reklama

Cestovní horečka nebo vážný zdravotní problém?

reklama

Americká studie potvrzuje, že dovolená nám nepřináší jen relax, ale i starosti. Nejvíce se přitom stresujeme při plánování dovolené, konkrétně s finanční stránkou, balením a cestovními přípravami. Stres je přitom základem tzv. cestovní horečky (travel stress), psychosomatické reakce, která se může rozvinout v nevyléčitelné zdravotní problémy.

Sevřený žaludek, křeče a bolesti v břiše, průjem – jsou nejčastějšími příznaky tzv. cestovní horečky. Jedná se o klasické psychosomatické onemocnění, jehož příznaky většinou zmizí brzy po příjezdu na místo. Pro mnohé může být cestovní horečka a obecně strach z cestování důvodem, proč se na cestu vůbec nevydat, jiní sáhnou po prášcích či sklence na uvolnění.

Pokud ale své střevní problémy omlouváte cestovní horečkou či jinými stresovými situacemi příliš často, pozor! Může to ve skutečnosti být jiný problém, a to syndrom dráždivého tračníku (IBS). Stejně jako u cestovní horečky se jedná o funkční onemocnění, často spojené s trvalým nebo opakovaným stresem. Zkušenost s ním přitom má 15 % z nás.

„Cestovní horečka je vcelku přirozený důsledek stresu, který je s přípravami na dovolenou a často i s jejím zahájením, spojen. Prostřednictvím nervové regulace trávicí trubice se stres projevuje nejčastěji právě v našem břiše. Typicky však odezní v okamžiku, kdy dovolená skutečně začne nebo krátce poté. Naproti tomu syndrom dráždivého tračníku je chronický, často každodenní problém a někdy zásadním způsobem zhoršuje kvalitu života,“ vysvětluje gastroenterolog MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.z 1. lékařské fakulty UK.

Jak je od sebe poznat?

Pravdou je, že syndrom dráždivého tračníku se může při častém cestování spojeným se stresem z „pouhé“ cestovní horečky vyvinout. Pokud máte už nyní podezření, že se vás může týkat, vyplňte si samodiagnostický test na www.cojeIBS.cz.

  1. Jeden odlišný příznak – cestovní horečka se zpravidla projevuje bolestmi břicha, zvracením, průjmem, nespavostí a únavou. Přijít může skutečně i teplota – odtud název. Příznaky jsou velmi podobné jako u syndromu dráždivého tračníku typu D, u kterého se ale nevyskytuje teplota. Další typy dráždivého tračníku jsou spojené se zácpou (IBS-S) a nadýmáním (IBS-M).
  2. Jeden spouštěcí faktor, různá frekvence – v obou případech se jedná o psychosomatické onemocnění. Záchvaty dráždivého tračníku mohou začít např. při cestovním stresu, ale záhy se začnou objevovat ibez zjevné příčiny a mohou být tak silné, že znemožní opuštění domova.
  3. Panák ani prášek na uklidnění nezabere – zatímco při cestovní horečce může pomoci jednorázové uklidnění nervů, u syndromu dráždivého tračníku je nutná dlouhodobá léčba spočívající mimo jiné v úpravě jídelníčku, zařazení speciálních probiotik a snaze omezit stres. Úprava jídelníčku se přitom liší dle příznaků (při průjmu jsou vhodné též kvasinky Saccharomyces Boulardii, při zácpě vláknina a při nadýmání trávicí enzymy).

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama