reklama

Bojíte se operace křečových žil? Starejte se o sebe

reklama

Každý pátý Čech má zkušenosti s těžkýma nohama, metličkami, křečový žilami nebo dalšími, pokročilejšími stadii chronického žilního onemocnění nohou. Více než rok trvá, než se rozhodneme příznaky řešit. Oproti ostatním zemím tak necháváme příznaky zajít dále a častěji se u nás objevují rozvinutější formy, tedy křečové žíly a trvalé otoky.

Projevy chronického žilního onemocnění, jehož základem je žilní zánět, většinou trápí pacienty po celý rok. Ovšem díky klesajícím venkovním teplotám je právě podzim a zima vhodnou dobou pro postoupení zákroku k odstranění metliček nebo křečových žil. V dnešní době mají odborníci k dispozici několik moderních operačních metod, díky kterým není nutný pobyt v nemocnici. Operační výkon probíhá ambulantně a několik hodin po něm mohou jít pacienti domů.

Oproti klasické metodě, která vyžadovala několikadenní hospitalizaci a několik týdnů rekonvalescence, se jedná o velký pokrok. I přes moderní přístupy ale zůstává pravdou, že operace je jednorázovým řešením, a pokud nedojde ke změně životního stylu a dlouhodobé léčbě žilního zánětu, který je podstatou vzniku křečových žil, pravděpodobně se stav žil časem opět zhorší a křečové žíly se objeví znovu. Léčba by měla být komplexní – kompresivní punčochy a užívání léků, které snižují žilní zánět a zlepšují stav žilní stěny – tzv. venofarmaka (můžou je předepsat i praktičtí lékaři).

Jak se vyhnout operaci a jak se případně rychleji zotavit

 „Nejlepší je nikdy se do stavu, kdy je nutná operace, nedostat. I když genetickou zátěž není možné změnit, životní styl ano. Základem je včasné vyšetření, pojmenování toho, co nás trápí, a pochopení podstaty žilního onemocnění. Dle studií přitom není výjimkou, že se první projevy, tedy tzv. žilní reflux, objevují již u desetiletých dětí,“ říká MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D. z Dermal Centre Mělník. „Pokud pacienti při prvních obtížích nenavštíví praktického lékaře, nemohou vědět, jak jak minimalizovat rizikové faktory, které onemocnění zhoršují. Výsledkem může být nutnost operačního výkonu, nebo dokonce vznik bércových vředů,“ shrnuje na závěr MUDr. Černohorská.

Základem prevence zákroku, případně jeho opakování, jsou 3 kroky (pro podrobnější informace můžete navštívit www.zilniporadna.cz nebo si stáhnout bezplatnou mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“).

  1. Úprava životního stylu – chybět by neměl pravidelný pohyb (chůze, plavání, jízda na kole) a odpočinek se zvýšenou polohou nohou. Nepříjemné příznaky zlepší také volné oblečení a pohodlná obuv, v případě nadváhy snížení hmotnosti. Naopak nevhodné jsou teplé koupele a obecně vystavování nohou vyšším teplotám (např. v sauně).
  2. Kompresní léčba – jedná se o punčochy nebo bandáže, které se navlékají s cílem snížit zvýšený žilní tlak. Jejich výhodou je okamžitá úleva a to, že působí jako prevence dalšího zhoršování onemocnění. Měly by tak být v šatní skříni hned od prvních pocitů těžkých nohou a otoků.
  3. Venofarmaka – léky posilující žilní stěnu a zmírňující žilní zánět, které vám doporučí praktický lékař či odborník (angiolog, dermatolog, cévní chirurg či gynekolog). Venofarmaka by měla být součástí léčby ihned od prvních příznaků chronického žilního onemocnění (pocity těžkých nohou, otoky, metličky) tak, aby k operaci nemuselo dojít. Pokud je chronické žilní onemocnění zachyceno v pozdějších stadiích, venofarmaka jsou součástí předoperační i následné péče. Důležité je přitom užívat je dlouhodobě apravidelně.

Před operací je nutné se poradit s lékařem – jednak se doporučuje před zákrokem užívat osvědčená venofarmaka, která mají důkazy na lepší pooperační průběh (menší otoky, menší modřiny), jednak budete potřebovat předepsat kompresivní punčochy, které se po operaci musí nosit.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama