reklama

Digitální únava očí – daň za home office

reklama

Home office je v posledním roce často skloňovaným výrazem. Vlivem pandemických opatření se mnoho zaměstnanců ze své kancelářské židle přemístilo s prací do pohodlí domova. A přestože se to může na první pohled zdát jako vítaná změna, faktem zůstává, že v online prostředí a u počítačů nyní tráví lidé i více jak devět hodin denně. To má za důsledek nejen bolavá záda, ale také třeba digitální únavu očí.

Zatímco v „předcovidovém“ čase lidé po skončení pracovní doby vyzvedávali děti ze školy, poté obstarali nákupy, nebo šli do posilovny či s přáteli do restaurace, a k počítači nebo telefonům se vrátili až večer, dnes je to jinak. Mnoho takových běžných aktivit z života odpadlo a čas strávený u počítače se tak v prostředí home office výrazně „nafouknul“. Práce na počítači kombinovaná s odpočinkem u oblíbených seriálů a sledováním sociálních sítí znamená velkou zátěž pro zrak, která s sebou ale přináší kromě mnoha jiného také tzv. digitální únavu očí.

Pozor na modré světlo

Modré světlo je vlastně všude. Ve své přirozené formě – ze slunce – ho lidské tělo využívá k regulaci přirozeného cyklu spánku a probouzení. Navozuje bdělost, zkracuje dobu reakce a zlepšuje náladu. Na druhé straně stojí umělé zdroje modrého světla, které jsou vnímané jako nepřátelé. Většina elektronických zařízení, která se běžně užívají, vyzařuje vysokoenergetické modré světlo. Jeho hlavní nevýhodou je narušení přirozeného biorytmu a negativní vliv na zrak. Digitální únava očí tak na žebříčku kancelářských syndromů přebírá pomyslné prvenství od karpálních tunelů.

(Další) nemoc 21. století

O digitální únavě očí se hovoří jako o nemoci 21. století a o problému posledního roku, který je silně ovlivněný pandemickými opatřeními. „Celodenní práce na počítači v kombinaci s pravidelným sledováním telefonu, televize, hraním počítačových her, navíc s nedostačujícím pobytem venku, má za důsledek potíže s viděním. Pacienti si často stěžují na podráždění očí, pocit suchých očí, na obtížnější zaostřování, bolest hlavy anebo také na bolest zad a šíje,“ vyjmenovává MUDr. Silvie Zapletalová, primářka oční kliniky Lexum v Praze.

Důvodem, proč k této specifické únavě očí dochází, je často špatná vzdálenost a umístění monitoru, poloha těla a posazení, a také tzv. akomodace oka, tedy příliš velký jas z obrazovky nebo absence mrkání.

Jak ulevit očím?

  • Řiďte se pravidlem 20–20–20, tedy: každých 20 minut se na 20 vteřin podívejte do dálky 20 stop, tedy alespoň pět metrů. Tím ulevíte zaostřovacím očním svalům.
  • Ujistěte se, že je místnost, v níž pracujete, dostatečně a kvalitně osvětlená.
  • Umístěte správně obrazovku počítače. Správná vzdálenost od monitoru je zhruba 60–80 centimetrů.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama