reklama

Chystáte se pořídit svému dítěti mobilní telefon? Přinášíme vám tipy, na co se při výběru vhodného modelu zaměřit

reklama

S blížícím se začátkem školního roku si řada rodičů klade otázku, zda vůbec a případně jak vybrat pro svou ratolest chytrý mobilní telefon. Pokud třeba právě nastupující školák doposud mobil nemá, můžete se vsadit, že od prvního školního dne o něj bude žadonit. Má ale pro prvňáčka mobil smysl? A podle čeho vybírat? Připravili jsme pro vás několik užitečných rad, na co se při výběru smartphonu zaměřit.

Smartphone plní u dětí primárně dvě základní funkce. Jednak jde o komunikační nástroj mezi rodičem a dítětem, který umožňuje rodiči dítě občas zkontrolovat a být v obraze, a jednak je třeba brát v potaz i sociální aspekt v rámci interakce mezi vrstevníky. Vzhledem k prostředí a době, kdy je smartphone takřka nezbytností a vlastní ho prakticky každý, ho budete dítěti těžko odpírat déle než během prvního ročníku. Na co se zaměřit při jeho výběru?

Cena jedním z klíčových faktorů
Dítě většinou ještě nedocení skutečnou hodnotu věci a, co si budeme povídat, telefony padají na podlahu, do vody, zmoknou v dešti nebo je zapomenou na školním výletě. Proto nemá cenu uvažovat o drahých modelech a nejnovějších vlajkových lodích. Pozornost zaměřte na nižší střední třídu, kde se cena pohybuje maximálně do pěti tisíc korun.

Odolnost a bytelná konstrukce jsou základ
Vzhledem k nezřídka se stávajícím „karambolům“ oceňuje odolný telefon většina uživatelů, tím spíš tento faktor nezanedbejte u dětí. Ačkoliv jsou plasty čím dál kvalitnější, stále hraje výdrži prim kovové tělo (byť s plastovými rámečky). Děti mají rády veselé obrázky a barvy, určitě je ohromíte nějakým pěkným krytem na telefon, který si mohou kdykoli vyměnit.

Displej, výkon a baterie nejsou jen parametr
Ač nám mohou současné smartphony připadat jako přerostlé placky, dítě to může vnímat právě naopak. Proto je vhodné najít zlatou střední cestu. Sledování klipů na YouTube, brouzdání po internetu a prohlížení fotografií jsou na denním pořádku napříč generacemi – tím spíš to lze očekávat u školáčka. Držte se však zhruba pětipalcového displeje, ten je rozumným kompromisem pro výše zmíněné aktivity a relativně pohodlné ovládání.

Zároveň je dobré mrknout i na výkon a úložiště telefonu, jelikož mobilní hry a různé aplikace jsou pro školáka velkým lákadlem. Například 2 GB operační paměti a 16 GB paměťového úložiště, které nabízí Honor 6A, by mělo pro „dětský“ smartphone stačit. Kapacita baterie je pak logicky čím vyšší, tím lepší. Současné smartphony vydrží při běžném vytížení 1-2 dny. Při uvedených parametrech bohatě vystačí baterie okolo 3000 mAh.

Fotoaparát a fenomén doby – selfie
Alespoň lehkou pozornost věnujte fotoaparátu. Ač se u vašeho dítěte nejspíš nebude jednat o hlavní atrakci, tak přeci jen jsou fotografování a selfies jedněmi z hlavních funkcí, které kromě komunikace, majitel smartphonu napříč generacemi nejvíce využívá. Jedním z telefonů, které nabízejí dobrý fotoaparát za skvělou cenu, je právě už zmíněný kovový Honor 6A. Jeho hlavní fotoaparát má 13 MPx a přední 5 Mpx, což bohatě stačí na běžné fotografování i selfies. Skvělé na něm také je, že má cenovku dokonce pod hranicí 4 000 Kč. Vzhledem k výbavě, která vašeho školáčka v ničem neomezí, ba naopak, to dělá z Honoru 6A jeden z nejvýhodnějších modelů v poměru cena-výkon a jednoho z nejlepších adeptů na telefon pro děti.

Tip: Nejdůležitější je vaše vysvětlení a pochopení ze strany dítěte
A to možná nejdůležitější na závěr. Výběr smartphonu, především toho vůbec prvního, je dobré realizovat přímo s vaším dítětem. Nejlépe v něm samotném vzbudit pocit, že si telefon vybralo samo. Je důležité školáčkovi vysvětlit, že se jedná o jeho první telefon, a je proto vhodné vybrat takový, který sice nebude ničím zaostávat za těmi, které mají spolužáci, ale který vám zároveň nevyprázdní peněženku. Nezapomeňte si s vaším dítětem také sednout a důkladně mu vysvětlit základy bezpečného užívání telefonu, ale také třeba internetu a vůbec komunikace v kybersvětě.

Potom ať si nejdříve samo smartphone vyzkouší, naučí s ním pracovat a ukáže, jak se o něj bude starat, jak zvládne hospodařit s kreditem atp. Když ukáže, že si smartphonu váží, a že ho používá ke správným věcem, určitě mu v budoucnu koupíte nový. Můžete použít třeba přirovnání k řidičskému průkazu. Skoro nikdo si jako první auto nekoupí rovnou Ferrari, ale začne třeba u Škodovky.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama