reklama

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde

reklama

Mě to prostě nedá! Když jsem před několika týdny popsal kauzu kolem skupiny Fuerza Arma na webu FirstStyle magazínu, vyvolalo to řadu emocí. Někteří chytráci mě dokonce řadili mezi neonacisty a mé jméno se dostalo až na server antifa.cz. Bohužel autor se v článku nepodepsal, asi neměl odvahu.

Jen pro připomenutí, šlo tam o zrušený koncert skupiny, který se měl konat v Praze, ze strany Magistrátu hlavního města. Důvody měly být údajné obavy z nepokojů a projevu extremismu. Uběhlo několik týdnů a Fuerza Arma koncertovala hned několikrát mimo Prahu. A světe div se, nic se nestalo. Žádné mrtvoly, žádné hajlování, dokonce i konto vyhořelých klubů nebo zapálených zadnic úředníků se rovnalo nule. A tak jsem si říkal, že v Praze asi udělali soudruzi chybu, kterou už nebudou opakovat. A ejhle, stalo se. Zástupci skupiny ohlásili s předstihem další termín koncertu v hlavním městě. Ten byl den před jeho konání opět zrušen. Důvody byly stejně podivné. Nejsem propagátorem nacismu ani dalších podobných ismů. A byl bych první, kdo by se podepsal pod rozpuštění koncertu a zatýkání účinkující ve chvíli, kdy by se něco takového dělo. Nicméně mám smůlu, nezjistím to.

Videoklip jako odpověď

Když jsem si dnes poslechl nový klip skupiny Ostravští banditi (na fotky z natáčení se můžete mrknout v galerii a na klip pak na youtube), neubránil jsem se úsměvu. Členové Fuerzy si to totiž nešli na Magistrát vyřídit ručně, ani primátorovi nezapálili auto (což mi mimochodem přijde dost divné, když jsou to podle politických pohlavárů naší země všechno násilníci a pomalu negramoti z ulice). Místo toho jim odpověděli právě v onom klipu a je fakt, že to si vedoucí persony Prahy za rámeček zřejmě nedají. Tedy, nejen oni. Určitě nedoporučuji pouštět dětem, slušné tam nejsou snad ani spojky a čárky. „Videoklip vznikl jako odpověď na rušení koncertů, na byrokratickou šikanu, na úřednické potlačování práv a chování se jako za minulého režimu,“ potvrdil nám mluvčí skupiny Lukáš Ardelán. Podle něj je Fuerza Arma první v Česku, kdo začal s tzv. streetrapem, tedy rapem z ulice. Což je jen tak mimochodem styl 50 Centa, Bushido a dalších. „Vše jsme řekli a vrátili jako bumerang  těm, kteří nám ho hodili. Instrumentálku produkoval Capo Beatz, což je přední německý producent, který dělá intra třeba pro Animuse. Už jsme se v tom naučili chodit. Přes zakazování koncertů a dalších věcí jsme si našli vlastní cestu,“ dodal Ardelán. Co dodat. Za mě snad jen to, že se těším, až se jednou na nějaký pražský koncert podívám. A snad pak budu moci na vlastní kůži popsat, jaké to bylo a jestli jsem to přežil ve zdraví nebo ne.

Martin Chalupa

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama