reklama

Cenu České filmové kritiky letos získal Karel Roden

reklama

Cenu za nejlepší ženský výkon převzala Zuzana Kronerová za film Bába z ledu. „Jsem trošku v šoku. Děkuji režisérovi Bohdanovi Slámovi, že se rozhodl jinak a děkuji celému štábu, on už ví o čem mluvím. Bylo to nádherné náročné. Pozdravuji vás všechny a i manželovi děkuji, že to se mnou vydržel až do teď,“ mluvila herečka téměř v hádankách, které umí rozluštit jen zasvěcení. Vítězství prý totiž vůbec nečekala a tak neměla připravenou ani žádnou řeč.

„Jsem velmi překvapená a samozřejmě potěšena a tím, že jsem byla zaskočená vítězstvím, tak jsem v proslovu velmi improvizovala. Každopádně jsem ráda, protože ten film je mému srdci blízký a myslím si, že Bohdan Sláma to napsal krásně a vybral mi vynikajícího partnera a ostatní herce. To jsou všechno moji kamarádi, s kterými jsme jedna parta. Byla to krásná jízda a jsem velmi vděčná a především jsem vděčná za chlapce, který hrál mého vnuka, protože je geniální. Samozřejmě si toho velmi vážím, protože kritici mají být přísní a ocenili můj výkon takto, to mě velmi těší,“ nešetřila slovy chvály představitelka ovdovělé Hany.

„Snažila jsem se ze všech sil, abych to režisérovi a scénáristovi, v jedné osobě, nepokazila. Nebylo to lehké uchopit postavu ženy, která je na začátku taková nijaká a až postupně se osvobozuje a nachází samu sebe. Byla to velká zodpovědnost v tom, že jsem sice v českých filmech hrála hodně rolí, ale byly to většinou role vedlejší. Nevím čím jsem si to zasloužila, ale podle mě ta postava měla vývoj, prošla určitou změnou a měla jsem štěstí na výborného režiséra a výborného partnera,“ vysvětlovala herečka, čím si svou cenu zasloužila.

„Nejtěžší vůbec nebylo otužování, protože jsem to už měla natrénované, nejtěžší bylo trefit míru, aby to nebylo až příliš dramatické, aby divák uvěřil jejím myšlenkovým pochodům. Film je totiž o tom, aby herec pracoval minimalistickými prostředky,“ ohlédla se za natáčením Zuzana. Zavzpomínala ale i na hezké momenty, které jí už napořád utkvěly v paměti. „Nejpříjemnější bylo být v partě přátel, kterými jsou Táňa Vilhelmová, Petra Špalková, Marek Daniel a Vašek Neužil, kterému jsem hrála matku už potřetí. Nádherný byl malý kluk Dan Vízek, to je děcko, které bych si hned adoptovala. Je to nejen vynikající žák a sportovec, ale je to především chlapec s takovou hereckou inteligencí, že to se málokdy vidí i u profesionálních herců. Na všechno se ptal, všechno rozmýšlel a nádherně to hrál. Ještě musím vyzdvihnout Pavla Nového, který je takové sluníčko, že když už jsem padala únavou, tak on mě zdvihal. On se těší ze života a z dobré práce,“ dodala slovenská rodačka.

Zato Karel Roden, který získal cenu za nejlepší mužský výkon ve filmu Masaryk, byl už o něco méně výřečný a na otázky odpovídal velmi stručně. „Nebudu slavit, není co… teda je co. Já pracuju samozřejmě,“ bavil diváky svou nenucenou stručností, čímž vzal vítr z plachet i moderátorům Janě Plodkové a Jiřímu Havelkovi.

Mezi dalšími vítězi pak byla například režisérka Tereza Nvotová, která za svůj snímek Špína získala titul Objev roku a cenu za nejlepší film. Večer však nebyl jen o vítězích, ale i předávajících, mezi nimiž zazněla řada slavných jmen. Marek Vašut, Zuzana Bydžovská, Mahulena Bočanová, Jan Potměšil, Magdalena Reifová s Michaelem Dymkem v přímém přenosu, který vysílala Česká televize, zavzpomínali na svůj první herecký počin.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama