiku co nejvíce tak, jak je autoři opravdu napsali – pro jaké nástroje, v rychlosti temp, jež oni vyznávali, s estetickými ideály, kterým oni věřili. Asi jako bychom chtěli našim dětem ukázat, kdo byli Beatles…

Jeden z nejvýraznějších objevů mezinárodní operní scény, Adam Plachetka, v recitálu Molieri plně rozvíjí svůj mimořádný pěvecký, ale také dramatický talent a prezentuje se v klasicistním repertoáru, za jehož interpretaci sklízí nemalé úspěchy již od dob svého angažmá ve Státní opeře Vídeň. Právě vídeňské ztvárnění Dona Giovanniho znamenalo pro Adama Plachetku výrazný zlom v jeho kariéře a katapultovalo ho mezi elitní špičku světového Mozartovského operního nebe.

Odkaz na videoreportáž z koncertu na Žofíně zde:

https://www.youtube.com/watch?v=0XNnt4zCsAc&feature=youtu.be

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama