reklama

Alternativní mléka jsou dnes v kurzu. Lidé řeší alergie na mléko či intoleranci laktózy

reklama

Rozdíl mezi laktózovou intoleranci nebo alergii na mléko je zásadní. Často jej však neumíme odlišit, protože příznaky jsou podobné. Intolerancí na mléko trpí až 65 % lidí na celém světe! Naštěstí v dnešní době máme na trhu mnoho rostlinných alternativ, které těmto lidem významně usnadňují život. 

Intolerance laktózy spočívá v neschopnosti organismu rozštěpit a vstřebat laktózu. Tato nesnášenlivost dovede člověku komplikovat život, ale nemá závažný negativní vliv na jeho zdraví. Problémy se projevují po delším časovém odstupu po konzumaci mléka, objevuje se bolest břicha, nadýmání, nevolnost, zvracení, průjem. Zatím co alergie na mléko (alergie na bílkovinu kravského mléka) se projevuje okamžitě i při vystavení pouhému stopovému množství, spouští se okamžitá alergická reakce. 

Výběr už je široký
Nejčastěji se vyskytuje svědění a otok, výtok z nosu, mohou nastat i dechové obtíže. Objevuje se kopřivka, ekzém. Pravidlem jsou střevní obtíže, bolest, průjem. Je to jedna z nejrozšířenějších potravinových alergií – hovoří se o nepřiměřené reakci imunitního systému, kterou vyvolá i velmi malé množství mléčné bílkoviny. Kravské mléko je hlavní příčinou alergických reakcí u malých dětí a jedním z osmi potravin, které jsou odpovědné za 90 procent dětských alergií.

Pryč jsou dny, kdy byl váš výběr mléka omezen na odtučněné, polotučné a plnotučné. Nyní v každém obchodě či kavárně je v nabídce dostatek alternativ mléka na bázi rostlin. Není divu, že se stali tak populárními, protože více než polovina dospělých na celém světě trpí formou laktózové intolerance, aniž by o tom vědělo. Roste stále větší obliba rostlinné stravy.

Jaké mléko nabízejí?
“U nás je velký zájem o alternativní mléka, jelikož k nám chodí hodně turistů i veganů. Rostlinná mléka zažívají momentálně velký boom, takže i lidé, kteří nemají alergie či problémy s laktózou preferuji spíše rostlinné alternativy, které jsou mnohdy lehčí,”
 komentuje oblíbenost majitelka Cafe Elektric Francesca Kolowrat. V pražské restauraci Cafe Elektric svým hostům nabízí sójové, mandlové, kokosové, konopné, rýžové a ovesné mléko. Takže ať už jsou vaše důvody pro konzumaci rostlinného mléka etické, zdravotní či ekologické, zde si můžete vychutnat svoje oblíbené cappuccino v jakémkoliv stylu. 

Také argument našich babiček, že mléko obsahuje vápník, který je potřebný pro růst a silné kosti dnes už neplatí. Kravské mléko sice obsahuje spoustu nutričních látek, ale lidské tělo má problém je zpracovat, a tak velké množství bílkoviny, vápníku a dalších pro tělo důležitých vitamínů a minerálů vyloučíme ve stolici, zatímco rostlinné mikroživiny jsou pro naše tělo daleko snadněji stravitelné.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama