reklama

Celebrity jedou na „zelené“ vlně. Kraus žije v přírodním domku, Viewegh mapuje svou ekologickou stopu

reklama

Co mají společného Roman Vojtek, Denisa Domanská, Libor Bouček, David Kraus, Zdeněk Svěrák či Michal Viewegh? Všichni myslí „zeleně“ a svoji popularitu využívají pro šíření ekologického způsobu života. Nejsou sami – s ekologickým myšlením se ztotožňuje řada dalších známých tváří ze světa showbyznysu.

Roman Vojtek s Denisou Domanskou jezdí v CNG automobilech, Zdeněk Svěrák dabuje ekologicky zaměřený film Domov. Michal Viewegh mapuje svou ekologickou stopu. Herečka Anna Polívková společně se zpěváky Danem Bártou a Matějem Ruppertem zapůjčili svoje jméno i osobní značku společnosti ECOBAT. Navržením vlastního jedinečného designu krabiček na použité baterie ECOCHEESE upozorňují na to, že kromě papíru, plastu a skla lze recyklovat i jiné materiály.

Za aktivitami kolegů nijak nezaostává hudebník, textař a herec David Kraus. Jeho vztah k přírodě a ekologii se projevuje ve způsobu bydlení. Žije v přírodním domku, který obklopuje ekologická zahrádka. „Mám ekologické odpady, vlastní vodu a snažím se inspirovat i své sousedy,“ říká Kraus. „Nemohl bych mít zahradu, na které není starý strom. Co spadne na zem, na zemi zůstane. Když spadne jablko, sezobou ho slepice. Pro někoho jsou to malé detaily. Pro mě jsou to zásadní věci a až tady jednou nebudu, budu vědět, že jsem pro přírodu udělal maximum. V dnešní době už máme všichni možnost volby, zda ji chceme, nebo nechceme ničit,“ vysvětluje Kraus.

Svůj styl bydlení prezentoval David Kraus také při příležitosti udělování ekologického ocenění 8. ročníku E.ON Energy Globe. S ekologickou soutěží je úzce spjatý i Libor Bouček. Ten moderoval už několik ročníků slavnostního předávání nejznámějších ekologických cen v České republice. „Uvědomuji si, že to, co je kolem nás, je vzácný dar, který není na jedno použití,“ říká Bouček.

Inspirací pro generaci Z je pak YouTuberka, blogerka a cestovatelka Veronika Šubrtová, jež věří, že její generace se postupně k přírodě vrací. Prostřednictvím blogu Weef’s World se věnuje tématům cestování, práce na volné noze a stylu života bez odpadu, takzvaného zero waste. „Inspirovala mě Bea Johnson. Když jsem viděla, že celá její čtyřčlenná rodina vměstnala svůj roční odpad do jedné zavařovačky, totálně jsem se pro tuto ideu nadchla,“ vysvětluje Šubrtová. „Lidi nejvíce inspiruje fakt, že to sama zkouším a dávám jim reálné rady a tipy. Jsem člověk z masa a kostí stejně jako oni a zero waste aplikuji postupně. Chce-li člověk něco změnit, musí začít u sebe,“ věří Šubrtová.

Vztah českých celebrit k ekologii vítá Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe. „Ne nadarmo se říká, že příklady táhnou. Proto též vznikla soutěž E.ON Energy Globe, kde oceňujeme inspirativní projekty na ochranu přírody a úspory energií v kategoriích Mládež, Kutil, Firma, Stavba a Obec,“ doplňuje Glaserová.

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama