reklama

Cestovní deník – společná výstava Marie Šeborové a Jean-Paula Chablaise v Divadle Viola

reklama

Foyer Divadla Viola, oblíbené scény na pražské Národní třídě, příští týden zaplní další zajímavá výstava. Sochaři Marie Šeborová a Jean-Paul Chablais zpracovali každý svým osobitým způsobem zážitky z cest na zahraniční sochařská sympozia. Pod názvem Carnet de voyage / Cestovní deník budou ve Viole k vidění fotografie Marie Šeborové a obrazy J. P. Chablaise a to od 12. prosince do 4. ledna 2018, vždy v pondělí až pátek od 9.30 do 19 a v sobotu od 14 do 19 hodin.

Marie Šeborová

Rodačka z Kroměříže vystudovala Akademii výtvarných umění v ateliéru kresby profesorky Jitky Svobodové a v ateliéru figurálního sochařství a medaile profesora Jana Hendrycha. V průběhu studia absolvovala studijní stáž u profesora Jana Koblasy v německém Kielu a studijní cesty po Francii a Itálii. Po studiu na AVU pedagogicky působila dva roky na restaurátorské škole v Litomyšli.

Byla spoluzakladatelkou sochařského sdružení Sculptura, které bylo organizátorem sochařských sympozií v opukovém lomu Přední Kopanina v Praze 6. Žije a pracuje v Praze, v ateliéru na venkově a často se také účastní sochařských a medailérských sympozií, uměleckých projektů a výstav v zahraničí (Evropa, Austrálie, Asie).

Její díla byla několikrát oceněna, například na Sochařském sympoziu v holandském Woerdenu v roce 2007 nebo na Medailérském sympoziu v Nyíregyháza v Maďarsku v r. 2005. Sochařské realizace Marie Šeborové jsou trvale instalovány v Dobřichovicích u Prahy, v Zámeckém parku ve Vlašimi, v Sochařském parku v Uherském Brodě nebo v Těrlicku, ale i v zahraničí a jsou součástí veřejných a soukromých sbírek.

Tvůrčí směřování Marie Šeborové není konceptuální, naopak stojí poněkud stranou současných tendencí ve vizuálním umění. Vychází z tradičního sochařského školení.  V ohnisku jejího zájmu je ´klasická´ socha. Ve svých pracích se často vrací k tématu figury, těla, tělesnosti a hledá svůj vlastní způsob pro jeho zpracování.

V kresbách, které jí poskytují prostor pro rychlý záznam nápadu, pocitu, myšlenky, klade důraz na plastický objem a místy až reliéfní strukturu povrchu. Obsahově se jedná o snahu po vyjádření esenciální ženskosti, slovně těžko sdělitelných intimních pocitů, tělesnosti.

Jean-Paul Chablais

Jean-Paul Chablais je členem Maison des Artistes Paris a má stálé zastoupení v Galerii L‘Art en Mouvement v Paříži. Pravidelně vystavuje od roku 1974 a od roku 2007 žije a tvoří také v Praze. Jeho dílo tvoří monumentální i komorní abstraktní skulptury a nástěnné práce – asambláže, charakteristické kombinací různých materiálů – kámen, dřevo, kůže, juta, provázky, kov. Svá díla tvoří ve Francii, České republice, Evropě, Austrálii, Severní a Jižní Americe, Mexiku, Kostarice, Asii, kde se zúčastnil velkého počtu výstav a sochařských sympozií. Jeho umělecká díla jsou instalována v mnoha státech světa a jsou součástí veřejných a soukromých sbírek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama