reklama

Audiovizuální ceny TRILOBIT 2018: zájem o křišťálové trofeje mezi filmaři roste

reklama

Po stopách dirigenta Václava Talicha se vydá další ročník audiovizuálních cen TRILOBIT 2018. Slavnostní večer filmových ocenění, jejichž doménou je posuzování kvality či společenského přínosu filmových děl poprvé veřejně uvedených v uplynulém roce, připomene životní příběh jedné z našich největších dirigentských osobností a zároveň ikony města Berouna, kde se ceny již tradičně udílejí. 31. výroční ceny Českého filmového a televizního svaz FITES, z.s. budou rozdány v neděli 14. ledna 2018 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně, potřetí za přítomnosti kamer České televize, která slavnostní ceremoniál uvede na programu ČT art.

Vedle oceněných filmových tvůrců a významných hostů vystoupí jako hlavní aktéři večera moderátoři Martin Myšička a Vasil Fridrich, kteří ztvární dvojrole a divákům se představí i ve své původní herecké profesi. Pořadateli cen TRILOBIT 2018 jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun, kde budou ceny uděleny po osmnácté.

„Ceny TRILOBIT jsou udělovány pouze dílům, která oslovují diváky skrze lidskost, mravnost, kulturnost a demokracii. Právě pro svůj mravní kredit jsou tyto ceny zcela jedinečné a pro nás v Berouně motivující. Jsem opravdu rád, že uplatňování těchto principů je, alespoň co se TRILOBITU týká, spojováno s naším městem a velice se těším na to, co přinese nadcházející ročník,“ vysvětluje starosta města Beroun Ivan Kůs.

„FITES usiluje o to, aby slavnostní večery byly pojaté pokaždé trochu jinak, přitom libreto svátku filmařů z celé republiky bylo inspirováno i historickými a kulturními kořeny místa, ve kterém se ceny TRILOBIT udělují. A tak po loňském hledání trilobitů, jež jsou s územím města Berouna pevně spjaty, pokračuje i nadcházející ročník v duchu této myšlenky,“ uvádí předseda Českého filmového a televizního svazu FITES, Martin Vadas a doplňuje: „Václav Talich strávil v Berouně část svého života a na okraji města dodnes stojí jeho vila, což ne každý ví. Proto se náš tvůrčí tým rozhodl oživit jeho slávu a alespoň na jeden večer ji prostřednictvím dramaturgického konceptu vrátit do povědomí. Pana Talicha tedy přivítáme na Plzeňce, ale oslovíme jej třeba i v berounských ulicích.“

Ceny TRILOBIT jsou jedním z nejstarších ocenění svého druhu a mezi filmovými tvůrci je vysoce považováno. O zisk některé z cen je stále větší zájem. Do klání o křišťálové plastiky 31. ročníku se přihlásilo rekordních 140 audiovizuálních děl, což je o 50 více než v loňském roce. I letošní ročník nabídne rozmanitou podívanou a speciální scénu.

Porotci budou hledat a objevovat pravé perly ve filmovém oceánu a svými výroky během slavnostního večera vyzdvihnou kvality jednotlivých počinů. Moderátoři rozehrají humorné scénky, nebude nouze o doprovodné projekce na nové velkoformátové obrazovce, ke slovu se dostanou i ocenění tvůrci a vedle filmového dostane prostor i hudební program.

Tentokrát žáci berounské ZUŠ nesoucí Talichovo jméno příznačně zahrají v různých muzikantských sestavách a v jejich podání uslyšíme také sborový zpěv.

Hlavním mediálním partnerem cen TRILOBIT 2018 je Česká televize. Křišťálové plastiky vyrábí a poskytuje nižborská sklárna Rückl Crystal. Slavnostnímu udílení bude jako obvykle předcházet doprovodný program – tradiční Dopoledne s Večerníčkem a projekce favorizovaných snímků v Městském kině Beroun.

Předprodej vstupenek na slavnostní udílení cen a na doprovodný program – odpolední projekci v kině bude probíhat od 18. prosince výhradně v Městském informačním centru Beroun. Cena vstupenky je symbolických 160 Kč. Vstupné na Dopoledne s Večerníčky je zdarma. Více informací je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu mic@mkcberoun.cz.

Vstupenka na slavnostní večer na Plzeňce dále opravňuje ke vstupu na odpolední projekci v kině zdarma. Ta se uskuteční v den slavnostního udílení cen 14. ledna. Další informace budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.cenytrilobit.cz, www.mkcberoun.cz, www.mesto-beroun.cz a na www.kinoberoun.cz.

„Město Beroun je spojeno nejen s trilobitem kamenným, ale počínaje rokem 2000 také s TRILOBITEM filmovým. Za sedmnáct let, kdy je ocenění udělováno v Berouně, si tento svátek filmařů i diváků vydobyl přední místo v kulturním kalendáři města. A já věřím, že svou rostoucí prestiž obhájí TRILOBIT i tentokrát, nejen po osmnácté v našem městě, ale také jako celorepublikově významná událost, která vstupuje do svého jednatřicátého ročníku,“ říká Kateřina Masopustová, ředitelka MKC Beroun.

Přihlášené snímky hodnotí dvě poroty, čímž jsou mezi jinými ceny TRILOBIT výjimečné. Odborná, složená ze znalců filmové tematiky a dětská porota tvořená žáky ZUŠ Václava Talicha v Berouně. Obě sedmičlenné poroty pracují od jara do zimy a udělují celkem deset cen: Hlavní cenu TRILOBIT 2018, tři ceny TRILOBIT 2018, Cenu Vladislava Vančury za celoživotní dílo nebo přínos audiovizi, Cenu Ferdinanda Vaňka (původně Cena Václava Havla) za přínos občanské společnosti, Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla, Zvláštní cenu poroty a Cenu dětské poroty – Berounský medvídek 2018. Porota může rovněž udělit Zcela zvláštní cenu poroty – Zlatý citrón, která stále více získává na „nechvalné“ popularitě.

Dětská porota uděluje „svou vlastní“ Cenu dětské poroty – Berounský medvídek 2018 a v letošním ročníku zhlédne a vyhodnotí 23 titulů určených pro dětského diváka či celou rodinu, tedy projekcemi snímků stráví více než 16 hodin. V odborné porotě opět v čele s profesorem Vladimírem Justem tentokrát zasedli pedagog a bývalý děkan FAMU, profesor Jan Bernard, filmová střihačka Ivana Kačírková, redaktorka a scenáristka Českého rozhlasu Šárka Kosková, filmová kritička Alena Prokopová, dokumentarista Pavel Štingl a novinář a kritik Jan Svačina.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama