reklama

Akvarely, karikatury i klobouky. Palác YMCA představuje život Daniely Karasové.

reklama

Malebné obrázky z cest po světě  – z vrcholků hor a dalších přírodních krás. A třeba i snímky automobilových veteránů. To vše zachycuje kolekce zářivě barevných obrázků – akvarelů.  Pod  názvem „Z mého života“ je v pražském Paláci YMCA, Na Poříčí 12, vystavuje Daniela Karasová, energická umělecká kurátorka a grafička. Osobnost s mnoha aktivitami a zájmy se celý život zabývá designem a krásou. Kromě obrázků představuje v pasáži Paláce YMCA  i své další „životní lásky“: originálně zdobené barety a klobouky či karikatury známých osobností. Výstava „Z mého života“ Daniely Karasové potrvá od 11. března až do 11. května, otevřeno bude každý den od 8 do 21 hodin. Vstup pro veřejnost je volný.

I ve svých dvaasedmdesáti letech má Daniela Karasová, významná historička umění, výtvarná teoretička a grafička stále mnoho koníčků a zájmů. Stále ještě učí dějiny uměleckého řemesla a architektury na Vysoké škole chemicko-technologické, věnuje se práci kurátorky v Uměleckoprůmyslovém muzeu, píše knihy o designu nábytku a cestuje historickými auty po světě. Navíc je vášnivou lyžařkou, která se kdysi věnovala unikátní sportovní disciplíně – baletu na lyžích. Ráda podniká také zimní skialpinistické túry. „Je to věc lásky – dělat věci, které člověka těší, a potěšit jimi i ostatní,“ říká sympatická dáma. A dodává, že chce ještě projet s historickým sportovním veteránem MG švýcarským horským průsmykem.

Výstava z pestrého života Daniely Karasové právě v pražském Paláci YMCA není náhodná. S touto organizací autorku spojují i další aktivity. V YMCA, největší a nejstarší mládežnické organizaci na světě, pořádala spolu s manželem mnoho let lyžařské kurzy, jimiž prošly stovky dětí. „Výstava obrázků a dalších artefaktů Daniely Karasové bude oslavou zajímavé osobnosti a jejího ymkařsky „rovnostranně trojúhelníkového“ života, ve kterém harmonický rozvoj duše, ducha i těla je radostně samozřejmou hodnotou,“ říká Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA. „S organizací YMCA mě spojuje i rok 1968, kdy se u nás začaly poměry uvolňovat. Odjela jsem tehdy reprezentovat republiku právě za YMCA na celosvětovou konferenci do Kanady. Schylovalo se k okupaci a já se jako jediná členka české výpravy vrátila. Byla jsem naivní. Myslela jsem si, že se budeme bránit, že si nenecháme svobodu vzít,“ dodává Karasová. Z Kanady pak dostala i zajímavou pracovní nabídku. Povolení k výjezdu jí ale policie zamítla, a tak se do zahraničí další léta nepodívala.

Palác YMCA, v němž se výstava uskuteční, je budova postavená v centru Prahy ve stylu moderního klasicismu. Je stále místem, kde se intenzivně sportuje a kde se také konají kulturní akce. V tomto domě na dobré adrese si také rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace. Samotná YMCA se v tuzemsku mimořádně rozšířila ve dvacátých letech minulého století a má zde slavnou tradici, podporoval ji mimo jiné i první Československý prezident T. G. Masaryk spolu s dcerou Alicí.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama