reklama

Denní světlo ve školách hraje důležitou roli

reklama

Přestože množství světla ve školách i školkách upravují hygienické normy, v praxi na sebe naráží nedostatek denního světla s přemírou osvětlení umělého. Světlo z žárovek tak svítí dětem při práci často i za bílého dne. Přehnané množství umělého světla však může mít negativní vliv na dětské zdraví i psychiku. Školy tak hledají stále nová řešení, jak světlo ve třídách zlepšit. Kromě speciálních žárovek se přiklánějí i k řešení přirozeným denním světlem formou světlíků, zvětšování oken a instalací světlovodů.

Při zajišťování vhodného osvětlení pro děti tak přichází některé školy s inovativními realizacemi. Například mateřská škola v pražských Stodůlkách nedávno dokončila kompletní rekonstrukci. Budova školky původně sloužila jako sportovní centrum a potřeba dostat dovnitř dostatek denního světla zde byla velmi aktuální. Přes návrh velkého proskleného atria bylo osvětlení stále málo, proto zde přišly na řadu světlovody. „Množství světla, které světlovody přivedly i do nejnižšího podlaží, je ohromující. Celý učitelský sbor je velmi příjemně překvapen, jak málo je třeba využívat umělé osvětlení. To má velmi pozitivní vliv na psychiku pedagogů i dětí,“ prozrazuje ředitelka MŠ.

Také základní škola v Čakovicích či mateřská škola v Lysé nad Labem prošly rekonstrukcemi, které přivedly do budov více denního světla. „Zabudované světlovody pomáhají splnit hygienickou normu osvětlení pro školní, pracovní a výukové prostory. V mateřské škole jsou pak využity navíc speciální velké rozptylovače, které denní světlo změkčují. Děti tak již nemusí být neustále pod umělým osvětlením,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Pozitivní vliv přirozeného světla potvrzuje také lékařka MUDr. Michaela Vančatová: „Denní světlo je zcela nenahraditelné. Umělé světlo je totiž jednotvárné, bez přirozené dynamiky a blahodárných účinků na lidský metabolismus. Dostatek denního světla tak působí pozitivně nejen na dětskou psychiku, ale i na psychiku dospělých.“

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama