reklama

Andrea Růžičková vystavuje fotografie z Afriky

reklama

Herečka a fotografka Andrea Růžičková (dříve Kerestešová) se spolu se svým manželem Mikolášem na konci loňského roku vypravili do Afriky. Cesta proběhla pod záštitou neziskové organizace Bez mámy, která v Tanzanii vybudovala Centrum pro sirotky a právě tam vznikly fotografie pro výstavu. Výstava bude k vidění v Praze od 6. června do 10. září v galerie&kavárna Art-n-Coffee.

Manželé Růžičkovi byli osloveni organizací Bez mámy, zda by spolu s týmem dobrovolníků absolvovali cestu do Afriky, a to konkrétně do vesnice Mahango v Tanzanii. Krásná herečka se vždy snaží pomoci nejen svou známou tváří, ale i něčím více. Cestování a poznávání nových kultur je její vášní stejně tak jako fotografování, a tak s velkou pokorou přijala nabídku v roli fotografky. Hudebník Mikoláš Růžička se v Mahangu stal dobrovolníkem a bylo pro něj samozřejmostí přidat ruku k dílu všude, kde byla potřeba. Pětičlenná sestava odcestovala na misi v čele s koordinátorkou organizace Michaelou Gongolovou. Posláním Bez mámy je zabezpečit opuštěným dětem základní životni potřeby jako domov, zdravotní péči a vzdělání a zlepšovat zázemí výuky v chudých venkovských školách.

Cílem autorky bylo pomocí fotografie dokumentovat běžný život sirotků a organizaci tak dostat do povědomí lidí, kteří jsou ochotni pomáhat rozvojovým zemím, případně se chtějí stát dobrovolníky. Mnoho dětí v Africe žije na ulicích, odkázáno na to, co jim kolemjdoucí poskytnou. „Prožili jsme v Africe výjimečné Vánoce, které zůstanou navždy v našich srdcích,“ popisuje Růžičková. „Snažila jsem se zachytit děti v jejich přirozenosti a čistotě,“ doplňuje Andrea, která uspořádala už třetí fotografickou výstavu.

Hudebník Mikoláš Růžička v Mahangu pracoval manuálně na stavbě budovy pro dívky. Ujal se jakékoliv práce, která byla potřeba a když se čekalo na materiál nutný ke stavbě, trávil volné chvíle portrétováním místních lidí. Na konci expedice manželé Růžičkovi spolu se sirotky zasadili strom, což bylo vzhledem k charakteru půdy také velmi náročné. „Afrika byla skvělá zkušenost, jak pochopit problematiku, souvislosti a systém tamního života. Člověk je pak schopen mnohem lépe pochopit jak funguje pomoc v praxi,“ dodává hudebník Mikoláš Růžička.

Fotografická výstava obsahující celkem 15 fotografií ve velikostech 90x60m putovala od března po České republice. Zahájení proběhlo v Ostravě, dále cestovala do Písku a pak do Brna. Od 6. června do 10. září bude k vidění v galerie&kavárna Art-n-Coffee – Pasáž České národní banky Na příkopě 24, Praha 1. Fotografie budou nadále žít na dalších místech v ČR pod záštitou organizace. V prostorách výstavy je vždy umístěna zapečetěná pokladnička, do které mohou návštěvníci přispět. Jakým způsobem se částka využije se dočtete na webu organizace. Na Pražské vernisáži zahrál africký bubeník Papis Nyass a role moderátora se zhostil herec Miroslav Etzler. Velké poděkování patří Euronova Group http://www.euronovagroup.com/, která zdarma vytiskla fotografie pro tuto výstavu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama