reklama

Česká filharmonie zanechá svůj odkaz ve zlatě a stříbře

reklama

Jablonecká Česká mincovna rozšiřuje sběratelskou sérii s názvem Příběhy naší historie o medaili věnovanou České filharmonii, která v době vzniku samostatného Československa před 100 lety, přispěla velkou měrou ke zvyšování sebevědomí mladičké republiky. Medaile na počest nejvýznamnějšího českého symfonického orchestru je ražena ve třech variantách: zlatá uncová medaile, stříbrná uncová a zlatá čtvrtuncová.

Emise pamětní medaile s názvem Česká filharmonie potěší především znalce a milovníky hudby. „Nejslavnější český symfonický orchestr si zaslouží pozornost a své místo v cyklu Příběhy naší historie nejen pro svůj přínos hudebnímu světu, ale také pro svou kulturní svébytnost a podporu vlastenectví i v těch nejtěžších chvílích naší země,“ dodává Jaroslav Černý z České mincovny.

Všechny tři medaile jsou již tradičně dílem medailéra a sochaře, MgA. Martina Daška. Reverzní strana je věnována dominantě profilu dirigenta Václava Talicha obklopeného jeho jménem a životními letopočty. Averz medaile znázorňuje obrys první republiky, který vystupuje z detailu Smetanovy síně Obecního domu. Kompozici uzavírá slovní výměna z roku 1918 mezi jednatelem České filharmonie Hubičkou a jejím dirigentem Václavem Talichem, kdy na Hubičkův výkřik: „Máme svobodu! Všecko na ulici!“  reaguje nic netušící Talich: „To je sice hezké, ale my musíme zkoušet!“

Uncovou medaili z ryzího zlata o průměru 37 mm a váze 31,1 g je možné zakoupit za 45 950 Kč a její emisní náklad je limitován 100 kusy. Stříbrné uncové provedení je k dispozici za cenu 1 490 Kč a jeho ražba je omezena 500 kusy. Třetí variantou je zlatá čtvrtuncová medaile o váze 7,78 g a průměru 22 mm, která se prodává za cenu 11 950 Kč v emisním nákladu 100 kusů. Všechny tři varianty jsou v provedení PROOF a součástí jednotlivých balení jsou kožené etue, v kterých jsou medaile uložené.

Česká filharmonie byla založena roku 1896 a při historicky prvním koncertu 4. ledna 1896 jí vedl sám Antonín Dvořák. Za více než 20 let do vzniku samostatného Československa si Česká filharmonie získala věhlas nejen na domácí scéně, ale prakticky po celé Evropě. Když dne 28.10.1918 došlo k vyhlášení samostatného státu, Česká filharmonie pod vedením dirigenta Václava Talicha nacvičovala v Obecním domě symfonickou skladbu Josefa Suka, Zrání. Až když hudebníci vyšli na ulici, pochopili, co se děje, a o dva dny později slavila filharmonie obrovský úspěch spolu se svým tehdy 35letým dirigentem Václavem Talichem. Talich vedl slavnou Českou filharmonii až do roku 1941 na více než 1 000 koncertech po celém světě. Svůj věhlas filharmonie získávala nejen svým účinkováním za hranicemi naší země, ale také hostováním světových hudebníků. Tento proslulý symfonický orchestr je v současné době složen ze 16 nástrojových skupin, ve kterých hraje více než 120 hudebníků a chlubit se může již 123. koncertní sezonou.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama