reklama

Češi dávají přednost jednorázovým bateriím, využívají je výrazně více než nabíjecí

reklama

Spotřebitelé v České republice dávají stále přednost jednorázovým bateriím před nabíjecími. Podle údajů společnosti ECOBAT jen pouze necelá pětina baterií, které se na českém trhu prodají, jsou nabíjecí baterie, zbytek tvoří baterie na jedno použití. Tento stav přetrvává i přesto, že celková ekonomická bilance je příznivější ve prospěch nabíjecích. I kvůli tomu za posledních 7 let spotřeba baterií stoupla o 19 % a spolu s tím se zvyšují nároky na třídění a recyklaci baterií.

Životnost nabíjecích baterií je mnohonásobně delší než v případě jednorázových baterií. Proces nabíjení u nich můžeme opakovat dle typu baterií 500krát a 1 500krát. Pořizovací cena nabíjecí baterie je ve srovnání s jednorázovou v průměru 10krát vyšší. Tato investice se většinou vrátí už při desátém použití. A to i při započítání nákladů na spotřebu elektrické energie při dobíjení.

„Vzhledem k tomu, že ve většině domácností využíváme desítky baterií, by nikde neměla chybět kvalitní nabíječka a nabíjecí baterie. Dosáhneme finanční úspory a zároveň šetříme přírodu,“ říká Petr Kratochvíl ze společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií, a dodává: „Ideálním řešením, jak redukovat negativní dopady používání baterií na životní prostředí, je snižovat jejich spotřebu. Častější využívání nabíjecích baterií je jednou z cest.“ 

Kdy volit nabíjecí, a kdy bude lépe sloužit jednorázová baterie

Nabíjecí baterie, též označované jako sekundární nebo akumulátory, jsou vhodné především do zařízení, která jsou využívána pravidelně a intenzivně. Mezi ně patří například fotoaparáty, přehrávače MP3, energeticky náročnější hračky nebo bezdrátové myši. U nich je finančně výhodnější baterie dobít, než neustále dokupovat další a staré vyhazovat. Naopak jednorázové neboli primární baterie jsou vhodnější do zařízení, která používáme jen občas, nebo je dlouhodobě skladujeme.

Baterie nás provází celým životem. Například v rodinách s dětmi jich běžně najdete přes stovku. Stejně tak i v domácnostech starších lidí, kteří hojně využívají nejrůznější zařízení, jako naslouchadla nebo tlakoměry.

Na rozdíl od akumulátorů netrpí jednorázové baterie samovolným vybíjením, takže je lze používat i měsíce po zakoupení. Příkladem spotřebičů, kde je z tohoto důvodu vhodnější je používat, jsou dálková ovládání nebo hodiny. Odeberou méně elektřiny, než jaké by bylo samovybíjení akumulátoru.

Jedna nabíjecí baterie nahradí tisíc jednorázových

Vzhledem k tomu, že běžnou nabíjecí baterii lze dnes opakovaně tisíckrát nabít, může hypoteticky nahradit tisíc jednorázových baterií. Pokud by šlo o nejčastěji používané tužkové baterie typu AA, jejichž hmotnost činí zhruba 25 gramů, dá se říci, že bychom nemuseli vyrobit 25 kg baterií. Díky tomu bychom uspořili suroviny, z kterých se vyrábí. Jde především ocel, zinek, mangan, nikl nebo měď. Nezatěžovali bychom životní prostředí další zbytečnou těžbou.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama