reklama

Co vědět, než začnete krmit psa BARFem? Praktické rady a tipy jak na to

reklama

Již mnoho let pejskaři čím dál tím více krmí tzv. B.A.R.F. (Bone and Raw Food) neboli syrovou potravou. Chovatelé často věří, že syrová potrava je pro jejich miláčky to nejpřirozenější a blíží se jejich původní potravě z přírody. Krmit „BARFem“, ale může mít mnohá úskalí a než ho začnete u svého pejska používat, je dobré vědět pár důležitých věcí. Špatně zvolená syrová potrava totiž může pejskovi jeho zdraví i poškodit.

Mezi časté důvodu pejskařů ke krmení psa syrovou potravou je to, že syrová potrava u psů předejde potravinovým alergiím, je pro ně přirozená, zocelí pejskovo trávení a chovatelé vědí, čím přesně pejska krmí, což u granulí, především těch z ekonomických řad, je někdy špatně dohledatelné.

„Než začnete “BARFovat” měli byste ale znát i úskalí krmení psa tímto způsobem. Překážky mohou být jednoduché, jako je třeba časová náročnost přípravy, vyšší finanční náklad nebo i to, že je majitel pejska vegetarián a pohled na maso mu nedělá dobře. Mezi náročnější důvody patří nebezpečí výskytu parazitů v potravě nebo nevhodné zacházení se syrovou potravou pro psa (rozmrazení a opětovné zmražení, nebo ponechání potravy v misce apod.). Při neznalosti problematiky, kdy chovatel nemá dostatek znalostí k tomu, aby pejskovi připravil skutečně nejen chutnou, ale i vyváženou syrovou potravu, může chovatel pejskovi spíše ublížit, než prospět. A dopad na zdraví psa například v případě dlouhodobého nevyvážení příjmu vápníku a fosforu může být až fatální. Všechny tyto důvody byste měli zvážit, než začnete “BARFovat”,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz. Než začnete krmit psa syrovou potravou, je také dobré se poradit se svým veterinářem.

Dejte pejskovi čas

Pokud přecházíte na „B.A.R.F.“, tak dejte pejskovi čas. U štěněte to jsou cca 2 týdny, u staršího psa to může až měsíc. A nemyslí se tím postupné dávky syrového masa míchat s granulemi, je důležité krmit psa syrovou stravou od začátku, jen si dávat pozor při výběru surovin. Nejprve dávejte pejskovi lehce stravitelné kousky libového masa bez kůže. Pozor i na drcené kosti, ty psovi podávejte, až později. Vnitřnosti podávejte pejskovi až druhý týden, a to jen v omezené míře. I zde platí pravidlo znalosti podávání některých vnitřností, kdy ne všechny mohou být vhodné. Jako poslední zařaďte do syrové potravy kosti, ale pozor – ne ledajaké. Do krmiva můžete také přidávat různé vhodné doplňky potravy pro psy, například pivovarské kvasnice, kloubní výživu s probiotiky nebo lososový či konopný olej apod. Vhodné jsou také probiotika pro psy, která chrání imunitu zvířete a pomáhají mu udržet zdravý trávicí systém.

V hlavní roli (předmražené) maso

U krmení „BARFem“ je důležité umět vytvořit správný poměr krmné dávky. Krmná dávka u dospělého psa středního plemene, v normální kondici a zátěži, by měla odpovídat přibližně 2-3 % jeho ideální váhy. Pejsek by vždy měl dostat v jedné porci: 50 – 70 % masa, nejlépe kuřecí, hovězí, kachní, rybí. Pozor na tučné vepřové maso! Krmná dávka by měla obsahovat maximálně 30 % kostí.  Psa ale nikdy nekrmte vařenými, či jinak tepelně upravenými kostmi. Především u drůbežích kostí hrozí po tepelné úpravě to, že se roztříští a pejskovi v krku nebo v trávicím traktu ublíží. Psovi dávejte nejlépe syrové kosti ještě obalené masem a skvělé jsou i díky množství kolagenních látek také chrupavky a klouby.


10 – 20 % krmné dávky by měla tvořit příloha v podobě syrové zeleniny, rýže či rýžových i bramborových vloček (ty jsou zbaveny škrobu) či ovoce. Vhodnou zeleninou je například řepa, salát, špenát, celer nebo dýně. Vhodná je i mrkev, která pomáhá díky obsahu pektinu chránit střevní sliznici. „Mrkev je možné i mírně povařit, protože díky tomu bude lépe stravitelná, a dokonce i výživnější“, říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz Zeleninu je dobré pejskovi nakrájet velmi nadrobno či nastrouhat. I zde platí pravidlo, že by měl chovatel vědět, jaká zelenina a příloha je vhodná a jaká nikoliv.

Vhodné je maso před tím, než ho budete svému mazlíčkovi podávat, alespoň na 24 hodin předmrazit, aby došlo alespoň k částečnému zničení případných parazitů, kteří se mohou v mase nacházet. Pokud by se totiž v mase nějaký parazit nacházel, mohlo by dojít u psa k potížím se zažíváním apod. I proto je vhodné udržovat střevní mikrobiom psa stále v dobré kondici, aby si dokázal poradit s podobnými vlivy, k čemu mohou pomoci i již zmíněná probiotika. Nezapomeňte také po každém zacházení se syrovým masem určeným jak pro psa, tak i pro člověka, umýt důkladně použité kuchyňské vybavení i své ruce.

Pozor na časovou náročnost

B.A.R.F. je velmi náročný na přípravu a často, pokud například cestujete nebo nemáte čas pejskovi jídlo připravovat, tak můžete využít spousty B.A.R.F. předpřipravených produktů, které se drží syrového zpracování jak samotného masa, tak například pouze B.A.R.F. příloh. „Vhodnou alternativou jsou i granule lisované za studena s probiotiky, kterým se přezdívá „sušený B.A.R.F.“. Lisování za studena je totiž šetrný způsob výroby granulí, při kterém nedochází ke znehodnocení přírodních bioaktivních látek obsažených v surovinách. Všechny vitamíny a minerální látky zůstanou zachovány ve své původní přírodní podobě a tato potrava je tak i pro trávicí trakt pejska velmi podobná syrovému BARFu, dodává odborník na výživu Jiří Švihálek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama