reklama

Čeští senioři si rádi vyšlápnou do přírody. Pěšky, s trekingovými holemi nebo na elektrokole

reklama

Bolesti kloubů, horší koordinace pohybů, ochabování svalů… To jsou jen některé z běžných příznaků stárnutí. Vhodně zvolená pohybová aktivita podporuje dobré zdraví i psychiku každého člověka. Čeští senioři mají nejraději výlety a procházky, zájem je také o lekce jógy a relaxační cvičení. Vyplývá to z průzkumu mezi pracovnicemi Senior Pointů.

S přibývajícím věkem přicházejí bolesti kloubů, kosti ztrácejí pevnost, ochabuje svalstvo a zhoršuje se celková koordinace pohybů. Vhodně zvolená pohybová aktivita pomáhá tyto negativní dopady stárnutí organismu zmírnit. „Vždy jsem ráda chodila po horách a plavala. I když jsem už dávno v důchodě, pohyb je nedílnou součástí mého života. S kamarádkami pravidelně chodíme na výlety do hor u nás v Beskydech, poznáváme zajímavá místa po celé České republice a také vyrážíme na túry na Slovensko. Loni jsem pěšky vyšla až na vrchol ledovce Pitztal v Rakousku, což byla nejvyšší hora, kterou jsem kdy zdolala,“říká Libuše Hrbáčová, aktivní turistka a pracovnice kontaktního centra Senior Pointu ve Frýdku-Místku.

Přiměřenou tělesnou aktivitu doporučují lékaři i fyzioterapeuti, na které se senioři často obracejí s bolestmi pohybového aparátu. Pravidelný pohyb je účinnou prevencí osteoporózy, zlepšuje pohyblivost a funkčnost kloubů, zlepšuje funkci svalů, a to včetně svalů pánevního dna, což je výborná prevence močové inkontinence. Kromě toho má cvičení blahodárný vliv na cévní systém, snížení hladiny cholesterolu, prevenci obezity a diabetu mellitu druhého typu. Prokazatelně má význam v prevenci vzniku rakoviny tlustého střeva, konečníku, prsu a prostaty,“ vyjmenovává přínosy pravidelného pohybu Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky. Pozitivním vedlejším efektem cvičení je také pocit celkové životní svěžesti a zlepšení spánku.

V průběhu celého roku je vhodné věnovat se aktivitám, při kterých dochází k protahování a posilování svalů vlastní vahou. Důležité je, aby byl pohyb pravidelný a komplexní. Nejpřirozenější je chůze, ať už se jedná o procházku s pejskem, turistiku přiměřenou fyzickým možnostem, nebo stále populárnější svižnou chůzi s trekingovými holemi.Mezi další doporučované pohybové aktivity u seniorů patří například jóga, pilates nebo skupinová cvičení přizpůsobená přímo lidem ve vyšším věku. „Podle našich zkušeností jsou mezi seniory jednoznačně nejžádanější výlety, a to nejen kratší procházky, ale také náročnější Nordic Walking. Podle zájmu klientů jednotlivých Senior Pointů a možnostem v daném místě organizujeme hodiny jógy, taneční odpoledne, relaxační cvičení nebo cvičení očí,“ vyjmenovává některé z volnočasových aktivit pro seniory Hana Vojtková, ředitelka projektu Senior Point.

V letních měsících se nabízí též plavání, cyklistika nebo u seniorů stále oblíbenější jízda na elektrokolech. „Cyklistiku bych určitě lidem ve vyšším věku doporučoval. Pokud jezdili od mládí, tak na normálním kole, pokud ne, pak bych poradil, aby si pořídili elektrokolo. Já, i když ve vyšším věku jsem, ho nemám, protože sportuji od mládí. Použití elektrokol ale vůbec neodsuzuji, myslím si, že díky těmto kolům se řada seniorů dostane do míst, kam by se jinak nepodívali, a místo sezení u televize se mohou pohybovat v krásné a zdravé přírodě,“uvádí profesor Jan Pirk, významný český kardiolog a přednosta Kardiocentra IKEMu.

Při výběru pohybové aktivity by měli senioři přihlédnout především ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu a fyzickým možnostem. Pro začátek se vyplatí začít s méně náročnou aktivitou a postupně se rozvíjet. Důležité je také zvážit riziko úrazu a raději se vyhnout sportům s vyšším rizikem pádu. 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama