reklama

Brněnskou premiéru hry Věra s Ivanou Chýlkovou v titulní roli uvede Divadlo Bolka Polívky

reklama

Ironická komedie Petra Zelenky Věra je sondou do zábavního průmyslu a cynické doby, která pokrytecky hlásá, že cynismus už není v módě. Příběh o výsluní a pádu ambiciózních jedinců režírovala Alice Nellis, v titulní roli se objevuje výrazná Ivana Chýlková. Na jevišti jí sekundují a do několika hereckých poloh se převtělují: Bolek Polívka, Marika Šoposká, Jana Stryková, Martin Pechlát či Roman Zach, Petr Stach nebo Kryštof Hádek, Sabina Remundová a Martin Kubačák. Inscenace vznikla jako koprodukce pražského divadla Studia DVA a brněnského Divadla Bolka Polívky. Brněnskou premiéru bude mít představení 4. listopadu od 19.00.

Hlavní hrdinkou hry je ambiciózní workoholička Věra (Ivana Chýlková), jež je ředitelkou úspěšné castingové agentury. Rodinu i vztahy kvůli svému vytížení zanedbává, práce je pro ni na prvním místě. Jak se její život změní, když náhle přijde o středobod svého vesmíru?

Vážná, ale přesto komediálně laděná inscenace nabízí zajímavé herecké příležitosti – kromě Ivany Chýlkové herci a herečky ztvárňují několik různých postav. Výrazná scénografie Matěje Cibulky pak pracuje s působivými projekcemi, a tak se na jevišti mohou skoro až filmově střídat prostředí castingové agentury, baru, hřbitova či psychiatrické léčebny.

Hra Petra Zelenky, která byla v Čechách poprvé pod názvem Job Interviews uvedena v Jihočeském divadle v roce 2014, zabodovala i na zahraničních divadelních scénách. Pod názvem Vera byla v loňském roce premiérově uvedena také ve Francii, v divadle v normandském městě Caen. Hrála se rovněž ve známém pařížském divadle Théâtre des Abbesses. Z dřívějších prací Petra Zelenky připomeňme například jeho hru Příběhy obyčejného šílenství, které později vtisknul také filmovou podobu.

Do konce roku 2017 budou mít brněnští diváci možnost zhlédnout představení VěraDivadle Bolka Polívky ještě 6. 11. a 7. 12.

Osoby a obsazení

Věra: Ivana Chýlková

její otec, terapeut, soused: Bolek Polívka

bratr, fotograf: Martin Pechlát / Roman Zach

manžel, policista: Martin Kubačák

švagrová, manažerka Beáta: Jana Stryková

sekretářka, neteř, barman, žena na hřbitově: Marika Šoposká

manažer Paul, herec Bob: Petr Stach / Kryštof Hádek

herečka Magda, pečovatelka: Sabina Remundová

Autoři a inscenační tým

Autor: Petr Zelenka

Režie: Alice Nellis

Scéna: Matěj Cibulka

Kostýmy: Katarína Hollá

Hudba: Jan Ponocný

Projekce: Michal Mocňák a Matěj Cibulka

Produkce: Alžběta Steinerová

Asistent produkce: Zuzana Čičo Kulifay

Světla: Petr Olša

Zvuk: Martin Sochůrek

Nápověda: Markéta Řezáčová, Irena Fuchsová

Garderoba: Alena Kočová

Rekvizity: Tereza Weigová

Technika: Jiří Procházka a spol.

Výroba scény: SCENOGRAFIE s. r. o.

Inscenace vznikla v koprodukci Divadla Bolka Polívky s divadlem Studio DVA 

O Divadle Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky se usídlilo v budově na Jakubském náměstí v Brně v roce 1993 a 17. září téhož roku zde autorským představením Bolka Polívky Trosečník zahájilo svoji činnost a svou první sezónu. Za dvacet pět let existence se zde vystřídala řada projektů principála Bolka Polívky.

V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky (DNA a Pro dámu na balkoně), tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly (Mínus dva, The Naked Truth). Zatím poslední novinkou z repertoáru je slavná inscenace Ladislava Smočka – Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

Divadlo také spolupořádá legendární Manéž Bolka Polívky.Diváci zde mohou zhlédnout širokou nabídku her hostujících českých a zahraničních souborů (Dejvické Divadlo, Činoherní Klub, Štúdio L+S, Divadlo Studio DVA, Divadlo Járy Cimrmana, Divadelní spolek Kašpar, Divadlo Kalich, Divadlo Palace, Divadlo Příbram, Divadlo Komediograf a další) a na prknech vidět známé herecké osobnosti Elišku Balzerovou, Simonu Stašovou, Ivu Janžurovou, Jitku Čvančarovou, Barboru Seidlovou, Jaroslava Duška, Pavla Lišku, Pavla Zedníčka, Milana Lasicu, Karla Rodena a další.

Vedle divadelních představení jsou pravidelným doplňkem programové skladby také koncertní vystoupení předních českých a slovenských hudebníků a kapel nejrůznějších žánrů. Celosezónní aktivitou jsou také výstavy (cca 10-12 za sezonu) významných malířů, grafiků a fotografů, pořádané ve foyer divadla.

Divadlo se neustále ve spolupráci se svými partnery a především ve spolupráci s představením Jaroslava Duška ČTYŘI DOHODY věnuje také charitativní činnosti. Zisk z těchto představení rozděluje organizacím, které se věnují pomoci a podpoře tělesně postiženým, rozvoji a výchově dětí či pomoci starým lidem atp.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama