Autor Habermannova mlýna vypátral pravdu o Češích pohřešovaných v Albánii

Letos si připomínáme osmnáctileté výročí od záhadného zmizení tří českých studentů v Albánii, které objasnil až uznávaný český spisovatel Josefa Habas Urban ve své nové knize Návrat do Valbone, jež je událostí volně inspirována. U příležitosti jejího vydání se v Praze konala tisková konference za účasti významných osobností, mezi kterými nechyběli ani politolog Zdeněk Zbořil nebo právnička Klára Samková.

V srpnu 2001 se v albánských horách ztratili čeští studenti Lenka Tučková a bratři Michal a Honza Pavelkovi. Do pátrání se postupně zapojila řada českých i mezinárodních institucí, včetně Interpolu, ale neúspěšně. Spisovatel Josef Habas Urban byl před třemi lety požádán matkou ztracených synů, aby se pokusil zjistit, co se tehdy stalo. „Chtěl jsem vyhovět zoufalým rodičům, ale vůbec jsem netušil, do čeho se to zapletu,“ říká Urban. Autor podnikl do inkriminované oblasti několik výprav, hned první ale byla zásadní. „V osamělé vesnici jsem jednoho večera narazil na muže, který si osudné události z roku 2001 pamatoval…“

V průběhu tiskové konference v pražské Galerii Louvre byl uveden také animovaný spot určený pro osvětu široké veřejnosti, protože jak sám Urban přiznává: „Je to příběh, který se může stát i Vám.“. Na jeho realizaci se autor scénáristicky i režijně podílel. Mrazivý černobílý snímek, který současně poodhalí děj příběhu, bude ke zhlédnutí na www.navratdovalbone.cz, kde budou postupně publikovány také dosud nezveřejněné podrobnosti k případu, včetně korespondence rodin se zainteresovanými institucemi, dále rozhovory a vyjádření známých osobností.

Knihu, která se na pultech knihkupectví objeví od 1. října, vydalo nakladatelství The Dog Trail Jany Vávrové. Ilustrace vytvořila Jana Kaufmanová. Předmluvu napsal světoznámý srbský režisér a hudebník Emir Kusturica, autorkou doslovu je právnička JUDr. Klára Alžběta Samková, Ph.D.

Josef Habas Urban je český spisovatel, scénárista, přírodovědec, milovník zvířat, bývalý reprezentant ve sjezdu divoké řeky, a především dobrodruh tělem i duší. Jeho bestsellery Habermannův mlýn, 7 dní hříchu, román Tenkrát v ráji a další byly rovněž zfilmovány
a získaly řadu zahraničních ocenění. Filmového zpracování by se měl dočkat také nejnovější román Návrat do Valbone.

NAPSAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno