reklama

Ceny prémiových kanceláří v Praze patří k nejvyšším v Evropě, přesto jich je nedostatek

reklama

V cenách prémiových kanceláří patří Praha mezi dvacet nejdražších měst Evropy. Vyplývá to ze statistik webu statista.com, podle níž se průměrná roční cena pronájmu za metr čtvereční pohybovala v druhé polovině roku 2019 na úrovni 270 €, tedy takřka 7 tisíc korun. Nejdražší kancelářské prostory v Evropě nabízí Londýn, dražší než Praha jsou také metropole Visegrádské skupiny Varšava či Budapešť. Při zohlednění ekonomické výkonnosti jednotlivých měst však Praha patří k relativně nejdražším destinacím. I přesto je o prémiové kanceláře v hlavním městě ČR dlouhodobě nebývalý zájem a nabídka volných prostor tohoto typu je na minimu.

V současné době je v hlavním městě Česka zhruba 3,5 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch. Nabídka nicméně nezvládá plně uspokojit poptávku, nedostatkovým zbožím jsou především luxusní kanceláře v atraktivních částech města. Praha tak na nejžádanějších adresách trpí obdobným nedostatkem jako například Berlín nebo Curych, v nichž se podíl volných prémiových kanceláří na konci roku 2018 pohyboval pod 2 %. „Prémiovými kancelářemi se rozumí projekty splňující řadu náročných kritérií. Zásadní je především skvělá lokalita s dobrou dopravní dostupností, zohledňuje se však také třeba energetická efektivnost daných prostor,“ uvádí Jana Gerhátová, zástupkyně holešovického centra Business Link Visionary. Se svou celkovou neobsazeností na úrovni 5 % patří Praha mezi metropole s nejnižší nabídkou, většina nově budovaných prostor tohoto typu proto bývá nájemci obsazena již před dokončením stavebních prací. Gerhátová z Business Link Visionary přičítá nebývalý dlouhotrvající zájem zejména dlouhodobě dobrému výkonu ekonomiky a rozvoji Prahy, v níž zřizují své pobočky či ústředí mnohé zahraniční společnosti. Za nízkou neobsazenost je přitom odborníky považována hranice 10 %, s níž se v současnosti musí vypořádat celá řada evropských měst.

Neúměrně vysoké náklady

Cena za pronájem m2 prémiových kanceláří v české metropoli se v roce 2019 pohybovala okolo 7 tisíc korun. Přestože jsou v mnoha velkoměstech západní Evropy ceny několikanásobné, při zohlednění výkonu ekonomiky daných oblastí patří Praha k relativně nejdražším. „Například v Paříži, která je v absolutních hodnotách hned za Londýnem nejdražší destinací, jsou náklady na pronájem prémiových kanceláří zhruba třikrát vyšší než v Praze. Nicméně hrubý domácí produkt na hlavu je ve francouzské metropoli ve srovnání s naším hlavním městem přibližně šestinásobný,“ vysvětluje Gerhátová ze společnosti Business Link s tím, že pro některé firmy působící v Praze jsou tak dlouhodobé fixní náklady za prémiové prostory neúměrně vysoké a snižují rentabilitu jejich podnikání.

Příklon k flexibilitě sdílených kanceláří

Náklady za kanceláře jsou pro mnoho firem zatěžující fixní částkou, kterou se snaží minimalizovat, aniž by snížily standard prostor, v nichž fungují. Jak naznačuje převyšující poptávka po prémiových kancelářích, společnosti z požadavků na vysokou kvalitu kancelářských prostor nepolevují, ale hledají nové alternativy. „Zaměstnavatelé věnují pracovnímu prostředí svých zaměstnanců mnohem větší pozornost než dříve. Pracovní trh je téměř vyčerpán a společnosti musí být opatrné při plánování své expanze. Vzhledem k nemalým fixním nákladům a omezené nabídce tak stále častěji volí prémiové flexibilní kanceláře. V nich mají možnost si pronajmout požadovaný počet míst na libovolně dlouhou dobu. Očekávají, že budou jejich novým i stávajícím zaměstnancům poskytnuty komplexní služby, a ti se tak budou moct soustředit pouze na své pracovní úkoly. Přitom zaplatí pouze za tolik prostoru, který dokáží efektivně využít. To jim pomůže optimalizovat náklady,“ uzavírá Gerhátová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama