reklama

Cesta do hlubin robotovy duše. Památník Karla Čapka představuje výstavu k výročí hry R.U.R.

reklama

Výstavu ke 100 letům od vzniku slavné hry R.U.R. Karla Čapka, v níž se poprvé objevilo dnes už mezinárodně užívané slovo robot, chystá od 26. září 2020 do 28. února 2021 pod názvem Cesta do hlubin robotovy duše Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Představí se na ní nový robotický artefakt od Michaela Stránského, autora oblíbeného Patníku Dášeňky, i původní figurka robota z majetku rodiny Josefa Čapka, která provede dětské návštěvníky virtuálním kvízem.

K vidění budou také unikátní dobové fotografie například z Knihovny Kongresu USA, zajímavá knižní vydání R.U.R. či programy divadelních inscenací: například té z roku 1942 z Anglie, jejíž program upozorňuje diváky, že představení pokračuje i v případě ohlášeného náletu německých bombardérů…

Jak uvádí ředitel Památníku a autor výstavy Zdeněk Vacek, divadelní hra Karla Čapka R.U.R. – Rossum´s Universal Robots – se stala prvním skutečně mezinárodním úspěchem nejen tehdy mladého autora, ale i české dramatické tvorby vůbec. „Od jejího vydání uplyne letos v listopadu právě 100 let, a proto jsme se rozhodli uspořádat výstavu, na níž bychom představili unikáty sesbírané z celého světa s R.U.R. spojené. Zároveň chceme připomenout, že Karel Čapek už ve své době zcela vizionářsky pojal robota ne jako zařízení čistě mechanické, ale viděl ho jako umělou bytost, biologickou entitu se schopností dál se učit a rozvíjet, což odpovídá i současnému vývoji robotiky a dynamického oboru umělého života, artificial life.“

Robot z kovu i jako digitální průvodce

Výstavu doplní asi 70 cm vysoká plastika robota z kovu, porcelánu a dřeva, vytvořená při této příležitosti Michaelem Stránským, autorem populárního Patníku Dášeňky, který už od roku 2013 v zahradě stržské vily nemine žádný pejsek. Sběratelé si za 1590 Kč budou moc zakoupit stříbrnou pamětní minci vydanou Českou mincovnou u příležitosti 100 let R.U.R. a během vernisáže bude možné obdivovat také její dvě zlaté alternativy v hodnotě desítek tisíc korun.

A na své si přijdou i děti. „Díky spolupráci Památníku s organizací CESNET čeká na nejmenší návštěvníky nový interaktivní kvíz, který zábavnou formou prověří jejich znalosti z oblasti robotiky. Průvodcem jim bude zdigitalizovaná postavička robota vyrobeného ve 20. letech minulého století patrně ve Švýcarsku a sloužící k propagaci Čapkovy hry. Její půvabný originál z kovu a dřeva, s pohyblivými klouby, lidskou hlavičkou a rukama k digitalizaci velkoryse zapůjčila rodina Josefa Čapka. Právě díky jeho geniálnímu nápadu, jak hrdiny bratrovy hry trefně pojmenovat, dnes znají české slovo robot doslova po celé planetě,“ dodává Vacek.

Autor výstavy dále upozorňuje na reprodukce unikátních fotografií například z archivu Knihovny Kongresu USA či artefakty připomínající kočování tamních ochotníků s R.U.R. „Loutkové provedení se ve 30. letech minulého století stalo součástí oficiálního vládního amerického programu pro podporu nezaměstnaných v rámci Rooseveltova New Dealu,” uzavírá Zdeněk Vacek.

Výstavu doplní hudební doprovod ve stylu první republiky a zájemci se mohou těšit i na reprezentativní sborník Robot 100 s příspěvky odborníků na umělý život, umělců, sportovců a dalších výrazných osobností z celého světa. Pro školní mládež a další předem objednané skupiny v Památníku počítají i s komentovanými prohlídkami.

Cesta do hlubin robotovy duše. Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, p.o., adresa: Stará Huť 120, 262 02 Stará Huť. Otevřeno úterý-neděle: 9-17 hodin, základní vstupné 60,- Kč.

Víte, že…?

prvním sci-fi na televizních obrazovkách bylo ve světovém měřítku právě R.U.R.? Černobílé nastudování mohli diváci britské BBC sledovat živě v pátek 11. února 1938 od 15.20 do 15.55. Večer se ještě reprízovalo, ovšem kvůli absenci záznamové techniky je museli herci před televizní kamerou sehrát ještě jednou. Další primát, tentokrát rozhlasový, patří adaptaci z roku 1926, kterou BBC poprvé uvedlo vcelku, nikoli v tehdy obvyklém pásmu komentovaných ukázek z dramatu.

– výstava Cesta do hlubin robotovy duše připomene i roli hollywoodské hvězdy Spencera Tracyho? Ten na prknech znamenajících svět začínal coby student právě v úloze robota, roku 1923 na Broadwayi.

– na roli robota jako svůj divadelní debut vzpomíná také slavný britský herec Michael Cane?

– výstava připomene také sovětský plagiát R.U.R. z pera Alexeje Nikolajeviče Tolstého, na divadelní scénu uvedený v roce 1924 pod názvem Vzpoura strojů?

– na autorství Karla Čapka neodkazoval ani na výstavě rovněž připomenutý sovětský film z roku 1935 Zánik senzace? Ten oficiálně vycházel z díla Ukrajince Volodimira Vladka, ale objevili se v něm roboti s výrazným nápisem R.U.R. na prsou.

Památník Karla Čapka

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše působí od roku 1963 v romantickém prostředí bývalého letního sídla slavného českého dramatika, spisovatele a novináře. Kromě expozice Karla Čapka připomíná také život a dílo jeho manželky, herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové a nejbližšího rodinného přítele, proslulého novináře, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutky. Jedinečná Peroutkova expozice nabízí řadu osobních předmětů od dýmek přes psací stroj po župan či třeba obleček pro umělcova drobného psa. „Peroutkárna“ je původní podkrovní místnost, kde slavný novinář před druhou světovou válkou i po ní často a rád pobýval a tvořil.

Pod vedením spisovatele a publicisty ing. Zdeňka Vacka, Ph.D., který je od ledna tohoto roku ředitelem Památníku, začala tato instituce Čapkovu osobnost představovat ještě z jiných úhlů, než byli návštěvníci dosud zvyklí. Výstava Loupežníkova lásky hra osudná připomenula například vztah bratří Čapků k ženám a lásce, nová stálá expozice Automobilisté Olga a Karel. V původní garáži je kromě zajímavých fotografií k vidění také 83letý veterán Škoda Rapid.

Zářijový program Památníků se rozhodně neomezuje jen na výstavu Cesta do hlubin robotovy duše. Už 19. září od 14.00 čeká na zájemce připomínka sta let od vydání Čapkovy Francouzské poezie nové doby, inspirující již několik generací překladatelů – zasvěceným průvodcem bude profesor Jiří Pelán. Aktuální dění reprezentuje projekt Kulturní Evropa, dlouhodobě podporující hodnotné překlady současné české literatury. O svých zkušenostech pohovoří například spisovatelka a překladatelka Alena Mornštajnová. Hudební složkou budou francouzské šansony, s nimiž vystoupí předseda spolupořádajícího českého PEN klubu Jiří Dědeček.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama